Montaż klimatyzacji na balkonie i problem ze spółdzielnią

• Opublikowano: 03-05-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Mam problem z założoną klimatyzacją w moim mieszkaniu. Początkowo spółdzielnia nie robiła żadnego problemu z montażem. Zainstalowałem wszystko na balkonie, w bezpiecznym miejscu, nic nie uszkadzając. Spółdzielnia twierdzi, że stworzyłem zagrożenie BHP dla dzieci, straszy nakazem odinstalowania. Czy to zgodne z prawem? Uważam, że wszystko jest wykonane bezpiecznie i estetycznie. Co powinienem zrobić?

Montaż klimatyzacji na balkonie i problem ze spółdzielnią

Prawo wewnętrzne spółdzielni

W pierwszej kolejności musi Pan mieć świadomość, że regulamin porządku domowego i używania lokali w Pana spółdzielni jest aktem prawa wewnętrznego, który jednak, o ile nie został uchylony, jest prawem obowiązującym. Jako osoba, która na co dzień obsługuje spółdzielnie mieszkaniowe, wielokrotnie w swojej pracy spotykam się ze stanowiskiem sądów, które rozpoznając sprawy o zapłatę, względnie inną, zawsze powielają argument ważności przepisów prawa wewnętrznego, o ile nie doszło co ich uchylenia.

Opinia biegłego o zamontowanej klimatyzacji

Innymi słowy, nawet jeżeli Pańska argumentacja jest zasadna i logiczna, przepisy prawa wewnętrznego będą miały pierwszeństwo, chyba że wykaże Pan – na podstawie opinii biegłego – że położenie Pańskiego klimatyzatora jest bezpieczne, a realizacja postanowień regulaminu zagraża życiu, zdrowiu, a nawet mieniu w sytuacji, kiedy doszłoby do samozapłonu. Moja dotychczasowa praktyka pozwala mi stwierdzić, iż akt prawa wewnętrznego, jakim jest regulamin, są możliwe do podważenia, nawet jeżeli dotychczas nikt go nie uchylił, o ile uda się wykazać, że jego zapisy pozostają sprzeczne z szeroko rozumianym prawem budowlanym. Analizując pismo spółdzielni z dnia 1 kwietnia 2020 r., odnoszę wrażenie, że zasady montażu klimatyzatora nie uwzględniają rozwoju techniki i związanych z tym nowych zasad, które pozwalają na montaż klimatyzatora w sposób taki jak u Pana – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zgodzić się muszę z Pana argumentacją, że kołki rozporowe, które służą do montażu klimatyzatora, niczym nie różnią się od tych, które stosowane są do montażu linek na pranie, względnie innych elementów dekoracyjnych. Musi Pan mieć jednak świadomość, że o ile spółdzielnia wystąpi przeciwko Pani z powództwem o doprowadzenie stanu do zgodności z ich prawem, o tyle jedną możliwością wygrania będzie uzyskanie – w toku postępowania sądowego – opinii biegłego z zakresu budownictwa, z której będzie wynikało, że zamontowanie klimatyzatora jest zgodna z przepisami powszechnymi, a sprzeczne z przepisami wewnętrznymi. Przepisy powszechne winne mieć w tym przypadku pierwszeństwo, albowiem przepisy wewnętrzne nie mogą pozostawać z sprzeczności z przepisami powszechnymi.

Opinię biegłego z zakresu budownictwa może Pan uzyskać także na tym etapie postępowania, jednakże musi mieć Pan świadomość, że dokument taki będzie zawsze traktowany jak dokument prywatny, bowiem sporządzony będzie na Pana wniosek i Pan za niego wstępie zapłaci. Innymi słowy dokument wydany przez „budowlańca” może pozwolić na ugodowe załatwienie sprawy, które nie będzie wymagało wszczynania postępowania sądowego.

Jednocześnie stwierdzam, iż opinię tę sporządziłem, mając na uwadze swoją wieloletnią praktykę w sprawach spółdzielczych, w których występuje na co dzień. Zgodzę się z Panem, że realizacja regulaminu jest zbyt rygorystyczna, ale trzeba mieć na względzie, że jej podważenie będzie możliwe, jeżeli przekona się ich argumentacją techniczną, jak też innymi przypadkami, gdzie taki klimatyzator jest zamontowany i nikt nie domaga się jego ściągnięcia i zamontowania w innym miejscu.