.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w postępowaniu spadkowym

• Data: 19-08-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mój ojciec wyjechał do USA pod koniec lat 80-tych. Na początku utrzymywał kontakt z rodziną, ale zerwał go w 1994. Wtedy mieliśmy z nim ostatni kontakt – wysłał do mojej mamy ostatni list. Mama zmarła w 2012 r. i mamy z rodzeństwem problem z podziałem majątków. Próbowałem ojca znaleźć na różne dostępne sposoby, ale niestety bez skutku. Chciałbym zacząć budowę domu na działce, ale nieobecność ojca i niezałatwione z tego powodu sprawy spadkowe mnie blokują. Do zasiedzenia brakuje wielu lat, aby tą drogą przepisać majątek. Czy jest jakiś sposób, aby wyjść z tej sytuacji? Czy możemy się ubiegać o uznanie ojca za osobę zmarłą? W tym momencie byłby już po 70-tce. Jakie argumenty trzeba przedstawić, aby uzyskać taki papier? Kontaktowałem się z konsulatem w Nowym Jorku, aby wydobyć akt zgonu, ale niestety to nie jest jawne i musiałbym znać dokładną datę śmierci ojca. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w postępowaniu spadkowym

Spadkobierca nieznany z miejsca pobytu, postępowanie spadkowe

Nawet jeżeli tata nie jest znany z miejsca pobytu, a nawet nie jest wiadome, czy żyje, i tak mogą Państwo przeprowadzić postępowanie spadkowe po mamie, ale konieczne będzie ustanowienie dla taty kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu – w postępowaniu o nabycie spadku po mamie.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 144 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie kuratora dla osoby, której miejsce pobytu nie jest znane

Ustanowienie kuratora, w myśl omawianego przepisu, następuje gdy zachodzi potrzeba doręczenia stronie pisma procesowego otwierającego drogę do podjęcia przez tę stronę obrony swoich interesów w postępowaniu cywilnym i wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane.

 

Ustanowienie kuratora na podstawie treści art. 144 § 1 K.p.c. jest możliwe jedynie w tym przypadku, gdy istnieje wyłącznie wątpliwość co do miejsca pobytu strony. Wobec tego, wraz z wnioskiem o nabycie spadku po mamie należy złożyć wniosek o ustanowienie dla taty kuratora, wskazując, iż nie jest znane dla Państwa miejsce jego pobytu. Po wyznaczeniu kuratora postępowanie odbędzie się w ramach nabycia spadku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postępowanie o nabycie spadku

Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Stwierdzenie nabycia spadku następuje na wniosek i – co do zasady – w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Celem tego postępowania jest ustalenie wszystkich spadkobierców, którzy doszli do dziedziczenia (art. 677 § 1 K.p.c.).

 

Zgodnie z art. 670 K.p.c. sąd bada w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, kto jest spadkobiercą, a także czy spadkodawca pozostawił testament. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a więc mamy – właściwy w takim zakresie jest wydział cywilny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Dokumenty, które spadkobierca musi przedłożyć

Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy, skrócone odpisy aktów urodzenia uczestników postępowania, a także w przypadku zawarcia związku małżeńskiego, także skrócone odpisy aktów małżeństwa. Łączna opłata od wniosku to 100 zł oraz 5 zł. Jak więc wskazałam, od powyższych czynności powinien Pan podjąć działanie – proszę złożyć wniosek o nabycie spadku po mamie wraz z wnioskiem o ustanowienie dla taty kuratora jako osoby nieznanej z miejsca pobytu.

 

W mojej ocenie nie ma podstaw ku temu, aby uznać Pańskiego ojca za osobę zmarłą. Co więcej, brak kontaktu z nim nie wpływa na brak jego udziału spadkowego, mama bowiem mogła go za życia wydziedziczyć lub sporządzić testament. Ewentualna część spadkowa taty – w przypadku podziału – będzie podlegała wpłacie na depozyt.

Przykłady

Spadek po zmarłej matce i zaginiony ojciec

Pani Anna straciła matkę w 2015 roku. W czasie życia matka pozostawiła po sobie dom, który miał być dziedziczony przez jej dzieci. Problem polegał na tym, że ojciec Pani Anny zaginął w 1998 roku i nie wiadomo było, czy żyje, ani gdzie może się znajdować. Rodzina przez lata próbowała go odnaleźć, bez skutku. W końcu Pani Anna zdecydowała się rozpocząć postępowanie spadkowe po matce. Ponieważ ojciec był jedynym żyjącym małżonkiem, sąd musiał ustanowić dla niego kuratora z racji tego, że miejsce jego pobytu nie było znane. Dzięki temu Pani Anna mogła przeprowadzić podział majątku, a część spadku ojca została złożona do depozytu sądowego.

 

Brak kontaktu z ojcem a spadek po dziadkach

Pan Tomasz od wielu lat nie miał kontaktu ze swoim ojcem, który wyjechał z kraju w latach 90-tych. Po śmierci dziadków w 2020 roku, Tomasz i jego rodzeństwo mieli przejąć dom po dziadkach. Okazało się jednak, że ojciec, jako ich syn, również był spadkobiercą, a jego brak obecności utrudniał podział majątku. Pan Tomasz skonsultował się z prawnikiem, który doradził mu złożenie wniosku do sądu o ustanowienie kuratora dla ojca jako osoby nieznanej z miejsca pobytu. Po kilku miesiącach sąd przychylił się do wniosku i podział spadku został przeprowadzony zgodnie z prawem.

 

Postępowanie spadkowe po zaginionej matce

Pani Katarzyna, po śmierci swojego męża, zajmowała się sama dwójką dzieci. Po kilku latach jednak wyjechała za granicę i kontakt z nią został całkowicie zerwany. Po wielu próbach odnalezienia matki, dzieci, po osiągnięciu pełnoletności, chciały przeprowadzić postępowanie spadkowe po ojcu, który pozostawił po sobie mieszkanie. Problem polegał na tym, że matka była współwłaścicielem nieruchomości, a jej brak utrudniał procedurę. Dzieci zgłosiły się do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla matki jako osoby nieznanej z miejsca pobytu. Dzięki temu mogły uzyskać prawo do nieruchomości i przeprowadzić postępowanie spadkowe zgodnie z prawem.

Podsumowanie

Postępowanie spadkowe z udziałem kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu pozwala na prawne uregulowanie kwestii dziedziczenia, gdy jeden ze spadkobierców jest zaginiony lub brak jest informacji o jego miejscu pobytu. Dzięki ustanowieniu kuratora, można skutecznie przeprowadzić podział majątku, zabezpieczając interesy wszystkich stron. Procedura ta jest szczególnie istotna, gdy brak kontaktu z jednym z bliskich blokuje inne działania, takie jak podział majątku czy rozpoczęcie inwestycji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism sądowych, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy związane z postępowaniem spadkowym i innymi zagadnieniami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu