Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.04.2019

Sprawa dotyczy mieszkania własnościowego. Ja i mój zmarły w 2013 roku mąż byliśmy po połowie właścicielami mieszkania. Mąż miał dużo różnych zobowiązań finansowych (długów). W chwili jego śmierci zobowiązania finansowe pozostały nieuregulowane, do śmierci męża pozostawaliśmy w związku małżeńskim. Ja wraz z dwiema córkami odrzuciłyśmy spadek po mężu, żeby zabezpieczyć się przed jego długami. Niestety, odrzucając spadek, ja jako żona pozbyłam się połowy mieszkania, która należała według ustawowego prawa do męża. Odrzucenie spadku odbyło się w kancelarii – aktem notarialnym. Nie wiem, jakie czynności podjąć dalej? Rozumiem, że połową mieszkania po mężu dysponuje w tej chwili spółdzielnia mieszkaniowa (?), która o niczym nie wie, że odziedziczyła połowę mieszkania. Ja nadal w nim mieszkam i ponoszę wszystkie koszty. Co mi ewentualnie grozi za korzystanie z połowy nie mojej części lokalu? W jaki sposób uregulować z korzyścią dla mnie tę trudną sytuację? Od czego należałoby zacząć, żeby nie zaszkodzić, a rozwiązać problem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli zamieszkuje Pani lokal i korzysta nadal z niego w całości, ponosząc z tego tytułu koszta eksploatacyjne, w mojej ocenie nic Pani nie grozi. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że współwłaściciel lub współwłaściciele wstępujący w 1/2 części prawa własności po mężu mają także prawo korzystać z lokalu. Innymi słowy jeżeli ktokolwiek przyjdzie i stwierdzi, że jest współwłaścicielem mieszkania, wówczas będzie Pani zobowiązana go dopuścić do współposiadania. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

W mojej ocenie bliżej pochylić należy się jednak nad tym, kto jest współwłaścicielem w pozostałej części. Wskazuje Pani, że Pani wraz z córkami spadek odrzuciły. Powyższe z kolei powoduje, że spadek przechodzi na kolejne osoby. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

 

Należy zatem zadać sobie pytanie, czy na dzień śmierci męża przy życiu pozostawali jego rodzice? Czy mąż miał rodzeństwo? Jeżeli rodzeństwo męża nie żyło w chwili jego śmierci, czy miało dzieci?

 

Osoby, które odziedziczyły po Pani mężu spadek, są współwłaścicielami 1/2 prawa do lokalu. Osoba taka jest zobowiązana do pokrywania kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Jeżeli chciałby Pani nabyć prawo do lokalu na wyłączność, należałoby ustalić, kto odziedziczył spadek, i wystąpić do sądu z jego udziałem o zniesienie współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus siedem =

»Podobne materiały

Intercyza a dziedziczenie majątku małżonków

Małżeństwo ma podpisaną intercyzę, nie ma dzieci. Każde z małżonków posiada dwoje dzieci z poprzednich związków. W jakich wielkościach dziedziczy małżonek, a w jakich każde z dzieci spoza tego związku, w przypadku śmierci jednego z małżonków? Czy otrzymany przez męża spadek (w trakcie

 

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »