Obciążenie pracownika kosztami za błąd

Pracodawca chce obciążyć pracownika kosztami za błąd. Ile może zabrać z wypłaty? Pracownik ma umowę na czas określony, do końca roku.

Obciążenie pracownika kosztami za błąd

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 114 ustawy Kodeks pracy pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną.

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Podsumowując, pracodawca ma prawo żądać od Pana odszkodowania w wysokości wyrządzonej szkody, nie więcej niż trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego.