.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odzyskanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.09.2010

Na skutek zadłużenia zostałem wykluczony z grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spłaciłem zadłużenie, ale pozostały odsetki, których spółdzielnia nie chce umorzyć. Twierdzi, że mogłem się odwoływać wcześniej, a teraz nie mogę stać się na nowo członkiem spółdzielni. Co jeszcze mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, jeśli spółdzielnia nie wyrazi zgody na umorzenie odsetek, to dopóki cały dług nie zostanie spłacony, ciężko będzie odzyskać tytuł prawny do lokalu. Decyzja o umorzeniu odsetek należy do wyłącznej kompetencji zarządu. Co więcej, z reguły praktyka spółdzielni jest taka, że nie przywraca się członkostwa osobie, która została wykreślona z rejestru członków, a przyjmuje się w poczet członków dziecko, współmałżonka lub inną osobę mu bliską (np. konkubinę).

 

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) „w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na skutek wykreślenia bądź wykluczenia roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim”.

 

W celu zrealizowania swojego roszczenia osoba uprawniona winna złożyć deklarację członkowską wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

 

Nadto zajdzie konieczność uregulowania sprawy wkładu mieszkaniowego. Przykładowo, jeśli wkład mieszkaniowy pozostaje w majątku wspólnym małżonków, każde z nich musi zrzec się na rzecz osoby uprawnionej swojej części wkładu.

 

Niemniej proszę ustalić, czy w Państwa spółdzielni istnieje możliwość przywrócenia członkostwa w wypadku jego utraty w związku z wykreśleniem czy wykluczeniem (być może obowiązuje w tej kwestii jakiś regulamin). Odsetki będę jednak musiały zostać spłacone. Proszę napisać do zarządu ponowny wniosek o umorzenie części odsetek.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl