Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Pracownicy służby celnej znaleźli u mnie 20 kg tytoniu (miałem go w samochodzie na bazarze). Po 3 miesiącach dostałem wezwanie jako podejrzany o przestępstwo. Czy jest szansa, aby potraktowano to jako wykroczenie? Z tego co wiem, czyn kwalifikuje się na wykroczenie, jeśli nie przekracza kwoty 8400 zł.

Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe - posiadanie wyrobów tytoniowych bez akcyzy

Rozumiem, że stawiany Panu zarzut dotyczy popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 65 Kodeksu karnego skarbowego.

„Art. 65. § 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63, art. 64 lub art. 73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

Kodeks wykroczeń w części wstępnej zawiera definicję tak przestępstwa jak i wykroczenia skarbowego. W myśl art. 53 § 2 Kodeksu karnego skarbowego przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Zaś wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Z kolei § 4 tego przepisu stanowi, że minimalne wynagrodzenie jest to wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).

Na bazie tej ustawy wydawane są rozporządzenia określające kwotę minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014* roku (Dz. U. z dnia 13 września 2013 r.) wydanym właśnie na podstawie art. 2 ust 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od dnia 1 stycznia 2014 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 1680 zł.

Kwota graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem skarbowym

Zatem kwota graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem to suma 8400 zł (5 x 1680 zł).

Jednakże w myśl art. 65 § 3 i 4 Kodeksu karnego skarbowego, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Art. 53 § 14 K.k.s. mówi, że mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, więc jeśli nie zostanie to uznane za wykroczenie (ustawowy próg to właśnie kwota 8400 zł), to na pewno zostanie uznane za uszczuplenie mienia małej wartości zagrożone tylko 720 stawkami grzywny. Z pewnością bowiem cena za 20 kg nie jest jakaś oszałamiająca, sprawdzając w Internecie widziałam ok. 100 zł/kg.

Myślę zatem, że podatek akcyzowy od 20 kg tytoniu nie powinien przekroczyć kwoty 8400,00 zł. Zatem przed sądem musi Pan kwestionować wartość tytoniu, to urzędnicy będą musieli udowodnić, ile on kosztuje i że przekroczył Pan wspomnianą kwotę graniczną.

Stan prawny z 19.06.2014 r.