.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup miejsca parkingowego na osiedlu bez księgi wieczystej, kwestie prawne i podatkowe

• Data: 11-03-2025 • Autor: Monika Jakubas

Zakupiłem miejsce parkingowe od sąsiada z osiedla. Miejsce parkingowe nie ma własnej księgi wieczystej, czyli, jak rozumiem, właścicielem tego miejsca jest wspólnota mieszkaniowa. Umowa to „przekazanie we władanie” (przesyłam ją do wglądu). Zanim dopięliśmy transakcję, sąsiad rozmówił się z notariuszem i on stwierdził, że nie ma tu wymogu umowy w formie aktu notarialnego. Jednak pozostało kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać. Mianowicie, jak wygląda sprawa podatku od nieruchomości? Czy mam zgłaszać tę umowę do urzędu miasta, aby naliczali mi podatek od powierzchni tego garażu? Czy jakieś obowiązki spoczywają tu na zarządcy wspólnoty? Czy płacę podatek PCC od zakupu? Zależy mi, aby wszystko było poprawne w kwestii formalnej i prawnej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup miejsca parkingowego na osiedlu bez księgi wieczystej, kwestie prawne i podatkowe

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

W przypadku Pana umowy oraz generalnie miejsc parkingowych w Państwa wspólnocie mamy do czynienia z prawem do korzystania z części nieruchomości wspólnej w ramach tzw. podziału do użytkowania – prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym.

Podatek od nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej

Podatek od nieruchomości – zwykle jest tak, że podatek od nieruchomości płaci wspólnota (garaż jest to jej część wspólna, a Pan ma tylko prawo do korzystania z miejsca) i wygląda na to, że u Pana tak jest. Aby tę kwestię wyjaśnić, należałoby spojrzeć na poprzednią umowę, o której mowa w tej umowie. Można też dowiedzieć się wprost u zarządcy, jak zostało to określone w tej wspólnocie.

 

Są różne możliwości mechanizmów związanych z miejscami postojowymi – czasami już w akcie notarialnym określa się przypisanie miejsca do lokalu i zostaje to zaznaczone w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej (w dziale III), stąd trzeba się upewnić, jak jest w Pana przypadku.

 

Jeśli chodzi o zarządcę wspólnoty – to, czy ma tu zadanie do spełnienia, wyjaśni się po analizie tematów z powyższego pytania. Może być tak, że zarządca będzie musiał zmienić tylko zapisy w ewidencji miejsc postojowych, jaką prowadzi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakup prawa d miejsca parkingowego a podatek PCC

Odnośnie podatku od czynności cywilnoprawnych – w art. 2 pkt 4 lit. b tiret 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czytamy, że nie podlegają podatkowi: czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

 

Zatem prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest traktowane jako prawo majątkowe podlegające opodatkowaniu PCC, zatem trzeba zapłacić podatek w stawce 1% jako „inne prawo majątkowe”.

Wnioski

  • Należy przeanalizować poprzednią umowę, na podstawie której sąsiad uzyskał prawo do korzystania z garażu. Ponadto proszę też zapoznać się z zapisami księgi wieczystej nieruchomości wspólnej.
  • Skłaniam się do tego, że to wspólnota płaci podatek od nieruchomości, ale co do tego również należy się upewnić – może zastosowano inne rozwiązanie.
  • W zależności od konstrukcji prawa do użytkowania miejsca możliwe, że zarządca będzie musiał tylko sobie wpisać Pana w ewidencji prowadzonej dla garażu – do sprawdzenia jak wyżej.
  • Odnośnie PCC – mamy jasność, należy zgłosić zakup i zapłacić podatek w wysokości 1% wartości prawa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1

Nieoczekiwany podatek. Pan Tomasz kupił miejsce parkingowe od sąsiada na swoim osiedlu. Był przekonany, że skoro to część nieruchomości wspólnej, nie musi zgłaszać transakcji do urzędu skarbowego. Dopiero po kilku miesiącach dowiedział się, że powinien zapłacić podatek PCC w wysokości 1%. Ostatecznie zapłacił go z odsetkami, ale dzięki temu uniknął większych problemów z fiskusem.

 

Przykład 2

Formalności, o których nie pomyślała Pani Anna, która nabyła prawo do korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym. Po transakcji zgłosiła się do zarządcy wspólnoty, aby ten zaktualizował ewidencję miejsc postojowych. Ku jej zaskoczeniu zarządca zażądał przedstawienia wcześniejszej umowy, na podstawie której poprzedni właściciel korzystał z tego miejsca. Okazało się, że dokument ten był wymagany do uzupełnienia rejestru wspólnoty, co znacznie wydłużyło cały proces.

 

Przykład 3

Podatek od nieruchomości? Niekoniecznie. Pan Krzysztof po zakupie miejsca parkingowego zastanawiał się, czy musi zgłosić się do urzędu miasta w sprawie podatku od nieruchomości. Po konsultacji z zarządcą dowiedział się, że to wspólnota mieszkaniowa jest zobowiązana do jego opłacania, a on jedynie uiszcza miesięczną opłatę za użytkowanie miejsca. Dzięki temu uniknął zbędnych formalności i kosztów.

Podsumowanie

Zakup miejsca parkingowego na osiedlu wiąże się z wieloma aspektami prawnymi i podatkowymi, które warto dokładnie przeanalizować przed finalizacją transakcji. Kluczowe jest sprawdzenie statusu prawnego miejsca, obowiązków wspólnoty oraz ewentualnych zobowiązań podatkowych, w tym PCC. Dobrze przygotowana umowa i konsultacja z zarządcą wspólnoty pomogą uniknąć nieprzewidzianych problemów w przyszłości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w kwestiach prawnych związanych z zakupem miejsca parkingowego? Oferujemy profesjonalne porady online oraz sporządzanie niezbędnych pism, aby Twoja transakcja była zgodna z przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Jakubas




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu