.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Pracownicy służby celnej znaleźli u mnie 20 kg tytoniu (miałem go w samochodzie na bazarze). Po 3 miesiącach dostałem wezwanie jako podejrzany o przestępstwo. Czy jest szansa, aby potraktowano to jako wykroczenie? Z tego co wiem, czyn kwalifikuje się na wykroczenie, jeśli nie przekracza kwoty 8400 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara za posiadanie tytoniu bez akcyzy

Przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe - posiadanie wyrobów tytoniowych bez akcyzy

Rozumiem, że stawiany Panu zarzut dotyczy popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 65 Kodeksu karnego skarbowego.

 

„Art. 65. § 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63, art. 64 lub art. 73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

 

Kodeks wykroczeń w części wstępnej zawiera definicję tak przestępstwa jak i wykroczenia skarbowego. W myśl art. 53 § 2 Kodeksu karnego skarbowego przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Zaś wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

 

Z kolei § 4 tego przepisu stanowi, że minimalne wynagrodzenie jest to wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).

 

Na bazie tej ustawy wydawane są rozporządzenia określające kwotę minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014* roku (Dz. U. z dnia 13 września 2013 r.) wydanym właśnie na podstawie art. 2 ust 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od dnia 1 stycznia 2014 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 1680 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kwota graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem skarbowym

Zatem kwota graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem to suma 8400 zł (5 x 1680 zł).

 

Jednakże w myśl art. 65 § 3 i 4 Kodeksu karnego skarbowego, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Art. 53 § 14 K.k.s. mówi, że mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, więc jeśli nie zostanie to uznane za wykroczenie (ustawowy próg to właśnie kwota 8400 zł), to na pewno zostanie uznane za uszczuplenie mienia małej wartości zagrożone tylko 720 stawkami grzywny. Z pewnością bowiem cena za 20 kg nie jest jakaś oszałamiająca, sprawdzając w Internecie widziałam ok. 100 zł/kg.

 

Myślę zatem, że podatek akcyzowy od 20 kg tytoniu nie powinien przekroczyć kwoty 8400,00 zł. Zatem przed sądem musi Pan kwestionować wartość tytoniu, to urzędnicy będą musieli udowodnić, ile on kosztuje i że przekroczył Pan wspomnianą kwotę graniczną.

 

 

 

 

Stan prawny z 19.06.2014 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 9 lat udziela porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.


Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus pięć =

Ja dopiero mam sprawę 138 kartonów,prokurator chce 14000 tys,pierwszy raz posiadanie naliczyli mi 17,50 za paczkę i niby straty skarbu państwa na 25000tys chociaż nie było żadnej straty bo cały towar przejęli,mało tego bylem u trzech adwokatów i żaden nie chce się podjąć mojej sprawy mówiąc ze z nimi się nie walczy {panstwo prawa}.

Jerema

U mnie było inaczej.
100 kg x 550zł / kg. 250 akcyza za każdy kg+ 200zł/kg tytoniu, nie liczą po ile w necie a wartość sklepowa, mimo że w skupie za 1gat.liścia płacą 6-8zł. dostałem w sądzie 55tyś zł, ale ze względu, że to pierwszy raz, niskie dochody, małe dziecko 1roczne, to sąd dał mi 10% 5,5 tyś+koszta sądowe było łącznie 8.000tyś
zapłaciłem w ratach-bolało.

ktoś.

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu