.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mam obowiązek stawić się w sądzie?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Miesiąc po śmierci ojca odrzuciłam po nim spadek. Protokół oświadczenia o odrzuceniu spadku po zmarłym został sporządzony przed notariuszem. Miesiąc temu otrzymałam wezwanie do sądu dotyczące przesłuchania w charakterze strony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym ojcu. Pisemnie zwróciłam się do sądu z zapytaniem, czy moja obecność na rozprawie będzie obowiązkowa pomimo odrzucenia spadku. W odpowiedzi otrzymałam informację, że obecność jest dobrowolna. W związku z tym zwracam się z zapytaniem co znaczy „dobrowolna”, czy jeżeli nie stawię się na rozprawie grożą mi z tego powodu jakieś konsekwencje i czy jeżeli spadek odrzuciłam to jestem w dalszym ciągu brana pod uwagę jako strona postępowania spadkowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mam obowiązek stawić się w sądzie?

Obecność na postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku osoby która odrzuciła spadek przed notariuszem

Na wstępie pragnę Panią uspokoić, ponieważ nie będzie Pani odpowiadała za długi spadkowe ojca, jeżeli faktycznie odrzuciła Pani spadek po nim w terminie (jak wynika z opisu sprawy termin na odrzucenie spadku został zachowany). Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby spadkobierca ten nie dożył otwarcia spadku.

 

Co się tyczy postępowania spadkowego przed sądem i wezwania Panią na rozprawę, to jest to zwyczajna, typowa w takich sytuacjach procedura sądowa – sąd w taki sposób chce ustalić wszystkich potencjalnych spadkobierców: kto spadek odrzucił, kto dziedziczy, itp.

 

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się w ramach postępowania nieprocesowego.

 

Jak wskazuje art. 513 Kodeksu postępowania cywilnego, niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Przepisów o wyroku zaocznym nie stosuje się.

Rozprawa spadkowa bez udziału spadkobiercy ustawowego

Tak więc istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że sąd wyda postanowienie w sprawie bez obecności Pani na rozprawie, tym bardziej, że nie jest Pani wezwana do stawiennictwa obowiązkowego a jedynie dobrowolnego (czyli Pani może pójść na rozprawę, ale nie musi).

 

Oczywiście może się zdarzyć, że jeśli Pani nie stawi się do sądu na rozprawę, to sąd wezwie Panią do osobistego stawiennictwa np. w celu odebrania zapewnienia spadkowego.

 

W myśl art. 671 § 1 K.p.c., za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.

 

Wedle § 2 art. 671 K.p.c., w zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:

 

1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi,

2) o testamentach spadkodawcy.

 

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie (art. 671 § 3 K.p.c.).

 

Jeżeli sąd wezwie Panią do osobistego stawiennictwa na rozprawie, to wtedy będzie się Pani musiała oczywiście stawić, ale raz jeszcze powtarzam, że kwestia ewentualnych długów po zmarłym jest dla Pani definitywnie zamknięta z uwagi na to, że odrzuciła Pani spadek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu