Pozytywny test ciążowy a ochrona przed zwolnieniem

• Opublikowano: 13-07-2022 • Autor: Grzegorz Stefanowski

Z dniem dzisiejszym zostałam niespodziewanie poinformowana o wypowiedzeniu pracy z zachowaniem dwutygodniowego czasu wypowiedzenia, natomiast 4 dni temu wykonałam test ciążowy, który wyszedł pozytywny. Ginekologa mam umówionego za tydzień. Czy dotyczy mnie ochrona przed zwolnieniem? Umowa była na czas określony (pół roku).

Pozytywny test ciążowy a ochrona przed zwolnieniem

Ochrona pracownicy w ciąży

Odpowiedź na Pani pytanie, na gruncie prawa powszechnie obowiązującego i przedstawionego stanu faktycznego, jest negatywna.

Podstawowym przepisem jest art. 177 Kodeksu pracy:

„Art. 177 [Ochrona szczególna pracownicy w ciąży]

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika–ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego”.

Przedłużenie umowy do dnia porodu

W Pani przypadku zastosowanie ma § 3 ww. przepisu, z którego wynika, iż byłaby Pani pod ochroną, gdyby w dniu rozwiązania umowy o pracę na czas określony ciąża miała ponad 3 miesiące, co, jak wynika z podanych dat, raczej nie ma miejsca. Wtedy Pani umowa przedłużyłaby się do dnia porodu z mocy prawa.

Oznacza to, że dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe i dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 przysługuje bowiem dopiero po upływie 3. miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży (tak SN w wyroku z 15.1.2019 r., sygn. akt II PK 252/17).