.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmanipulowane dzieci, jak odzyskać kontakt z rodziną po rozwodzie?

• Data: 12-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam problem z kontaktami z dziećmi. Obawiam się, że żona (jesteśmy w trakcie rozwodu) manipuluje dziećmi. Unikają mnie, podczas spotkań w ogóle ze mną nie rozmawiają. Nie odbierają telefonu, kłamią o mnie. Czy mogę wnosić o zapisanie dzieci do szkolnego psychologa? Czy mogę wnioskować o badanie dzieci w OZSS w sprawie manipulacji przez matkę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmanipulowane dzieci, jak odzyskać kontakt z rodziną po rozwodzie?

Utrzymywanie kontaktu z dziećmi

Uprzejmie wskazuję, że zgodnie z art. 113 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2809) niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Natomiast w oparciu o § 2 kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązki rodzica opiekującego się dziećmi

Z punktu widzenia opisu sytuacji istotne jest przeanalizowanie aspektu obowiązków drugiego z rodziców w celu zapewnienia właściwego prawa do realizowania kontaktów. W tym miejscu należy podkreślić, że dla właściwej realizacji prawa do kontaktów po stronie dziecka i uprawnionego rodzica niezbędne jest określenie obowiązków drugiego z rodziców. Należy do nich nie tylko fizyczne przygotowanie małoletniego do kontaktów (np. spakowanie niezbędnej odzieży), lecz także przygotowanie psychiczne, a więc takie, w efekcie którego dziecko będzie gotowe i chętne na spotkanie. To na obojgu rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia kontaktów dziecka z rodzicem, z którym na co dzień dziecko nie mieszka. Innymi słowy, rodzic mieszkający z dzieckiem jest osobą zobowiązaną do tego, aby małoletni chciał odbyć kontakty z drugim z rodziców, i odpowiedzialną za to, a więc jeśli to konieczne, także za to, aby zażądać od dziecka udziału w takich kontaktach.

 

De lege lata przyjąć należy, że przysługującemu rodzicowi roszczeniu odpowiada również obowiązek niezakłócania przez drugiego z rodziców kontaktów na gruncie. Na tej podstawie przy rozstrzyganiu o prawie i obowiązku kontaktów, szczególnie w sprawach o dużym stopniu konfliktowości, należy zamieścić w orzeczeniu postanowienie np. o zobowiązaniu uczestniczki postępowania do przygotowania dziecka do spotkania z wnioskodawcą i zabronieniu jej podejmowania działań uniemożliwiających dziecku utrzymywanie kontaktów z wnioskodawcą, z równoczesnym zagrożeniem uczestniczce nakazaniem zapłaty (np. kwoty 500 zł) na rzecz wnioskodawcy za każde naruszenie obowiązku wynikającego z tego postanowienia.

 

Na znaczenie istnienia obowiązku kontaktów z dzieckiem zwrócił uwagę SN w uchwale z 28.04.2022 r., wskazując, że jeden z rodziców musi zapłacić drugiemu określoną sumę przymusową także wtedy, gdy w ugodzie rodziców dotyczącej kontaktów z dzieckiem stwierdzono o prawie do nich, a pominięto odpowiadający mu obowiązek ich wypełniania. Sąd Najwyższy stwierdził:

 

„Celem ugodowego uregulowania terminów i form, w jakich rodzic niesprawujący bezpośredniej pieczy nad dzieckiem ma wykonywać z nim kontakty jest co do zasady doprecyzowanie zachowań, które będą prowadziły do wykonania obowiązku generalnie określonego w art. 113 k.r.o. jako obowiązek kontaktowania się? dzieckiem, nie zaś zwolnienie z niego, także przez – sprzeczne z art. 113 k.r.o. – przemianowanie obowiązku na wyłącznie uprawnienie rodzica, z którego ten może, lecz nie musi korzystać tak. Wyłożenie postanowień zawartej przez rodziców dziecka ugody dotyczącej terminów i form, w jakich rodzic, pod którego piecza? dziecko nie pozostaje będzie wykonywał kontakty z nim i przyjęcie z odwołaniem się do użytego w niej sformułowania uprawnienie, że realizowanie tychże kontaktów w sposób określony w ugodzie jest wyłącznie uprawnieniem rodzica, z którego ten może, lecz nie musi korzystać, byłoby naruszeniem art. 113 k.r.o. Argumentów za takim rozumieniem ugody określającej zasady wykonywania kontaktów z dzieckiem przez rodzica, pod którego bezpośrednia? piecza? dziecko stale nie przebywa dostarczają również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, z których niewątpliwie wynika, że obowiązki dotyczące kontaktów z dzieckiem mogą? być naruszone zarówno przez rodzica, który nie przygotuje dziecka do kontaktów z rodzicem, pod którego piecza? ono nie przebywa, jak i przez tego z rodziców, który nie zrealizuje kontaktów w czasie i formie, w których powinny mieć miejsce. Jeśli rodzic w ugodzie zagwarantuje dla siebie określony czas, miejsce i formy, w jakich ma kontaktować się z dzieckiem, to jest to równoznaczne nie tylko z ustaleniem na jego rzecz uprawnienia, ale i obowiązku zrealizowania kontaktów w ustalonym czasie i formie. Drugi z rodziców, który przygotuje dziecko do kontaktów może zasadnie liczyć, że one się odbędą i temu założeniu podporządkować swoje plany”.

 

Istotny w kontekście Pana zapytania jest także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 czerwca 2022 r. W orzeczeniu tym bowiem TK wskazał, że art. 59816 § 1 w zw. z art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w jakim obejmują sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków związane jest z zachowaniem dziecka, niewywołanym przez osobę, pod której pieczą dziecko to się znajduje, są niezgodne z art. 48 ust. zdanie drugie oraz 72 ust. 3 Konstytucji RP. Oznacza to, że w sprawach o wykonywanie kontaktów z dzieckiem sądy obowiązane będą z urzędu wziąć pod uwagę, czy do niewykonania albo niewłaściwego wykonania obowiązków przez osobę, pod której pieczą znajduje się dziecko, doszło w wyniku uwzględnienia woli dziecka. To zaś może oznaczać, iż sąd w postępowaniu opiekuńczym o zagrożenie zapłatą lub o nakazanie zapłaty sumy przymusowej będzie musiał zbadać taką wolę dziecka, uwzględniając m.in., czy została ona wyrażona samodzielnie, a więc bez wpływu rodzica, z którym na co dzień mieszka. Bez wątpienia utrwalenie takiej praktyki sądowej wymagającej np. zastosowania instytucji wysłuchania dziecka lub przeprowadzenia badań dziecka w OZSS (bądź uzyskania pisemnego oświadczenia dziecka) jeszcze bardziej niż dotychczas wydłuży postępowania, w których czas jest szczególnie istotny z perspektywy więzi rodzica i dziecka.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Co może zrobić ojciec?

Oczywiście, wniosek o badanie dzieci jest zasadny. W zakresie pomocy szkolnego psychologa powinien Pan udać się do wychowawcy dzieci i porozmawiać z nim o ich sytuacji, a także czy w ocenie wychowawcy zasadne jest, aby dzieci uczęszczały do szkolnego psychologa.

 

W przypadku gdy ma Pan ustalone kontakty, to warto złożyć wniosek o zagrożenie nakazem zapłaty matce dzieci za nierealizowanie kontaktów. W takim postępowaniu będzie mógł Pan wskazywać, że matka nie wykonuje swoich obowiązków związanych z przygotowaniem dzieci na kontakty z Panem i ich realizacją.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Oziębłość i unikanie kontaktu

Tomasz, ojciec dwójki dzieci, od czasu separacji zauważył, że jego dzieci zaczęły go unikać. Kiedy spotyka się z nimi na ustalonych wizytach, dzieci są oziębłe, nie angażują się w rozmowę i często wymyślają preteksty, aby skrócić czas spotkania. Dodatkowo, kiedy próbuje do nich zadzwonić, rzadko odbierają telefon, a jeśli już, to rozmowy są krótkie i zdawkowe. Tomasz zaczyna podejrzewać, że ich matka może wpływać na dzieci, przedstawiając go w negatywnym świetle.

 
Zmiana w zachowaniu dzieci

Agnieszka, rozwodząca się matka, zauważyła, że jej dzieci po każdym powrocie od ojca są drażliwe i niechętne do rozmowy. Z czasem dzieci zaczęły opowiadać jej o sytuacjach, w których ojciec sugeruje, że matka jest winna rozpadu rodziny i nie zasługuje na ich miłość. Agnieszka obawia się, że takie manipulacyjne działania mogą wpłynąć na ich relację i osłabić więź z dziećmi.

 
Kłamstwa na temat ojca

Marcin, który jest w trakcie rozwodu, usłyszał od swoich dzieci, że ich matka mówi im, iż tata nie chce się z nimi spotykać i że to on jest odpowiedzialny za wszystkie problemy w rodzinie. Marcin zauważył, że dzieci zaczęły mu zarzucać różne rzeczy, które według nich miały miejsce, choć były to nieprawdziwe informacje. Obawia się, że matka manipuluje dziećmi, by zniszczyć jego relację z nimi. W efekcie rozważa wniesienie sprawy do sądu, aby zlecić przeprowadzenie badań dzieci przez OZSS.

Podsumowanie

Obawy dotyczące manipulowania dziećmi w trakcie rozwodu mogą mieć poważne konsekwencje dla relacji rodzica z dzieckiem. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak szkolny psycholog czy OZSS, aby ocenić, czy rzeczywiście dochodzi do manipulacji i jakie kroki podjąć w celu ochrony więzi z dziećmi. Ważne jest, aby oba rodzice pamiętali o obowiązku wspierania kontaktów dziecka z drugim rodzicem, niezależnie od osobistych konfliktów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby skutecznie bronić Twoich praw w sprawach rodzinnych i rozwodowych. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu