Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Sprawa dotyczy mieszkania własnościowego. Ja i mój zmarły w 2013 roku mąż byliśmy po połowie właścicielami mieszkania. Mąż miał dużo różnych zobowiązań finansowych (długów). W chwili jego śmierci zobowiązania finansowe pozostały nieuregulowane, do śmierci męża pozostawaliśmy w związku małżeńskim. Ja wraz z dwiema córkami odrzuciłyśmy spadek po mężu, żeby zabezpieczyć się przed jego długami. Niestety, odrzucając spadek, ja jako żona pozbyłam się połowy mieszkania, która należała według ustawowego prawa do męża. Odrzucenie spadku odbyło się w kancelarii – aktem notarialnym. Nie wiem, jakie czynności podjąć dalej? Rozumiem, że połową mieszkania po mężu dysponuje w tej chwili spółdzielnia mieszkaniowa (?), która o niczym nie wie, że odziedziczyła połowę mieszkania. Ja nadal w nim mieszkam i ponoszę wszystkie koszty. Co mi ewentualnie grozi za korzystanie z połowy nie mojej części lokalu? W jaki sposób uregulować z korzyścią dla mnie tę trudną sytuację? Od czego należałoby zacząć, żeby nie zaszkodzić, a rozwiązać problem?

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Fot. Fotolia

Odrzucenie spadku po mężu w skład którego wchodzi połowa mieszkania

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli zamieszkuje Pani lokal i korzysta nadal z niego w całości, ponosząc z tego tytułu koszta eksploatacyjne, w mojej ocenie nic Pani nie grozi. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że współwłaściciel lub współwłaściciele wstępujący w 1/2 części prawa własności po mężu mają także prawo korzystać z lokalu. Innymi słowy jeżeli ktokolwiek przyjdzie i stwierdzi, że jest współwłaścicielem mieszkania, wówczas będzie Pani zobowiązana go dopuścić do współposiadania. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Na kogo przechodzi spadek odrzucony przez wdowę i dzieci?

W mojej ocenie bliżej pochylić należy się jednak nad tym, kto jest współwłaścicielem w pozostałej części. Wskazuje Pani, że Pani wraz z córkami spadek odrzuciły. Powyższe z kolei powoduje, że spadek przechodzi na kolejne osoby. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Należy zatem zadać sobie pytanie, czy na dzień śmierci męża przy życiu pozostawali jego rodzice? Czy mąż miał rodzeństwo? Jeżeli rodzeństwo męża nie żyło w chwili jego śmierci, czy miało dzieci?

Zniesienie współwłasności mieszkania

Osoby, które odziedziczyły po Pani mężu spadek, są współwłaścicielami 1/2 prawa do lokalu. Osoba taka jest zobowiązana do pokrywania kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Jeżeli chciałby Pani nabyć prawo do lokalu na wyłączność, należałoby ustalić, kto odziedziczył spadek, i wystąpić do sądu z jego udziałem o zniesienie współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.