.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Powrót pracownika po długiej chorobie, co musi, a co może zrobić pracodawca?

• Data: 15-03-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja pracownica ma 59 lat. Przebywała na zwolnieniu lekarskim 182 dni i 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym, a teraz jest przez miesiąc na zwolnieniu niepłatnym. Złożyła wniosek o przedłużenie świadczenia, ale otrzymała pismo z odmową i złożyła sprzeciw od decyzji ZUS. Oświadczyła, że wróci do pracy na 60 dni, bo nie ma środków do życia, a potem znowu pójdzie na zwolnienie. Ona jest po urazie kręgosłupa i boję się przyjąć ją ponownie, bo u mnie wykonuje pracę, która wymaga wychodzenia na drabinę, schylania się, dźwigania towarów itp. Pracownica chce wrócić do pracy wbrew swoim możliwościom fizycznym. Ona nie jest w stanie wykonywać czynności, które są wymagane na tym stanowisku i może pogorszyć swój stan zdrowia. Jestem w kropce, co zrobić, jeśli nie dostanie tego świadczenia. Jakie mam możliwości wyjścia z tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Powrót pracownika po długiej chorobie, co musi, a co może zrobić pracodawca?

Po przebytej chorobie – okresowe badania lekarskie

Podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (K.p.). Zgodnie z art. 229 § 2 K.p.: Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

 

W przedstawionej sytuacji powinna Pani skierować pracownika do lekarza medycyny pracy celem wydania orzeczenia o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku. Jeżeli lekarz dopuści tę panią do pracy, czyli będzie legitymowała się orzeczeniem, że jest zdolna do pracy na danym stanowisku, to jako pracodawca będzie Pani obowiązana do dopuszczenia jej do pracy. Oceny, czy ta osoba może wykonywać pracę zgodną z opisem stanowiska, dokonuje lekarz.

Niezdolność pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku – jakie opcje ma pracodawca?

Jeżeli lekarz nie wyda orzeczenia o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, tj. stwierdzi, że pracownica nie może wykonywać tej pracy, to wtedy nie może jej Pani dopuścić do pracy. Pozostaną dwa rozwiązania:

 

1) powierzenie innej pracy, którą zgodnie ze stanem zdrowia będzie mogła wykonywać pracownica;

2) wypowiedzenie umowy o pracę. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że pracownik nie uzyska od lekarza medycyny pracy zaświadczenia o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku lub nawet choćby lekarz zakwestionuje wykonywanie jednego z obowiązków, np. pracę na wysokości powyżej 3 metrów, to pracodawca może takiej osobie wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Potwierdzenie tego faktu znajdziemy w wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 (I PKN 469/99), w którym czytamy, że „przeciwwskazania lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Proszę pamiętać również o przepisie, który wskazuje, że można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Zgodnie z art. 53 § 1 K.p.:

 

§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: (…)

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; (…).

 

Wobec powyższego sposobu rozwiązania umowy z pracownikiem we wskazanej sytuacji będzie zależał tylko od Pani.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Anna, sprzedawczyni w sklepie odzieżowym, po poważnym urazie ręki chciała wrócić do pracy. Lekarz medycyny pracy stwierdził jednak, że nie jest zdolna do przenoszenia ciężkich paczek. Pracodawca powierzył jej obowiązki związane wyłącznie z obsługą kasy i klienta, dopasowując zadania do jej możliwości zdrowotnych.

 

Przykład 2

Marek, magazynier z problemami z kręgosłupem, po ponad półrocznym zwolnieniu lekarskim próbował wrócić na swoje stanowisko. Orzeczenie lekarza wykluczyło jednak możliwość podnoszenia ciężarów powyżej 5 kg. Pracodawca, nie mając innej odpowiedniej pracy, zdecydował się na rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Przykład 3

Katarzyna, 60-letnia pracownica supermarketu, mimo odmowy dalszego świadczenia rehabilitacyjnego przez ZUS, uparła się na powrót do pracy fizycznej, wymagającej częstego schylania się. Po badaniu lekarz medycyny pracy uznał, że praca grozi poważnym pogorszeniem zdrowia. Pracodawca, w trosce o bezpieczeństwo pracownicy, był zmuszony zaproponować jej inną, mniej obciążającą pracę administracyjną.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy pracownik chce powrócić do pracy po długiej chorobie, kluczową rolę odgrywa orzeczenie lekarza medycyny pracy. Pracodawca powinien pamiętać, że od tego orzeczenia zależy dalszy sposób postępowania – zmiana zakresu obowiązków, przeniesienie na inne stanowisko lub ewentualne rozwiązanie umowy o pracę. Ważne, by podejmowane decyzje były zgodne z prawem oraz uwzględniały realne możliwości zdrowotne pracownika.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w podobnej sytuacji? Przygotujemy dla Ciebie profesjonalną poradę prawną online oraz niezbędne pisma. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1999, I PKN 469/99

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu