Pełnomocnik, prokurent do prowadzenia spraw firmy

• Opublikowano: 28-04-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chciałabym udzielić pełnomocnictwa innej osobie fizycznej do prowadzenia spraw firmy: zatrudniania pracowników, zleceniobiorców, podpisywania umów z kontrahentami, zaciągania zobowiązań, dokonywania płatności faktur z rachunku bankowego. Czy takie pełnomocnictwo może być udzielone w formie pisemnej, czy wymaga potwierdzenia notarialnego? Chciałabym także informację o pełnomocniku zamieścić w CEIDG, aby była widoczna dla kontrahentów. Sprawa zaufania do pełnomocnika jest tu drugorzędna, najważniejsze jest to, czy musimy iść z tym do notariusza, żeby pełnomocnictwo miało moc prawną.

Pełnomocnik, prokurent do prowadzenia spraw firmy

Pełnomocnictwo do czynności zwykłego zarządu, opublikowane w CEIDG

Ma Pani prawo powołać zarówno pełnomocnika, jak i prokurenta do prowadzenia Pani spraw związanych z prowadzoną przez Panią jednoosobową działalnością gospodarczą. Natomiast do spraw podatkowych zawsze wymagane jest osobne pełnomocnictwo podatkowe i, co ważne, pełnomocnik wpisany do CEIDG nie może reprezentować Pani w sprawach podatkowych.

Jeśli Pani intencją jest upoważnić konkretną osobę fizyczną do zarządzania firmą, to odpowiednie będzie pełnomocnictwo ogólne, które uprawnia do wykonywania czynności zwykłego zarządu i musi być udzielone na piśmie albo opublikowane w CEIDG. Czynności zwykłego zarządu to czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, np. zawieranie umów, przyjmowanie płatności, reprezentowanie przed urzędami i sądami, wszelkie czynności związane normalną eksploatacją, administracją czy też osiąganiem normalnych korzyści, jakie przedsiębiorstwo ma przynosić.

Pełnomocnictwo szczególne, np. do zbywania nieruchomości

Natomiast niektóre sprawy wymagają pełnomocnictwa szczególnego. Takie jest wymagane dla zbycia przedsiębiorstwa, zbywania nieruchomości i tu dodatkowo wymagana jest forma aktu notarialnego. Uważam, że dla zaciągania zobowiązań pełnomocnik winien mieć pełnomocnictwo szczególne, ale jeśli zobowiązania nie dotyczą nieruchomości, to również wystarczy forma pisemna lub wpis w CEIDG.

Ustanowienie prokurenta i zakres jego uprawnień

Natomiast może Pani także ustanowić prokurenta. Uprawnienia prokurenta są szerokie, bowiem obejmują wszystkie czynności sądowe i pozasądowe, które dotyczą prowadzenia działalności, czyli obejmują każdą czynność, która w jakikolwiek sposób jest związana z działalnością przedsiębiorcy (reprezentowanie go przed wszystkimi sądami i urzędami, zawieranie umów sprzedaży, najmu, podpisywanie weksli, zaciąganie kredytów i pożyczek, zawieranie umów o pracę). Prokurent nie może jedynie (bez osobnego umocowania) zbyć przedsiębiorstwa, oddać go do korzystania oraz zbyć i obciążyć nieruchomości.

Co istotne, działanie prokurenta nie zastępuje ani nie ogranicza Pani prawa do osobistego działania w firmie.

Informacja o pełnomocniku, prokurencie w CEIDG

Skoro jest Pani zarejestrowana w CEIDG, to ma Pani możliwość opublikowania w CEIDG informacji o swoim pełnomocniku lub prokurencie. Oczywiście prokurent jednoosobowej działalności zawsze musi być ujawniony w CEIDG (zgłoszony do CEIDG).

Proszę pamiętać, że zgodnie z Kodeksem cywilnym pełnomocnictwo musi być udzielone w takiej formie, w jakiej będzie przeprowadzana czynność prawna, której ona dotyczy. Tylko w przypadku czynności, które muszą być przeprowadzone w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa notarialnego lub poświadczonego przez notariusza, czyli dotyczy to zbycia i nabycia nieruchomości, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Tak samo jest z prokurą.