Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty – była żona nie chce znieść komornika

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 27.10.2009

Mam syna z pierwszego małżeństwa, regularnie płacę alimenty. Moja była żona ponad rok temu złożyła wniosek do sądu o ich podwyższenie – nie zawiadomiła mnie, że chce ich podniesienia. Sprawa się odbyła, zasądzono mi 300 zł, które zacząłem płacić od miesiąca, w którym zapadło postanowienie. Pół roku później księgowa z mojego zakładu pracy poinformowała mnie, że komornik wszedł na moje konto. Jak się okazało, powinienem był wyrównać te alimenty jeszcze trzy miesiące wstecz, o czym dowiedziałem się dopiero, gdy odebrałem wyrok z sądu. Zadłużenie natychmiast spłaciłem, mimo to nadal alimenty pobiera komornik, który potrąca dodatkowe opłaty. Dowiedziałem się, że komornika może znieść tylko żona. Czy to prawda? Co mogę w tej sprawie zrobić, skoro była żona nie chce dobrowolnie znieść komornika, mimo że zaproponowałem nawet wyższą kwotę, którą mógłbym płacić na dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty – była żona nie chce znieść komornika

Czy uiszczenie zaległych alimentów spowoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Niestety to prawda. Jeżeli matka dziecka złożyła u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów zaległych i bieżących, to nie ma Pan środków prawnych, aby to postępowanie, jako dłużnik, wstrzymać, nawet na tej podstawie, że regularnie płacił Pan zasądzone alimenty i wyrównał zaległości. Spłata zaległych alimentów i bieżące ich uiszczanie samo przez się nie powoduje zawieszenia czy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego

Egzekucja będzie prowadzona dopóki wierzyciel (była żona) nie złoży wniosku o umorzenie lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub jeżeli np. tytuł wykonawczy (wyrok, ugoda) nie zostanie pozbawiony wykonalności.

Może Pan próbować jeszcze wpłynąć na matkę dziecka, aby złożyła u komornika wniosek o umorzenie postępowania. Jeżeli to zrobi, komornik będzie miał wtedy obowiązek umorzyć postępowanie. Jeżeli będzie się Pan opóźniał z wpłatą alimentów, matka dziecka w każdej może ponownie złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

 

Przepisy prawa dają Panu jeszcze jeden sposób na to, aby doprowadzić do umorzenia egzekucji.

W jaki sposób można umorzyć egzekucję alimentów wymagalnych w przyszłości?

Stosownie do art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego może Pan żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości (alimentów przyszłych), jeżeli złoży do depozytu sądowego sumę równającą się alimentom za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej kwoty. Jeżeli komornik stwierdzi, że popadł Pan w zwłokę z uiszczaniem alimentów, skorzysta z tego umocowania – będzie pobierał pieniądze z depozytu, a jednocześnie spowoduje ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

 

Aby w ten sposób umorzyć egzekucję bieżących alimentów należy:

 

  1. wpłacić w kasie sądu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów (miejsca wykonania zobowiązania) do depozytu sądowego kwotę stanowiącą równowartość 6-miesięcznych alimentów, czyli w Pana wypadku 1800 zł; należy też jednocześnie umocować komornika do podejmowania tej sumy;
  2. potwierdzenie wpłacenia depozytu złożyć u komornika prowadzącego egzekucję wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o art. 883 § 2 K.p.c.

Złożenie wymienionej kwoty do depozytu wiąże się, niestety, z jej zamrożeniem. Pozostanie ona w depozycie do czasu uchylenia obowiązku alimentacyjnego.

Co do złożenia świadczeń wymaganych w przyszłości ważna jest uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 153/07), w której stwierdzono, że do złożenia należności do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 K.p.c. nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 6932 § 1 tego Kodeksu.

Egzekucja zaległych alimentów z wynagrodzenia za pracę

Ze względu na umiejscowienie przepisu art. 883 w Kodeksie postępowania cywilnego (Dział II, Tytuł II, Część trzecia – EGZEKUCJA Z WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ) przepis ten ma zastosowanie w przypadku egzekucji wynagrodzenia. Jednak część prawników uważa, że może on mieć również zastosowanie w każdym przypadku egzekucji.

Problem, który poruszył Pan w swoim pytaniu, dotyka wielu osób płacących alimenty, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne, a które nie uchylają się od ich płacenia. Często można się spotkać z opinią, że wierzyciele traktują postępowanie egzekucyjne jako swoisty środek represji wobec swoich byłych partnerów, żon, mężów. Niestety przepisy są tak skonstruowane, że jeżeli wierzyciel złoży wniosek o egzekucję alimentów bieżących, nawet w sytuacji w której są one regularnie i w terminie płacone, dłużnik nie ma możliwości skutecznego domagania się umorzenia tej niepotrzebnej egzekucji.

Obciążenie dłużnika kosztami egzekucji komorniczej

Dłużnik może jeszcze w takiej sytuacji starać się o nieobciążanie go kosztami egzekucji.

 

Jak wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 września 1987 r. (sygn. akt. III CRN 233/87, LexPolonica nr 311425), wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu.

 

W Pana przypadku wierzycielka złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji w chwili, kiedy istniała zaległość płatności alimentów. Trudno więc powiedzieć, że wszczęła postępowanie bez potrzeby. Dlatego ciężko byłoby Panu uzyskać pozytywne orzeczenie w tym względzie. Zresztą skoro postępowanie egzekucyjne wszczęto pół roku temu, to obecnie trudno byłoby składać skargę na komornika obciążającego Pana kosztami egzekucji. Skargę taką można złożyć w terminie 7 dni od czynności komornika (w tym przypadku ustalenia kosztów egzekucji).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - dziewięć =

29.04.2020

Witam, jestem po rozwodzie z wyłącznej winy byłego męża. Podczas rozwodu sąd przyznał alimenty dla mnie (dzieci dorosłe) w wysokości 2000 a po rozwodzie alimenty zmieniły się na kwotę 1000 zł Podczas płacenia 2000 mąż zaczął spóźniać się z płatnościami więc postanowiłam ściągać należne alimenty poprzez komornika . W tej chwili mąż i jego adwokat próbują wymusić na mnie odstąpienie od pobierania alimentów za pośrednictwem komornika grożąc, że jeśli tego nie zrobię przerzucą na mnie koszty komornicze. Mam pytanie czy muszę się na to zgodzić i czy grożą mi jakieś konsekwencje jeśli tego nie zrobię.

ewa

21.11.2018

Przez sąd mam zasądzone 700 zł alimentów na dzieci,czy on ma prawo wypłacać mi mniejszą kwotę?

Monika

18.03.2017

mam zasądzone 8800 alimentów. praktycznie wszystko co zarabiam place żonie a ona żyje jak pączek w maśle bo jest osobą bardzo bogatą. przed odejściem przepisałem umowa o rodzielności małżeńskiej cały majątek na żone.
jak to jest z kosztami komorniczymi, bo zastanawiam się żeby jej płacić tylko 5000 co i tak jest chorendalną sumą. czy obciążają one mnie czy potrącane są z wygzekwowanej kwoty

beny

03.09.2016

Ja też dawno temu miałam alimenty na syna i płacił mi zakład pracy by komornik nie miał łatwego zarobku bo i tak alimenty wysyłała jak chciał .
Obecnie spotkało to mojego syna płaci alimenty na córkę i mimo stałego dochodu synowa nie chce zdjąć komornika bo sama prawdopodobnie ma długi w bankach i boi się że jej zwiną kasę . Komornik to prawie 500 złotych + 800 złotych alimentów to trzeba nie mieć rozumu albo być podłym . No cóż wierzę że kiedyś się przejedzie za tą podłość . Dziecku tłumaczy że pan komornik też nie płaci regularnie więc co można myśleć o takiej osobie .

byk 25

04.08.2016

mmialem podobna sytuacje, prawnik doradzil placic matce na konto a ona kazda wplate musiala potwierdzac komornikowi. znudzilo sie jej i wycofala. nie ponosilem zadnych oplat bo placilem po splacie dlugu regularnie.

olaf

29.10.2014

do tiki
nie wypowiadaj ogólników, ponieważ w większości przypadków byłe żonki-znęcają się nad ojcami swoich dzieci podając ich do komornika-zapłacisz 2 dni póżniej niż masz zasądzone i wniosek ląduje u komornika-każdy ma w du....fakt, ze zakład pracy przelał wynagrodzenie z opźnieniem...

niy

03.09.2014

chcieli byscie nie placic alimentow i zony robic w balona .......................jak sie kroki prawne podejmnie to potem placzecie

tiki

07.11.2011

A gdyby np. nigdy nie było podstawy do egzekucji, terminy płatności były od zawsze zachowane to czy taka forma represji ze strony żony nie może być podstawą do pozwania żony z innej podstawy prawnej (nękanie, itp.) aby poskromić jej "żądzę krwi"?

tom

»Podobne materiały

Spóźnianie się z zapłatą alimentów

Dłużnik notorycznie spóźnia się z zapłatą alimentów w terminie ustalonym przez sąd. Czy warto egzekwować alimenty przez komornika? Czy dłużnik może zataić majątek przed komornikiem, np. przepisując ruchomości na członków rodziny, i w ten sposób uzyskać orzeczenie o niewypłacalności? Co powinnam zrob

 

Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów

Dostałem postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na dwoje dzieci od daty wniesienia pozwu o rozwód na kwotę 1400 zł. Moje dochody wynoszą 2800 zł netto, spłacam kredyt hipoteczny, rodzicom daję na opłaty i utrzymanie. Żona przed wniesieniem sprawy o rozwód wystąpiła o alimenty, ale na sali rozpraw

 

Zatrzymanie egzekucji alimentów przez komornika

Cztery miesiące temu przed sądem zawarłem ugodę dotyczącą płatności alimentów. Po przeliczeniu dochodów oraz wszystkich moich wydatków doszedłem jednak do wniosku, że nie stać mnie na alimenty w takiej wysokości i niezwłocznie złożyłem wniosek o uzasadnienie postanowienia. Postanowienie wraz z uzasa

 

Uszkodzenie rury bezprawnie poprowadzonej pod działką

Podczas prac związanych z aranżacją ogrodu uszkodziłem rury spływu wody gruntowej sąsiada, co jego zdaniem powoduje zalewanie jego kotłowni. Rury przebiegają przez moją posesję i położone były kilkadziesiąt lat temu bez żadnych planów i nie wiedziałem o ich istnieniu. Czy jestem zobowiązany do odbud

 

Nota odsetkowa za zaległe faktury

Dnia 29.02.2012 r. otrzymałem od mojego kontrahenta (z którym co roku podpisuję umowę o współpracy) wezwanie do zapłaty za faktury z dn. 29.06.2007 r. i 10.02.2009 r. Zapłaciłem zaległości (powstałe w wyniku mojego przeoczenia), a po kilku dniach otrzymałem notę odsetkową za wspomnian

 

Dobrowolne wpłacanie alimentów i umorzenie kosztów komorniczych

Pięć lat temu rozwiodłem się z żoną, z którą mam dwoje dzieci. Płacę na nie alimenty (ściąga je komornik – są potrącane co miesiąc z mojego wynagrodzenia). Kwota ta jest niższa niż zasądzona (możliwie najwyższa zgodnie z obowiązującymi przepisami). Rośnie więc moje zadłużenie alimentacyjne ora

 

Prawo do zachowku po śmierci macochy

Po śmierci mojego ojca w 1994 r. decyzją sądu spadek po nim nabyłem ja i moja macocha. Aktem notarialnym udzieliłem jej pełnomocnictwa do działania w moim imieniu (otrzymałem połowę mieszkania), ponieważ należało ustanowić nowego głównego lokatora mieszkania po ojcu (nakaz prawa spółdzielczego). Mia

 

Podtopienie posesji z powodu uszkodzonej melioracji – uchylanie się wójta od naprawy

Od ponad miesiąca moja posesja zalewana jest przez wodę wyciekającą prawdopodobnie z uszkodzonych drenów melioracyjnych. Wjazd na posesję też jest utrudniony, gdyż woda wydrążyła sobie już rów wzdłuż ulicy. Większość sąsiednich domów ma już wodę w piwnicach. Wójt gminy nie ma zamiaru podją

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »