Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 21.04.2015

Pracownicy służby celnej znaleźli u mnie 20 kg tytoniu (miałem go w samochodzie na bazarze). Po 3 miesiącach dostałem wezwanie jako podejrzany o przestępstwo. Czy jest szansa, aby potraktowano to jako wykroczenie? Z tego co wiem, czyn kwalifikuje się na wykroczenie, jeśli nie przekracza kwoty 8400 zł.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozumiem, że stawiany Panu zarzut dotyczy popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 65 Kodeksu karnego skarbowego.

 

„Art. 65. § 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63, art. 64 lub art. 73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

 

Kodeks wykroczeń w części wstępnej zawiera definicję tak przestępstwa jak i wykroczenia skarbowego. W myśl art. 53 § 2 Kodeksu karnego skarbowego przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Zaś wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

 

Z kolei § 4 tego przepisu stanowi, że minimalne wynagrodzenie jest to wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na bazie tej ustawy wydawane są rozporządzenia określające kwotę minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014* roku (Dz. U. z dnia 13 września 2013 r.) wydanym właśnie na podstawie art. 2 ust 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od dnia 1 stycznia 2014 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 1680 zł.

 

Zatem kwota graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem to suma 8400 zł (5 x 1680 zł).

 

Jednakże w myśl art. 65 § 3 i 4 Kodeksu karnego skarbowego, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Art. 53 § 14 K.k.s. mówi, że mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, więc jeśli nie zostanie to uznane za wykroczenie (ustawowy próg to właśnie kwota 8400 zł), to na pewno zostanie uznane za uszczuplenie mienia małej wartości zagrożone tylko 720 stawkami grzywny. Z pewnością bowiem cena za 20 kg nie jest jakaś oszałamiająca, sprawdzając w Internecie widziałam ok. 100 zł/kg.

 

Myślę zatem, że podatek akcyzowy od 20 kg tytoniu nie powinien przekroczyć kwoty 8400,00 zł. Zatem przed sądem musi Pan kwestionować wartość tytoniu, to urzędnicy będą musieli udowodnić, ile on kosztuje i że przekroczył Pan wspomnianą kwotę graniczną.

 

 

 

 

Stan prawny z 19.06.2014 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 10 =

05.10.2019

Ja dopiero mam sprawę 138 kartonów,prokurator chce 14000 tys,pierwszy raz posiadanie naliczyli mi 17,50 za paczkę i niby straty skarbu państwa na 25000tys chociaż nie było żadnej straty bo cały towar przejęli,mało tego bylem u trzech adwokatów i żaden nie chce się podjąć mojej sprawy mówiąc ze z nimi się nie walczy {panstwo prawa}.

Jerema

12.04.2019

U mnie było inaczej.
100 kg x 550zł / kg. 250 akcyza za każdy kg+ 200zł/kg tytoniu, nie liczą po ile w necie a wartość sklepowa, mimo że w skupie za 1gat.liścia płacą 6-8zł. dostałem w sądzie 55tyś zł, ale ze względu, że to pierwszy raz, niskie dochody, małe dziecko 1roczne, to sąd dał mi 10% 5,5 tyś+koszta sądowe było łącznie 8.000tyś
zapłaciłem w ratach-bolało.

ktoś.

»Podobne materiały

Oskarżenie o uporczywe niepłacenie podatków

Dostałem z sądu wezwanie na rozprawę ze względu na uporczywe niepłacenie podatków. Mój czyn wiąże się z problemami finansowymi firmy, którą prowadzę. Jak powinienem się zachować? Czy dobrze byłoby, gdybym wynajął prawnika? Co mi grozi? Czy mogę pójść do więzienia?

Problemy z wpłatami rachunku VAT i spór z urzędem skarbowym

Mam zaległości w płaceniu podatku VAT – wpłacam go po terminie, bo zamknęłam swoją firmę i obecnie pracuję za bardzo niewielką pensję. Jak się bronić przed urzędem skarbowym, który odwołał się od uniewinniającej decyzji sądu?

Niewpłacanie podatku w terminie

Dostałam wezwanie do urzędu skarbowego. Chodzi o czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Nie wpłaciłam w terminie podatku od towarów i usług za okres od marca do sierpnia 2012 r. Zaległości są już uregulowane wraz z odsetkami. Nie zapłaciłam w terminie, ponieważ nie mia
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »