Wymeldowanie dorosłego syna z mieszkania

Mój 19-letni syn nie uczy się i nie pracuje, muszę go utrzymywać. Ani prośby, ani groźby nie pomagają. Jestem głównym najemcą spółdzielczego mieszkania, w którym syn jest zameldowany. Jak wymeldować dorosłego syna z mieszkania?

Wymeldowanie dorosłego syna z mieszkania

Na czy polega obowiązek meldunkowy?

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 1974 r. Nr 14, poz. 85 ze zm., dalej jako „ustawa”) osoba, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązana jest wykonywać obowiązek meldunkowy. Obowiązek ten polega między innymi na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego i czasowego, jak również wymeldowaniu się z tych miejsc (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy).

Obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu stałego

Jak podaje art. 5 ustawy, osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.

Natomiast według art. 15 ustawy osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

Osobie takiej organ gminy wydaje zaświadczenie stwierdzające dopełnienie obowiązku wymeldowania się.

Jak wymeldować osobę zameldowaną na pobyt czasowy lub stały?

W celu wymeldowania osoby zameldowanej na pobyt czasowy lub stały należy wszcząć procedurę administracyjną dotyczącą wymeldowania.

Organ wydaje decyzję w sprawie wymeldowania na wniosek strony lub z urzędu. Ustawa nie definiuje pojęcia strony. Pani jako najemca mieszkania może zatem złożyć wniosek o wymeldowanie osoby, która opuściła miejsce stałego lub czasowego pobytu. Nie potrzebuje Pani do tego zgody swojego dorosłego syna.

Wniosek ten będzie podlegał ocenie organu gminy, który sprawdzi, czy faktycznie miejscem pobytu osoby, odnośnie której wniosek został złożony, nie jest mieszkanie osoby składającej wniosek.

Zatem do wymeldowania danej osoby wymagane jest, aby organ stwierdził, że osoba, co do której został złożony wniosek o wymeldowanie, opuściła dobrowolnie miejsce swojego stałego pobytu.

Problem z wymeldowaniem dorosłego syna

W związku z tym, jeżeli Pani dorosły syn nadal zamieszkuje z Panią w mieszkaniu, to może być problem z jego wymeldowaniem. W takim przypadku konieczne może okazać się przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego.

Gdyby Pani syn opuścił mieszkanie (np. wyjechał, przeprowadził się), to uzyskanie wymeldowania byłoby prostsze.

Niemniej jednak proszę rozważyć złożenie wniosku do gminy o wymeldowanie syna. Wniosek ten zainicjuje postępowanie administracyjne, którego celem będzie stwierdzenie, czy Pani syn opuścił dobrowolnie miejsce czasowego pobytu. Jeżeli organ stwierdzi, że faktycznie ma miejsce sytuacja opisana powyżej, powinien wydać decyzję o wymeldowaniu danej osoby z mieszkania.