.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.06.2018

Chcę wrócić do pracy (jestem na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim) na 3/4 etatu z obawy przed zwolnieniem, na stanowisko kierownicze. Jak będzie liczone wynagrodzenie, czy to będzie 3/4 obecnego wynagrodzenia na tym stanowisku (skąd mam wiedzieć, ile to wynagrodzenie po podwyżkach wynosi?), czy 3/4 tego, co otrzymywałam przed zajściem w ciążę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1867 ustawy Kodeks pracy „pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, jeśli złożono go na 21 dni przed obniżeniem wymiaru etatu”.

 

Pracownik wykonujący pracę w obniżonym wymiarze jest chroniony przed wypowiedzeniem mu stosunku pracy przez okres 12 miesięcy. Tak więc pracodawca nie może Pani odmówić pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, jeśli prawidłowo złoży Pani wniosek.

 

W kwestii wynagrodzenia – jeśli składa się ono z podstawy i prowizji, która może być zmienna, to wynagrodzenie za 3/4 etatu będzie wynagrodzeniem 3/4 z podstawy plus prowizja, która pracodawca Pani przyzna.

 

Jeśli pensja podstawowa wzrosła w czasie, gdy była Pani na macierzyńskim – powinna Pani otrzymać podwyżkę i od tej wyższej pensji należy liczyć 3/4 wynagrodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton