.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ugoda z wierzycielem i zawieszenie egzekucji komorniczej

Otrzymałam od komornika sądowego pismo z informacją, że moje mieszkanie zostanie zlicytowane za długi. Jest to mała kawalerka, w której mieszka ucząca się jeszcze córka. Co mogę zrobić, bo chcę spłacać w ratach, ale jednorazowo nie jestem w stanie zebrać całej sumy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ugoda z wierzycielem i zawieszenie egzekucji komorniczej

Jak doprowadzić do ugody z wierzycielem i zablokować egzekucję z nieruchomości?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie, z jakiego tytułu powstało zadłużenie. Na informacji otrzymanej od komornika winno być wyartykułowane, co jest podstawą prowadzonej egzekucji, a także kto jest wierzycielem.

 

Dysponując takimi danymi, może Pani podjąć działania zmierzające do zawarcia z wierzycielem ugody, na mocy której zobowiąże się Pani spłacać zadłużenie w określonych przez siebie i zaakceptowanych przez wierzyciela kwotach.

 

Dysponując podpisaną przez Panią z wierzycielem ugodą, zasadnym będzie wywarcie na wierzycielu presji o wystosowanie do komornika pisma, w którym będzie wnosił o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Praktyka taka jest stosowana powszechnie. Podstawowym problemem jest ustalenie wysokości rat spłaty. Nie ulega jednak wątpliwości, że ta ugoda to Pani jedyna szansa. Z wnioskiem zawarcia ugody powinna Pani wystąpić jak najszybciej, albowiem każdy dzień będzie miał dla Pani istotne znaczenie. Im szybciej wniosek o zawieszenie postępowania będzie przez wierzyciela złożony u komornika, tym większe prawdopodobieństwo zaoszczędzenia kosztów związanych ze sporządzeniem operatu szacunkowego mieszkania.

 

Pragnę zauważyć, iż ugoda z wierzycielem winna wskazywać, kiedy została zawarta i pomiędzy kim oraz wskazywać na 2 paragrafy. Pierwszy odnoszący się do toczącego się postępowania egzekucyjnego, wskazujący wysokość należności głównych, wysokość odsetek, a także kwestię wysokości rat i dnia, do którego będą płatne, ze wskazaniem od kiedy oraz drugi „§” wskazujący, iż wierzyciel zobowiązuje się do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Ugoda winna zostać sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach dla każdego po jednym. Proszę nie zapomnieć się podpisać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu