Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Generalny remont balkonów bez zgody mieszkańców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.09.2019

Jestem właścicielką mieszkania, tzn. własność spółdzielcza. Czy spółdzielnia/administracja może wykonać generalny daleko ingerujący remont, a właściwie całkowitą wymianę balkonu/loggi bez mojej zgody? O tej decyzji dowiedzieliśmy się przez przypadek, nie było też żadnych konsultacji z mieszkańcami. Nie przedstawiono nam żadnych ekspertyz, że taki rozległy demontaż łącznie z odcięciem balustrad balkonowych jest konieczny ze względu na nasze bezpieczeństwo. Decyzję swoją administracja forsuje tylko na podstawie wewnętrznej kontroli w ramach przeglądu. Poza tym mieszkańcy sami dbali o te loggie (uzupełnianie ubytków, czyszczenie, malowanie balustrad, położenie gresu mrozoodpornego itd.), ponosząc konkretne nakłady finansowe. Czy w przypadku demontażu tego wszystkiego przez administrację (naszym zdaniem niczym nieuzasadnionego) mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie – zwrot poniesionych przez nas kosztów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jako osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest Pani członkiem spółdzielni z mocy art. 3 ust 1 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Powyższe z kolei daje Pani wiele praw i uprawnień, z których, jak można wnioskować po analizie pytania, Pani nie korzysta. Zgodnie z art. 81 członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie. Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

 

Tym samym należałoby na mocy art. 81 ust. 1 wezwać zarząd spółdzielni co przedłożenia stosowanej dokumentacji technicznej, z której wynika konieczność przeprowadzenia remontu, który wiążę się z całkowitą wymianą balkonu/loggi. Jako członek spółdzielni ma Pani prawo zapoznać się z dokumentami przetargowymi na w/w remont, a także z uchwałą Zarządu, która jest wymagana do tego rodzaju czynności. Do w/w dokumentów winne być dołączone dokumenty techniczne, z których konieczność lub też zbędność przeprowadzonego remontu będzie wynikała. Niemniej jednak prócz wglądu do dokumentacji,jako członek nie ma Pani prawa wstrzymać przeprowadzanych czynności. Dokumentacja techniczna sporządzona na potrzeby remontu pozwoli jednak ocenić, czy Państwa roszczenia odszkodowawcze są zasadne, czy też nie. O ile bowiem remont będzie konieczny i będzie to udokumentowane, wówczas uznać należy, że roszczenie odszkodowawcze nie będzie zasadne. Jeżeli jednak okazałoby się, że balkony/loggie są remontowane bez konieczności, a wynika to jedynie z „zachcianki” zarządu spółdzielni. wówczas macie Państwo prawo domagać się przywrócenia stanu aktualnego, tj. co najmniej choćby położenia gresu mrozoodpornego itd. Oczywiście żądanie zwrotu na czyszczenie, malowanie i uzupełnienie ubytków nie wchodzi w grę, albowiem, jak mniemam, działania spółdzielni mają właśnie zapobiec, by takie nakłady czynione były w przyszłości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 0 =

»Podobne materiały

Opłata za wywóz śmieci zgodnie z liczbą zameldowanych osób

Spółdzielnia obciąża mnie opłatami za wywóz śmieci zgodnie z ilością osób zameldowanych w moim mieszkaniu. Od trzech lat jednak syn mieszka w innym mieście, nie przebywa w domu rodzinnym. Czy mogę domagać się obniżenia kosztów wywozu śmieci?

 

Odzyskanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Na skutek zadłużenia zostałem wykluczony z grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spłaciłem zadłużenie, ale pozostały odsetki, których spółdzielnia nie chce umorzyć. Twierdzi, że mogłem się odwoływać wcześniej, a teraz nie mogę stać się na nowo członkiem spółdzielni. Co jeszcze mogę zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »