Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Generalny remont balkonów bez zgody mieszkańców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.09.2019

Jestem właścicielką mieszkania, tzn. własność spółdzielcza. Czy spółdzielnia/administracja może wykonać generalny daleko ingerujący remont, a właściwie całkowitą wymianę balkonu/loggi bez mojej zgody? O tej decyzji dowiedzieliśmy się przez przypadek, nie było też żadnych konsultacji z mieszkańcami. Nie przedstawiono nam żadnych ekspertyz, że taki rozległy demontaż łącznie z odcięciem balustrad balkonowych jest konieczny ze względu na nasze bezpieczeństwo. Decyzję swoją administracja forsuje tylko na podstawie wewnętrznej kontroli w ramach przeglądu. Poza tym mieszkańcy sami dbali o te loggie (uzupełnianie ubytków, czyszczenie, malowanie balustrad, położenie gresu mrozoodpornego itd.), ponosząc konkretne nakłady finansowe. Czy w przypadku demontażu tego wszystkiego przez administrację (naszym zdaniem niczym nieuzasadnionego) mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie – zwrot poniesionych przez nas kosztów?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jako osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest Pani członkiem spółdzielni z mocy art. 3 ust 1 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Powyższe z kolei daje Pani wiele praw i uprawnień, z których, jak można wnioskować po analizie pytania, Pani nie korzysta. Zgodnie z art. 81 członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie. Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

 

Tym samym należałoby na mocy art. 81 ust. 1 wezwać zarząd spółdzielni co przedłożenia stosowanej dokumentacji technicznej, z której wynika konieczność przeprowadzenia remontu, który wiążę się z całkowitą wymianą balkonu/loggi. Jako członek spółdzielni ma Pani prawo zapoznać się z dokumentami przetargowymi na w/w remont, a także z uchwałą Zarządu, która jest wymagana do tego rodzaju czynności. Do w/w dokumentów winne być dołączone dokumenty techniczne, z których konieczność lub też zbędność przeprowadzonego remontu będzie wynikała. Niemniej jednak prócz wglądu do dokumentacji,jako członek nie ma Pani prawa wstrzymać przeprowadzanych czynności. Dokumentacja techniczna sporządzona na potrzeby remontu pozwoli jednak ocenić, czy Państwa roszczenia odszkodowawcze są zasadne, czy też nie. O ile bowiem remont będzie konieczny i będzie to udokumentowane, wówczas uznać należy, że roszczenie odszkodowawcze nie będzie zasadne. Jeżeli jednak okazałoby się, że balkony/loggie są remontowane bez konieczności, a wynika to jedynie z „zachcianki” zarządu spółdzielni. wówczas macie Państwo prawo domagać się przywrócenia stanu aktualnego, tj. co najmniej choćby położenia gresu mrozoodpornego itd. Oczywiście żądanie zwrotu na czyszczenie, malowanie i uzupełnienie ubytków nie wchodzi w grę, albowiem, jak mniemam, działania spółdzielni mają właśnie zapobiec, by takie nakłady czynione były w przyszłości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - cztery =

»Podobne materiały

Opłata za wywóz śmieci zgodnie z liczbą zameldowanych osób

Spółdzielnia obciąża mnie opłatami za wywóz śmieci zgodnie z ilością osób zameldowanych w moim mieszkaniu. Od trzech lat jednak syn mieszka w innym mieście, nie przebywa w domu rodzinnym. Czy mogę domagać się obniżenia kosztów wywozu śmieci?

Odzyskanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Na skutek zadłużenia zostałem wykluczony z grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spłaciłem zadłużenie, ale pozostały odsetki, których spółdzielnia nie chce umorzyć. Twierdzi, że mogłem się odwoływać wcześniej, a teraz nie mogę stać się na nowo członkiem spółdzielni.

Wygaśnięcie prawa do lokalu

Wraz z dziewczyną mieszkamy w wynajmowanym przez nią mieszkaniu. Niedawno zmarła osoba, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do tego lokalu. My nadal zajmujemy mieszkanie. Czy mimo wygaśnięcia prawa do lokalu jego poprzedniego „właściciela” możemy w nim n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »