.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niewypłacanie zasiłku macierzyńskiego przez firmę - co zrobić?

Aktualnie jestem za zasiłku macierzyńskim, ten zasiłek wypłaca mi pracodawca. Jest to prywatna firma z zatrudnieniem ok. 60 osób. Zbliża się kolejny termin wypłacenia mojego zasiłku, a firma nie wypłaciła mi zasiłku macierzyńskiego za ubiegłe dwa miesiące. Co w takiej sytuacji mam prawo zrobić? To kradzież, ponieważ moje pieniądze dostaje od ZUS-u, szef ma mi je jedynie przekazać. Zaznaczę, że firma ma problemy finansowe. Wiele razy dzwoniłam, zostałam pominięta z wypłaceniem, a powinnam być na pierwszym miejscu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niewypłacanie zasiłku macierzyńskiego przez firmę - co zrobić?

Fot. Fotolia

W opisanej sytuacji ma Pani kilka możliwości. Po pierwsze: skierowanie do Państwowej Inspekcji Pracy skargi na działania pracodawcy. Po drugie: skierowanie do ZUS-u wniosku, o którym mowa w art. 63 ustawy zasiłkowej (poniżej opisuję, kiedy wniosek taki może zostać złożony), po trzecie: skierowanie sprawy do sadu pracy o wypłatę zaległych świadczeń. Może tez Pani rozwiązać umowę o pracę, skoro pracodawca nie wypłaca Pani przysługujących Pani świadczeń.

 

Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 372 z późn. zm.) ubezpieczony może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie.

 

Przez ustalenie uprawnień do zasiłku należy rozumieć też ewentualne ustalenie uprawnienia do odsetek od niewypłaconego w terminie zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 64 ust. 2 tej ustawy jeżeli płatnik składek nie wypłacił zasiłku w terminie, jest on obowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Roszczenie o zapłatę odsetek jest więc świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Organ rentowy w ramach ustalenia uprawnień do zasiłku powinien więc wydać decyzję nie tylko co do samego obowiązku zapłaty zasiłku, ale także rozstrzygnąć o odsetkach od tego świadczenia.

 

Jednakże złożenie wniosku do ZUS-u nie musi zakończyć się pozytywnym rozstrzygnięciem. Po pierwsze dlatego, że sprawy przez ZUS rozpatrywane są bardzo długo, po drugie: ZUS nie zawsze przejmuje w takich wypadkach wypłatę zasiłku za pracodawcę.

 

Dlatego poza skierowaniem skargi do PIP-u (która niestety tez nie musi odnieść skutku) radziłabym Pani jak najszybciej wystąpić z pozwem do sadu pracy o wypłatę zaległych świadczeń. Jeśli pracodawca ma problemy finansowe, taki pozew zagwarantuje Pani w razie jego upadłości wypłatę środków z funduszów gwarancyjnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu