.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pensja za urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.01.2019 • Zaktualizowane: 06.02.2021

Do niedawna byłam na rocznym macierzyńskim. Po tym macierzyńskim przeszłam od razu na urlop wypoczynkowy. Na macierzyńskim otrzymywałam 80% pensji, a teraz będąc na urlopie wypoczynkowym cały pełny miesiąc, otrzymałam mniejszą pensję. Kadrowe powiedziały mi, że urlop został wyliczony z ostatnich 12 miesięcy i od stawki, jaką mam w umowie. Odjęto poszczególne podatki i wyszła taka mała goła pensja. Czy to na pewno ma tak wyglądać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pensja za urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego

Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.).

 

Zgodnie z tym rozporządzeniem składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości zmiennych składników, okres ten może być wydłużony do 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, a wcześniej przebywał na zwolnieniu z powodu ciąży, to zmienne składniki wynagrodzenia uwzględnia się z 3 lub 12 najbliższych miesięcy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

 

Słowem – skoro Pani przez ostatnie 12 miesięcy przebywała na urlopie rodzicielskim i nie otrzymywała Pani zmiennych składników wynagrodzenia – wówczas do wyliczenia podstawy wynagrodzenia za urlop wystarczy uwzględnienie wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. Czyli Pani wynagrodzenie urlopowe zostało wyliczone dobrze.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »