Zatrudnienie pracownika na czas określony po przejściu na emeryturę

• Opublikowano: 17-09-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam pracownika, który przechodzi na emeryturę, i za porozumieniem stron rozwiązujemy umowę. Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy mogę go ponownie zatrudnić na umowę na CZAS OKREŚLONY? Zaznaczam, że u nas w firmie od początku był zatrudniony na czas nieokreślony i jest to jego jedyna umowa. Nigdy nie był u nas zatrudniony na czas określony.

Zatrudnienie pracownika na czas określony po przejściu na emeryturę

Limit zatrudnienia – 33 miesiące

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 251 § 1 Kodeksu pracy „okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech”.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy „do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 25 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu”.

Limit 3 umów między stronami

Norma prawna zawarta w art. 251 wprowadza nową ochronę trwałości stosunku pracy pracownika. Ochrona ta składa się z trzech elementów: limitu 33 miesięcy zatrudnienia i limitu trzech umów między tymi samymi stronami – umowy zawarte na czas określony (§ 1 i § 2); niestosowaniu tych limitów tylko do umów obiektywnie uzasadnionych (§ 4) i sankcji za przekroczenie choćby jednego limitu polegającej na przekształceniu się umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony (§ 3).

W odniesieniu do umów zawartych na czas nieokreślony, na mocy art. 14 ust. 4 ustawy nowelizującej, ich trwanie w dniu 22 lutego 2016 r. wywołuje dwa skutki (z wyjątkiem przewidzianym w art. 14 ust. 6 tej ustawy). Po pierwsze, od tego dnia rozpoczyna bieg limit 33 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony przez tego samego pracodawcę (wcześniejsze okresy zatrudnienia w żadnym przypadku nie są zaliczane do tego limitu). Po drugie, co do zasady umowa ta jest pierwszą umową na czas określony z limitu trzech dopuszczalnych takich umów. Jednak dla zachowania ciągłości ochrony pracownika, wprowadzono częściową zaliczalność do tego limitu poprzedniego zatrudnienia.

Można zatrudnić pracownika (wcześniej zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony) na umowę na czas określony, jeśli tym samym nie zostanie przekroczony limit (3 umowy na czas określony, maksymalny czas trwania: 33 miesiące).