Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.04.2019

Sprawa dotyczy mieszkania własnościowego. Ja i mój zmarły w 2013 roku mąż byliśmy po połowie właścicielami mieszkania. Mąż miał dużo różnych zobowiązań finansowych (długów). W chwili jego śmierci zobowiązania finansowe pozostały nieuregulowane, do śmierci męża pozostawaliśmy w związku małżeńskim. Ja wraz z dwiema córkami odrzuciłyśmy spadek po mężu, żeby zabezpieczyć się przed jego długami. Niestety, odrzucając spadek, ja jako żona pozbyłam się połowy mieszkania, która należała według ustawowego prawa do męża. Odrzucenie spadku odbyło się w kancelarii – aktem notarialnym. Nie wiem, jakie czynności podjąć dalej? Rozumiem, że połową mieszkania po mężu dysponuje w tej chwili spółdzielnia mieszkaniowa (?), która o niczym nie wie, że odziedziczyła połowę mieszkania. Ja nadal w nim mieszkam i ponoszę wszystkie koszty. Co mi ewentualnie grozi za korzystanie z połowy nie mojej części lokalu? W jaki sposób uregulować z korzyścią dla mnie tę trudną sytuację? Od czego należałoby zacząć, żeby nie zaszkodzić, a rozwiązać problem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli zamieszkuje Pani lokal i korzysta nadal z niego w całości, ponosząc z tego tytułu koszta eksploatacyjne, w mojej ocenie nic Pani nie grozi. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że współwłaściciel lub współwłaściciele wstępujący w 1/2 części prawa własności po mężu mają także prawo korzystać z lokalu. Innymi słowy jeżeli ktokolwiek przyjdzie i stwierdzi, że jest współwłaścicielem mieszkania, wówczas będzie Pani zobowiązana go dopuścić do współposiadania. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

W mojej ocenie bliżej pochylić należy się jednak nad tym, kto jest współwłaścicielem w pozostałej części. Wskazuje Pani, że Pani wraz z córkami spadek odrzuciły. Powyższe z kolei powoduje, że spadek przechodzi na kolejne osoby. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

 

Należy zatem zadać sobie pytanie, czy na dzień śmierci męża przy życiu pozostawali jego rodzice? Czy mąż miał rodzeństwo? Jeżeli rodzeństwo męża nie żyło w chwili jego śmierci, czy miało dzieci?

 

Osoby, które odziedziczyły po Pani mężu spadek, są współwłaścicielami 1/2 prawa do lokalu. Osoba taka jest zobowiązana do pokrywania kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Jeżeli chciałby Pani nabyć prawo do lokalu na wyłączność, należałoby ustalić, kto odziedziczył spadek, i wystąpić do sądu z jego udziałem o zniesienie współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Mój tata zmarł w marcu 2011 r. Mama żyje, poza mną jest jeszcze brat i siostra. Ojciec pozostawił własnoręcznie napisany testament, który jest niejasny i wewnętrznie sprzeczny. Na przykład domek letniskowy ma zostać podzielony na dwie osoby z rodzeństwa, ale grunt – na trzy. Inny g

Intercyza a dziedziczenie majątku małżonków

Małżeństwo ma podpisaną intercyzę, nie ma dzieci. Każde z małżonków posiada dwoje dzieci z poprzednich związków. W jakich wielkościach dziedziczy małżonek, a w jakich każde z dzieci spoza tego związku, w przypadku śmierci jednego z małżonków? Czy otrzymany przez męża

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »