Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Chcę wrócić do pracy (jestem na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim) na 3/4 etatu z obawy przed zwolnieniem, na stanowisko kierownicze. Jak będzie liczone wynagrodzenie, czy to będzie 3/4 obecnego wynagrodzenia na tym stanowisku (skąd mam wiedzieć, ile to wynagrodzenie po podwyżkach wynosi?), czy 3/4 tego, co otrzymywałam przed zajściem w ciążę?

Powrót na 3/4 etatu po macierzyńskim a wynagrodzenie

Fot. Fotolia

Czy pracodawca może odmówić pracy w obniżonym wymiarze czasu pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego?

Zgodnie z art. 1867 ustawy Kodeks pracy „pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, jeśli złożono go na 21 dni przed obniżeniem wymiaru etatu”.

Pracownik wykonujący pracę w obniżonym wymiarze jest chroniony przed wypowiedzeniem mu stosunku pracy przez okres 12 miesięcy. Tak więc pracodawca nie może Pani odmówić pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, jeśli prawidłowo złoży Pani wniosek.

W kwestii wynagrodzenia – jeśli składa się ono z podstawy i prowizji, która może być zmienna, to wynagrodzenie za 3/4 etatu będzie wynagrodzeniem 3/4 z podstawy plus prowizja, która pracodawca Pani przyzna.

Jeśli pensja podstawowa wzrosła w czasie, gdy była Pani na macierzyńskim – powinna Pani otrzymać podwyżkę i od tej wyższej pensji należy liczyć 3/4 wynagrodzenia.