Czy osoba prywatna może posiadać liście tytoniu?

Czy osoba prywatna może posiadać liście tytoniu? Czy jest jakieś ograniczenie w posiadaniu? Czy mając działalność, można sprowadzać, kupować od Polaka i sprzedawać przez internet firmom lub prywatnie?

Czy osoba prywatna może posiadać liście tytoniu?

Fot. Fotolia

Wytwarzanie wyrobów tytoniowych oraz posiadanie tytoniu

Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, ustawa z dnia 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym.

W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z wytwarzaniem wyrobów tytoniowych oraz posiadaniem tytoniu. Zgodnie z art. 3 ust 2 ustawy „działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych”.

Na przedsiębiorcę wytwarzającego tytoń zostały nałożone specjalne wymogi. Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy „przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego albo wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych jest obowiązany spełniać następujące warunki:

1) wdrożyć system wewnętrznej kontroli, obejmujący w szczególności określenie:

a) częstotliwości i sposobu pobierania próbek do badań jakościowych,

b) metody badań,

c) sposobu postępowania z produktami nieodpowiadającymi wymaganiom jakościowym;

2) dysponować planem zakładu obejmującym w szczególności pomieszczenia produkcyjne, magazynowe, socjalne i sanitarne, z zaznaczeniem:

a) linii technologicznych,

b) dróg przemieszczania surowców i produktów gotowych,

c) stanowisk pracy;

3) wyznaczyć osobę odpowiedzialną za kontrolę jakości;

4) zagospodarować wywar powstały przy produkcji alkoholu etylowego na cele paszowe lub inne cele rolnicze albo go utylizować, w przypadku przedsiębiorców prowadzących wyrób alkoholu etylowego;

5) posiadać tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których będzie wykonywana działalność gospodarcza”.

Opodatkowanie suszu tytoniowego

Zgodnie z art. 99a ustawy o podatku akcyzowym:

„1. Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.

2. Podstawą opodatkowania suszu tytoniowego jest ilość tego suszu wyrażona w kilogramach.

3. Stawka akcyzy na susz tytoniowy wynosi 229,32 zł za każdy kilogram.

4. W przypadku:

1) nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy, lub

2) sprzedaży suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy

bez jego oznaczenia znakami akcyzy, stawka akcyzy wynosi 458,64 zł za każdy kilogram.

5. W przypadku nabycia lub posiadania suszu tytoniowego nieoznaczonego znakami akcyzy przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy, grupę producentów lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tego suszu, stosuje się stawkę akcyzy, o której mowa w ust. 4.

6. Nie dokonuje się:

1) nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy, lub

2) sprzedaży suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy

– luzem bez opakowania”.

Podsumowując, posiadanie tytoniu nie jest zabronione. Jednak powinna od niego zostać odprowadzona odpłata z tytułu akcyzy. W przypadku posiadania tytoniu bez akcyzy nakładana jest opłata z tego tytułu. Jeżeli chodzi o wytwarzanie i sprzedaż wyrobów tytoniowych, to jest to działalność regulowana, której prowadzenie wymaga realizacji wielu wymogów formalnych.