Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z uczestnictwa w rozprawie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.04.2019

27 stycznia zmarł brat mojej matki. Nie miał dzieci, był wdowcem. Mama złożyła odrzucenie spadku w całości, potem ja jako jedyna córka i moje pełnoletnie dzieci. Kolejność została zachowana, odrzucenie miało moc prawną. Otrzymałam wezwanie do sądu z terminem rozprawy w charakterze strony, uczestnika. Czy mogę nie brać udziału w sprawie, powołując się na odrzucenie spadku (w świetle prawa to jakbym była już osobą zmarłą) w formie aktu notarialnego? Wuj pozostawił testament, którego kserokopię otrzymałam jako załącznik do wezwania. Nie podważam ważności testamentu, wymieniona w testamencie nie jestem ani ja, ani moja mama (siostra zmarłego), ani też moje dzieci. Czy mogę złożyć pisemną prośbę o zwolnienie mamy, mnie i moich dzieci z uczestnictwa w rozprawie, dołączając kserokopię aktu notarialnego potwierdzającego odrzucenie spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z uczestnictwa w rozprawie

Fot. Fotolia


W chwili obecnej nie można wykluczyć tego, że sąd nie ma wiedzy o odrzuceniu przez Panią spadku, co z kolei powoduje, że uznał Panią za zainteresowaną w sprawie. Zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

 

Mając na uwadze powyższe, na Pani miejscu skierowałbym do sądu pismo z informacją, iż nie kwestionuje Pani testamentu, który sporządził Pani wujek, ale jednocześnie wnosi Pani o zwolnienie Pani osoby z uczestnictwa w sprawie, a także na wyrost Pani pełnoletnich dzieci, jako tych, którzy zgodnie z przepisami prawa przed notariuszem złożyli oświadczenie o dorzuceniu spadku po wujku. Do pisma, które Pani złoży w sądzie, proszę dołączyć albo wypis aktu notarialnego, o którym mowa powyżej, albo poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza tenże wypis.

 

Pismo takie winno być złożone w sprawie, w której otrzymała Pani informację o wezwaniu Panią do udziału w charakterze uczestnika postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus dziewięć =

»Podobne materiały

Spadek w Polsce pozostały po Niemcu

Niedawno zmarł mój mąż, który był Niemcem. Dysponuję niemieckim aktem notarialnym dotyczącym podzielonego spadku po mężu. Z aktu wynika, że w zamian za spłatę jego dzieci z pierwszego małżeństwa uzyskam 100% praw do mieszkania kupionego przez męża w Polsce przed naszym ślubem. Czy muszę dokonyw

 

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Mój tata zmarł w marcu 2011 r. Mama żyje, poza mną jest jeszcze brat i siostra. Ojciec pozostawił własnoręcznie napisany testament, który jest niejasny i wewnętrznie sprzeczny. Na przykład domek letniskowy ma zostać podzielony na dwie osoby z rodzeństwa, ale grunt – na trzy. Inny grunt ojciec

 

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »