Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisywanie umów o pracę przez prokurenta

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 04.02.2011

Czy prokurent posiadający w spółce z o.o. prokurę samoistną może jednoosobowo podpisywać umowy o pracę z pracownikami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 1091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.):

 

§ 1. „Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

 

§ 2. Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

Zawieranie w imieniu mandanta (reprezentowanego) umów o pracę z jego pracownikami niewątpliwie mieści się w zakresie pojęcia „czynności pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa”, o którym mowa w art. 1091 § 1. Skoro tak jest, to odpowiedź na Pańskie pytanie musi być twierdząca. Nie wnikam w tym miejscu w kwestie dotyczące ważności ustanowienia prokurenta. Nie wolno mi jednak nie wspomnieć o innej kwestii podstawowej. Jeżeli prokurent został ustanowiony jako prokurent samoistny, ale z ograniczeniem prokury do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (prokura oddziałowa – art. 1095 Kodeksu cywilnego), to wtedy taki prokurent nie może wykonywać czynności sądowych i pozasądowych, o których mowa w art. 1091 § 1 Kodeksu w pełnym zakresie, a tylko w zakresie swoich uprawnień wynikających z prokury oddziałowej.

 

Zasadniczo więc prokurent samoistny jest uprawniony do zawierania umów o pracę z pracownikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest on prokurentem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 9 =

»Podobne materiały

Prokura łączna niewłaściwa

Spółka z o.o. ma jednoosobowy zarząd i jednego prokurenta (prokura łączna). W rejestrze spółki w rubryce „sposób reprezentacji” znajduje się zapis: „do składania oświadczeń woli w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie jednego członka zarządu łącznie z prokurentem&rd

Reprezentacja spółki jawnej

Od 2008 r. prowadzę spółkę jawną wraz z moim wspólnikiem (umowę spółki przesyłam w załączniku). Chciałbym dokonać zmian w udziałach (z 50/50 na 51/49) oraz w sposobie reprezentacji spółki. Czy mogę wykluczyć wspólnika z reprezentowania spółki jawnej wobec osób trzecich, nie pozbawiając go prawa
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »