.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wezwanie do stawiennictwa jako świadek w sprawie paserstwa akcyzowego, co warto wiedzieć?

• Data: 29-03-2025 • Autor: Adam Nowak

Otrzymałem z urzędu skarbowego pismo – wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka w postępowaniu karnym skarbowym. Przesłuchanie za 2 dni, a ja nie wiem, co mnie czeka. Sprawa dotyczy tego, że zamawiałem kiedyś tytoń dla cioci przez internet. Poprosiła mnie o to, bo pali okropnie dużo. W żadnym w sklepie internetowym z tytoniami nie było informacji, że nie można zamawiać, a ja robiłem to pierwszy raz i nie wiedziałem, że za to są jakieś kary. Dodam, że posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, czy powinienem dołączyć taki dokument do zeznań?. Nie pracuję, utrzymuję się jedynie z renty socjalnej. Posiadam SMS-a od ciotki, w którym mnie prosi o zamówienie tytoniu. Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji i nie wiem, jak powinienem się zachować, żeby nie narazić się na ukaranie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wezwanie do stawiennictwa jako świadek w sprawie paserstwa akcyzowego, co warto wiedzieć?

Paserstwo akcyzowe

Zgodnie z art. 65 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.): Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63-64, art. 69 § 1 lub 3, art. 69a, art. 73 lub art. 73a, lub pomaga w ich zbyciu, albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W myśl § 4 – Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-2b podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Sprawa dotyczy wykroczenia skarbowego w zakresie paserstwa akcyzowego, zaś Pan występuje w roli świadka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykroczenie skarbowe, znamiona czynu zabronionego

Skupmy się na znamionach czynu zabronionego. Zgodnie z art. 4 § 1-2 K.k.s. – przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, jeżeli kodeks tak stanowi. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

 

Po pierwsze, może Pan wskazać, że działał nieumyślnie, tzn. nie mając zamiaru jego popełnienia. Czyn niedozwolony popełni Pan jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

Pomocnictwo

Po drugie, należy wskazać, że zgodnie z art. 20 § K.k.s. w zw. z art. 18 § 3 K.k. do opisanego wykroczenia skarbowego nie znajduje zastosowanie forma sprawcza czynu w postaci pomocnictwa. Przepis stanowi, że odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

 

Jak jednak wskazaliśmy, do wykroczeń skarbowych nie znajduje zastosowania pomocnictwo, więc w tym zakresie nie może Pan zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Sprawca nieświadomy bezprawności swojego czynu

Po trzecie, może Pan powołać się na błąd co do prawa. Jak wynika z art. 10 § 4 K.k.s. – nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego karalności.

 

Przepis art. 10 § 4 KKS określa kontratyp błędu co do prawa (error iuris), do którego istoty należy nieświadomość karalności czynu, którego dopuścił się sprawca. Chodzi o sytuację, w której sprawca nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego zachowanie jest bezprawne i karalne jako przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Warunkiem przyjęcia omawianego kontratypu jest ustalenie, czy błąd sprawcy jest usprawiedliwiony.

 

Jeżeli warunek ten został spełniony, nie ma możliwości uznania czynu sprawcy (wypełniającego pozostałe, ustawowe znamiona czynu zabronionego przez Kodeks karny skarbowy) za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Sprawca taki nie podlega więc odpowiedzialności karnej skarbowej (wyrok SN z dnia 26.11.2020r., V KK 237/20).

Prawo świadka odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie

Należy jednak podkreślić, że na obecnym etapie jest Pan wezwany jedynie w charakterze świadka, a nie sprawcy, i żadne zarzuty nie zostały Panu postawione. Odnośnie roli świadka proszę pamiętać, że zgodnie z art. 183 Kodeksu postępowania karnego świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek zamówienia przez internet

Kiedy Tomek zamówił paczkę herbaty w sklepie internetowym, nie zdawał sobie sprawy, że zawiera ona produkty objęte akcyzą, których nie można legalnie kupować bez odpowiednich zezwoleń. Po otrzymaniu wezwania do stawiennictwa jako świadek w sprawie paserstwa akcyzowego, obawiał się, że jego niewiedza będzie powodem kary. Okazało się, że jego działanie nie było celowe, a po konsultacji z prawnikiem udało się wykazać, że działał nieumyślnie, nie zdając sobie sprawy z nielegalności zakupu.

 

Pomoc cioci w zakupach

Alicja, wykonując przysługę dla swojej cioci, zamówiła dla niej alkohol, nie wiedząc, że sprzedawca nie przestrzega przepisów akcyzowych. Po kilku miesiącach otrzymała wezwanie do stawiennictwa w roli świadka w sprawie paserstwa akcyzowego. Z pomocą prawnika wyjaśniła, że nie miała świadomości o bezprawności swojego czynu, a celem było jedynie zrealizowanie prośby bliskiej osoby. Dzięki temu uniknęła odpowiedzialności karnej.

 

Pewność o legalności zakupu

Krzysztof, który kupował dla siebie tytoń w sklepie internetowym, był pewien, że skoro produkt był dostępny, to zakup był legalny. Dopiero po otrzymaniu wezwania do stawiennictwa w sprawie paserstwa akcyzowego dowiedział się, że tytoń nie był odpowiednio opodatkowany. Po konsultacji z prawnikiem wyjaśnił, że nie miał zamiaru złamać prawa i działał w błędnym przekonaniu o legalności transakcji.

Podsumowanie

W przypadku wezwania do stawiennictwa jako świadek w sprawie paserstwa akcyzowego warto pamiętać, że brak świadomości o nielegalności czynu może stanowić podstawę do obrony, szczególnie jeśli działanie było nieumyślne. Istotne jest także, by przedstawić wszelkie dowody, takie jak dokumenty czy komunikację, które mogą potwierdzić brak intencji popełnienia przestępstwa. W takich sytuacjach pomoc prawna jest kluczowa, aby właściwie przejść przez proces.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowywaniu pism związanych z postępowaniami skarbowymi i karnymi. Nasz zespół prawników pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki w każdej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Nowak




.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu