
Dziecko chce zamieszkać z ojcem, jak zmienić miejsce zamieszkania po rozwodzie?• Data: 21-04-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Jestem rozwiedziony od 3 lat i mam dwoje dzieci: 14 lat i 12 lat. Naszą wspólną decyzją dzieci zostały w domu, który razem budowaliśmy, a ja zamieszkałem w mieszkaniu. Płacę regularnie zasądzone alimenty. Aktualnie syn chce się przeprowadzić do mnie. Trenuje piłkę nożną i bardzo ciężko jest mu pogodzić wszystkie obowiązki związane z nauką i sportem, gdy mieszka u mamy. Syn ma słabe relacje z matką i chce się przenieść do mnie. Jak to przeprowadzić formalnie? Zapewne była żona nie będzie zachwycona. Syn za 4 miesiące skończy 13 lat. |
![]() |
Miejsce zamieszkania dzieckaJeżeli syn chce mieszkać z Panem, a była żona chce wyrazić na to zgodę – wystarczy udać się do mediatora i ustalić miejsce pobytu syna przy Panu i jednocześnie uchylić alimenty na syna i zasądzić od żony – wszystko może odbyć się u mediatora sądowego. Jeżeli jednak żona nie zechce się porozumieć w ten sposób, powinien Pan wystąpić do sądu rejonowego wydział rodzinny miejsca zamieszkania dziecka o zmianę miejsca pobytu syna. Jeżeli syn chce mieszkać z Panem – sąd z uwagi na wiek powinien uwzględnić jego wolę. Zgodnie z treścią art. 26 Kodeksu cywilnego (K.c.):
§ 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. § 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy. Wola dziecka zamieszkania z drugim rodzicem – sąd zbada relacje z rodzicamiDlatego też w przypadku sporu o to, z kim dziecko ma zamieszkać, winien rozstrzygnąć sąd. Artykuł 26 K.c. nie wskazuje przesłanek, jakimi powinien kierować się sąd opiekuńczy ustalając miejsce zamieszkania dziecka. W takim przypadku sąd bada relacje dziecka z rodzicami (gdy dziecko ukończyło 13 lat sąd może wziąć pod uwagę jego wolę i przeważnie bierze – ostatnimi czasy sąd bierze także pod uwagę wolę dzieci młodszych, jeżeli są w stanie ją przekazać), postawę rodziców oraz ich warunki majątkowe i mieszkaniowe. Opinia OZSS, przesłuchanie dzieckaW tego typu postępowaniach często powoływany jest także dowód z opinii Opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów (OZSS) lub przesłuchanie dziecka, podczas którego biegli badają relację między dzieckiem a rodzicami, a także biorą pod uwagę potrzeby i twierdzenia małoletnich. Następnie, gdy sąd zmieni miejsce pobytu dziecka – może Pan wystąpić o uchylenie alimentów i zasądzenie ich od matki dziecka.
PrzykładyTreningi ponad wszystko. Tomek, 13-latek, codziennie dojeżdżał godzinę na treningi piłki nożnej. Mieszkał z mamą, ale logistyka była koszmarem – szkoła, dom, boisko, wszystko w innych częściach miasta. Tata mieszkał znacznie bliżej klubu. Po kilku rozmowach, Tomek powiedział wprost: „Tato, chcę z tobą mieszkać, bo inaczej nie dam rady.” Sprawa trafiła do sądu – sąd uznał wolę chłopca i zmienił miejsce zamieszkania.
Nowe porządki po rozwodzie Asia i Michał rozwiedli się w zgodzie. Syn – Kuba – został z mamą, bo to był ich rodzinny dom. Po dwóch latach Kuba poczuł się jednak bardziej związany z ojcem – ten lepiej rozumiał jego pasję do programowania i wspierał rozwój. Mama zgodziła się na zmianę – cała sprawa zakończyła się u mediatora, bez sądu.
Słaba więź, silna decyzja Natalia miała 12 lat, gdy zaczęła mówić, że nie czuje się dobrze u mamy. Nie chodziło o przemoc – po prostu brakowało rozmów, zrozumienia, wspólnego czasu. U taty czuła się „jak w domu”. Ojciec zdecydował się zawalczyć – sąd po przesłuchaniu dziewczynki i opinii OZSS zmienił miejsce zamieszkania, uznając, że to będzie dla niej lepsze. PodsumowanieZmiana miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie to trudna, ale możliwa do przeprowadzenia decyzja – zwłaszcza gdy dziecko jasno wyraża swoją wolę. Warto najpierw spróbować porozumienia z drugim rodzicem, a jeśli to się nie uda – skorzystać z drogi sądowej, gdzie głos dziecka i jego dobro są kluczowe. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism w sprawach dotyczących zmiany miejsca zamieszkania dziecka, alimentów i kontaktów po rozwodzie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale