

Indywidualne porady prawne
Odmowa budowy domku letniskowego na zgłoszenie z powodu szerokości drogi dojazdowej |
Odmówiono nam budowy domku letniskowego na zgłoszenie, ponieważ droga dojazdowa do działki rekreacyjnej ma 4 m szerokości. Jeden przepis mówi o tym, że minimalna szerokość drogi dojazdowej do działki budowlanej wynosi 4,5 m. Sąsiedzi wybudowali domki na zgłoszenie i nikt nie miał takiej odmowy, a mają działki przy tej samej drodze co my i nie ma tam innej drogi. Czy mogą Państwo pomóc w tym temacie? Załączam pismo ze starostwa. |
![]() |
Odwołanie od sprzeciwu urzęduZacznijmy od tego, że ilekroć urząd wyda sprzeciw, inwestor ma prawo do tego, aby złożyć odwołanie do wojewody (za pośrednictwem organu, który wydał sprzeciw) w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji odmownej. Wojewoda może utrzymać sprzeciw w mocy lub uchylić go i umorzyć postępowanie w pierwszej instancji. Wówczas jednak przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Podstawą sprzeciwu wobec budowy na zgłoszenie jest § 14 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Stanowi on, że:
„1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazdowej nie może być mniejsza niż 3 m. 2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów. 3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. 4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku”.
A zatem z tego wynika, że w ocenie organu do działki i budynku nie prowadzi droga publiczna o minimalnej szerokości 3 m. Zdaniem organu do działki i budynku prowadzi dojście i dojazd w postaci ciągu pieszo-jezdnego, ale niemającego minimum 5 metrów, a do budynku minimum 4,5 metra. Dojazd do działki rekreacyjnejJeśli jednak do działki i budynków prowadzi droga dojazdowa, która ma minimum 3 metry szerokości, to przysługuje Państwu odwołanie, bowiem ustęp 2 i 3 stosuje się dopiero wtedy, gdy nie ma spełnionego ustępu 1, czyli drogi dojazdowej o szerokości minimum 3 metry. Dodatków proszę wskazać, że sąsiednie działki nie uzyskali sprzeciwu a prowadzi do ich działek taka sama droga dojazdowa. Wydawanie zaś sprzeciwu w takich samych okolicznościach powoduje, że organ dopuszcza się nieuprawnionego nierównego traktowania obywateli w takich samych okolicznościach i narusza art.6 kpa w związku z § 14 ust. 1 Rozporządzenia, art. 7 kpa oraz art. 8 kpa.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>