.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Obowiązki finansowe małżonków, kto za co płaci?

• Data: 18-08-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Czy mam obowiązek przelewać żonie pieniądze na jej konto? Sytuacja wygląda następująco: nie mam dostępu do konta żony ani też żona do mojego, każdy z nas pracuje, natomiast to ja opłacam wszystkie rachunki związane z mieszkaniem oraz jego utrzymaniem: opłacam raty za mieszkanie, za samochód, który używa tylko żona, dodatkowo muszę przelewać jej pieniądze na konto. Jak mam coś do powiedzenia w tej sprawie, to grozi mi sądem. Mamy również dwójkę dzieci, na które ona pobiera 800+ (nie wiem, co się z tymi pieniędzmi dzieje). Nasza relacja jest trudna, prawdopodobnie się rozwiedziemy, ale nie nastąpi to w najbliższym czasie. Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obowiązki finansowe małżonków, kto za co płaci?

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Jeżeli wciąż jesteście Państwo małżeństwem, każdy z Państwa jest obowiązany do zaspokajania potrzeb rodziny, a więc wzajemnego wsparcia finansowego i opieki. Jeżeli więc to Pan opłaca wszelkie rachunki, to co do zasady powinniście Państwo dzielić się kosztami utrzymania i żona również powinna się do tego dokładać. Nie ma sztywnych reguł finansowania w małżeństwie, dlatego wszystko zależy od Państwa możliwości zarobkowych i uzgodnienia.

 

Zgodnie z treścią art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

 

Artykuł 27 K.r.io. nakłada na małżonków obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Obowiązek ten ma charakter alimentacyjny. Obejmuje zaspokajanie nie tylko ściśle rozumianych wspólnych potrzeb całej rodziny (np. związanych z utrzymywaniem wspólnego gospodarstwa domowego), lecz także indywidualnych potrzeb małżonków i dzieci.

 

Orzekając na podstawie art. 27 K.r.io., sąd zasądza jedną kwotę (świadczenie) na ogół na zaspokojenie potrzeb wszystkich członków rodziny. Przewidzianemu w art. 27 K.r.io. obowiązkowi każdego z małżonków zaspokajania potrzeb rodziny odpowiada prawo podmiotowe współmałżonka, który może domagać się wypełnienia tego obowiązku.

 

W nauce prawa przyjmuje się, że to prawo podmiotowe przysługuje każdemu z małżonków, nie tylko w interesie własnym, lecz także w interesie wszystkich członków rodziny (zob. J. Gwiazdomorski, „Alimentacyjny” obowiązek, s. 13–14; tenże, w: System Prawa rodzinnego i opiekuńczego, s. 252). Artykuł ten zobowiązuje małżonków do zaspokajania „potrzeb rodziny” jako całości. Na jego podstawie nie można dochodzić odrębnych świadczeń (kwot) na rzecz każdego z członków rodziny.

 

Jak więc Pan widzi, artykuł 27 K.r.io. zobowiązuje każdego z małżonków do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych (por. art. 135 § 1 K.r.io.). Na zakres należnych świadczeń wpływ ma również to, że zaspokajane powinny być usprawiedliwione potrzeby rodziny.

 

Co do zasady więc małżonkowie po równo powinni zaspokajać wszelkie potrzeby powstałej rodziny, w tym właśnie dokonywać wszelkich opłat. Niniejsze dotyczy także kredytu, jednak sama umowa kredytowa, jeżeli zawarta jest przez dwóch małżonków, dodatkowo wskazuje na ich obowiązek solidarnej zapłaty w myśl przepisów Kodeksu cywilnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Powództwo o zaspokojenie potrzeb rodziny

Jeżeli więc np. żona nie pracuje i zajmuje się domem, to powinien Pan wspierać ją finansowo, chyba że ustaliście Państwo inne reguły. Nie jest powiedziane, że ma Pan obowiązek przelewać jej konkretne kwoty, ale jeżeli żona będzie chciała, to oczywiście może zainicjować dochodzenie tego roszczenia – wszystko jednak będzie zależało od decyzji sądu i postawy żony, czy faktycznie ona również nie powinna dokładać się do budżetu domowego.

 

Wykonania obowiązku przewidzianego w art. 27 K.r.io. można dochodzić w trybie procesu, a więc składając do powyżej wskazanego sądu pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny. Proszę określić na podstawie Pana wydatków, jakie alimenty powinna łożyć żona na Pana utrzymanie.

 

Najczęstszym rozwiązaniem jest powództwo z treści art. 27 K.r.io. Powództwo o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny małżonek wytacza w imieniu własnym. Uwzględniając powództwo wytoczone na podstawie art. 27 K.r.io., sąd zasądza na rzecz powoda jedno świadczenie, najczęściej płatne miesięcznie tytułem zaspokojenia potrzeb całej rodziny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracująca Żona i Koszty Utrzymania

Marek i Anna są małżeństwem od 10 lat. Oboje pracują – Marek jest inżynierem, a Anna nauczycielką. Marek opłaca wszystkie rachunki związane z domem, w tym raty za mieszkanie i samochód, który używa głównie Anna. Mimo że Anna zarabia mniej, Marek uważa, że powinna dokładać się do wspólnych wydatków. Gdy Marek zaproponował, aby część swojego wynagrodzenia przelewała na konto wspólne lub pokrywała konkretne rachunki, Anna odmówiła i zagroziła sądem. Marek czuje, że brakuje równowagi w ich finansowych obowiązkach i zasięga porady prawnej.

 

Żona Niepracująca, Zajmująca się Domem

Tomasz i Marta mają dwoje dzieci. Tomasz pracuje na pełny etat jako menedżer, a Marta poświęciła swoją karierę, aby zajmować się domem i dziećmi. Tomasz opłaca wszystkie rachunki oraz daje Marcie regularne kwoty na codzienne wydatki. Marta pobiera również świadczenie 800+ na dzieci. Mimo to, Marta domaga się dodatkowych przelewów na swoje prywatne konto, tłumacząc to koniecznością posiadania własnych środków. Tomasz jest zdezorientowany, czy ma taki obowiązek, skoro już pokrywa większość potrzeb rodziny.

 

rudne Relacje i Brak Wspólnego Konta

Piotr i Agnieszka są małżeństwem z dwójką dzieci, jednak ich relacje są bardzo napięte, a rozwód wydaje się nieunikniony. Piotr opłaca wszystkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz raty za samochód, którego używa głównie Agnieszka. Nie mają wspólnego konta bankowego, a Agnieszka nalega, aby Piotr przelewał jej dodatkowe środki na jej prywatne konto. Piotr jest zaniepokojony, czy ma taki obowiązek, skoro już ponosi większość wydatków związanych z rodziną. Zwraca się do prawnika o poradę, jak postępować w tej sytuacji.

Podsumowanie

W małżeństwie oboje partnerzy są zobowiązani do wspólnego zaspokajania potrzeb rodziny, co obejmuje zarówno koszty utrzymania domu, jak i indywidualne potrzeby małżonków oraz dzieci. Obowiązek ten powinien być realizowany w zależności od możliwości zarobkowych i majątkowych każdego z małżonków. W przypadku konfliktów warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać jasność co do swoich praw i obowiązków finansowych.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady oraz pomoc w sporządzaniu pism i pozwów dotyczących zobowiązań finansowych w małżeństwie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu