.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Chcę wrócić do pracy (jestem na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim) na 3/4 etatu z obawy przed zwolnieniem, na stanowisko kierownicze. Jak będzie liczone wynagrodzenie, czy to będzie 3/4 obecnego wynagrodzenia na tym stanowisku (skąd mam wiedzieć, ile to wynagrodzenie po podwyżkach wynosi?), czy 3/4 tego, co otrzymywałam przed zajściem w ciążę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Fot. Fotolia

Czy pracodawca może odmówić pracy w obniżonym wymiarze czasu pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego?

Zgodnie z art. 1867 ustawy Kodeks pracy „pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, jeśli złożono go na 21 dni przed obniżeniem wymiaru etatu”.

 

Pracownik wykonujący pracę w obniżonym wymiarze jest chroniony przed wypowiedzeniem mu stosunku pracy przez okres 12 miesięcy. Tak więc pracodawca nie może Pani odmówić pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, jeśli prawidłowo złoży Pani wniosek.

 

W kwestii wynagrodzenia – jeśli składa się ono z podstawy i prowizji, która może być zmienna, to wynagrodzenie za 3/4 etatu będzie wynagrodzeniem 3/4 z podstawy plus prowizja, która pracodawca Pani przyzna.

 

Jeśli pensja podstawowa wzrosła w czasie, gdy była Pani na macierzyńskim – powinna Pani otrzymać podwyżkę i od tej wyższej pensji należy liczyć 3/4 wynagrodzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu