Jak przestać płacić alimenty przez komornika?

• Data: 11-12-2023 • Autor: Łukasz Obrał

Artykuł ten dotyka trudnej sytuacji, z jaką może zmierzyć się osoba płacąca alimenty – konfrontacja z postępowaniem egzekucyjnym. Opisuje doświadczenie mężczyzny, który regularnie uiszczał alimenty, lecz został zaskoczony decyzją o podwyższeniu ich kwoty i konsekwencjami niezawiadomienia go o tym fakcie. Sytuacja komplikuje się, gdy mimo spłacenia zaległości jego była żona odmawia odwołania komornika. Pan Maciej ma syna z pierwszego małżeństwa, regularnie płaci alimenty. Jego była żona ponad rok temu złożyła wniosek do sądu o ich podwyższenie – nie zawiadomiła go, że chce ich podniesienia. Sprawa się odbyła, zasądzono 300 zł, które nasz klient zaczął płacić od miesiąca, w którym zapadło postanowienie. Pół roku później księgowa z jego zakładu pracy poinformowała go, że komornik wszedł na jego konto. Jak się okazało, powinien był wyrównać te alimenty jeszcze trzy miesiące wstecz, o czym dowiedział się dopiero, gdy odebrał wyrok z sądu. Zadłużenie natychmiast spłacił, mimo to nadal alimenty pobiera komornik, który potrąca dodatkowe opłaty. Dowiedział się, że komornika może znieść tylko żona. Zastanawia się, czy to prawd. Co mogę w tej sprawie zrobić, skoro była żona nie chce dobrowolnie znieść komornika, mimo że zaproponował nawet wyższą kwotę, którą mógłby płacić na dziecko?

Jak przestać płacić alimenty przez komornika?

Czy uiszczenie zaległych alimentów spowoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Niestety jeżeli matka dziecka złożyła u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów zaległych i bieżących, to nasz klient nie ma środków prawnych, aby to postępowanie, jako dłużnik, wstrzymać, nawet na tej podstawie, że regularnie płacił zasądzone alimenty i wyrównał zaległości. Spłata zaległych alimentów i bieżące ich uiszczanie samo przez się nie powoduje zawieszenia czy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego

Egzekucja będzie prowadzona, dopóki wierzyciel (była żona) nie złoży wniosku o umorzenie lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub jeżeli np. tytuł wykonawczy (wyrok, ugoda) nie zostanie pozbawiony wykonalności.

Pan Maciej może próbować jeszcze wpłynąć na matkę dziecka, aby złożyła u komornika wniosek o umorzenie postępowania. Jeżeli to zrobi, komornik będzie miał wtedy obowiązek umorzyć postępowanie. Jeżeli ojciec będzie się opóźniał z wpłatą alimentów, matka dziecka w każdej może ponownie złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Przepisy prawa dają jeszcze jeden sposób na to, aby doprowadzić do umorzenia egzekucji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

W jaki sposób można umorzyć egzekucję alimentów wymagalnych w przyszłości?

Stosownie do art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego pan Maciej może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości (alimentów przyszłych), jeżeli złoży do depozytu sądowego sumę równającą się alimentom za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej kwoty. Jeżeli komornik stwierdzi, że popadł on w zwłokę z uiszczaniem alimentów, skorzysta z tego umocowania – będzie pobierał pieniądze z depozytu, a jednocześnie spowoduje ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Aby w ten sposób umorzyć egzekucję bieżących alimentów, należy:

  1. wpłacić w kasie sądu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów (miejsca wykonania zobowiązania) do depozytu sądowego kwotę stanowiącą równowartość 6-miesięcznych alimentów, czyli w tym wypadku 1800 zł; należy też jednocześnie umocować komornika do podejmowania tej sumy;
  2. potwierdzenie wpłacenia depozytu złożyć u komornika prowadzącego egzekucję wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o art. 883 § 2 K.p.c.

Złożenie wymienionej kwoty do depozytu wiąże się, niestety, z jej zamrożeniem. Pozostanie ona w depozycie do czasu uchylenia obowiązku alimentacyjnego.

Co do złożenia świadczeń wymaganych w przyszłości ważna jest uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 153/07), w której stwierdzono, że do złożenia należności do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 K.p.c. nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 6932 § 1 tego Kodeksu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Egzekucja zaległych alimentów z wynagrodzenia za pracę

Ze względu na umiejscowienie przepisu art. 883 w Kodeksie postępowania cywilnego (Dział II, Tytuł II, Część trzecia – EGZEKUCJA Z WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ) przepis ten ma zastosowanie w przypadku egzekucji wynagrodzenia. Jednak część prawników uważa, że może on mieć również zastosowanie w każdym przypadku egzekucji.

Problem, który poruszył nasz klinet w swoim pytaniu, dotyka wielu osób płacących alimenty, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne, a które nie uchylają się od ich płacenia. Często można się spotkać z opinią, że wierzyciele traktują postępowanie egzekucyjne jako swoisty środek represji wobec swoich byłych partnerów, żon, mężów. Niestety przepisy są tak skonstruowane, że jeżeli wierzyciel złoży wniosek o egzekucję alimentów bieżących, nawet w sytuacji w której są one regularnie i w terminie płacone, dłużnik nie ma możliwości skutecznego domagania się umorzenia tej niepotrzebnej egzekucji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Obciążenie dłużnika kosztami egzekucji komorniczej

Dłużnik może jeszcze w takiej sytuacji starać się o nieobciążanie go kosztami egzekucji.

Jak wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 września 1987 r. (sygn. akt. III CRN 233/87, LexPolonica nr 311425), wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu.

W opisanym przypadku wierzycielka złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji w chwili, kiedy istniała zaległość płatności alimentów. Trudno więc powiedzieć, że wszczęła postępowanie bez potrzeby. Dlatego ciężko byłoby Panu uzyskać pozytywne orzeczenie w tym względzie. Zresztą skoro postępowanie egzekucyjne wszczęto pół roku temu, to obecnie trudno byłoby składać skargę na komornika obciążającego pana Macieja kosztami egzekucji. Skargę taką można złożyć w terminie 7 dni od czynności komornika (w tym przypadku ustalenia kosztów egzekucji).

Przykłady

Przypadek Krystiana

Krystian, ojciec dwójki dzieci, regularnie płacił alimenty po rozwodzie. Kiedy jego była żona, bez jego wiedzy, wniosła o zwiększenie alimentów, nie został o tym poinformowany i nie pojawił się na rozprawie sądowej. Sąd zasądził wyższe alimenty wstecznie, przez co nagle zobowiązany był do zapłaty znaczącej kwoty zaległości. Mimo szybkiego uregulowania długu, była żona odmówiła odwołania komornika, a Krystian musiał zmierzyć się z dodatkowymi kosztami egzekucji.

Sytuacja Anny

Anna, samotna matka, uzyskała wyrok sądowy na rzecz alimentów od swojego byłego męża. Jednak, mimo początkowej regularności płatności, jej były mąż zaczął opóźniać wpłaty. Anna zdecydowała się na skorzystanie z usług komornika, by zapewnić stabilność finansową dla siebie i dziecka. Kiedy były mąż uregulował zaległości i zaproponował wyższe alimenty płatne bezpośrednio, Anna zdecydowała o utrzymaniu komornika, nie ufając długoterminowej regularności płatności od byłego partnera.

Doświadczenie Marcina

Marcin, po rozwodzie, został zobowiązany do płacenia alimentów. Regularnie spełniał swoje zobowiązania, ale jego była żona, twierdząc, że nie otrzymała pewnych wpłat, zwróciła się do komornika. Marcin, mając potwierdzenia przelewów, był zaskoczony decyzją i musiał stawić czoła dodatkowym kosztom egzekucyjnym. W trakcie trwającego postępowania dowiedział się, że może złożyć wniosek o umorzenie egzekucji, przedstawiając dowody regularnych wpłat, co ostatecznie pozwoliło mu na wyjście z sytuacji bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Podsumowanie

Podsumowując, artykuł ten rzuca światło na złożoność i trudności związane z postępowaniem egzekucyjnym alimentów. Ukazuje, jak brak komunikacji i zrozumienia między byłymi partnerami może prowadzić do skomplikowanych sytuacji prawnych i finansowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie alimentów lub postępowania egzekucyjnego? Skorzystaj z naszych usług doradztwa prawnego on-line oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu pism sądowych – szybko, wygodnie i skutecznie. W tym celu skontaktuj się z nami przez formularz spod artykułu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego w z dnia 9 września 1987 r., sygn. akt. III CRN 233/87