.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie po siostrze, która miała długi

Pięć miesięcy temu zmarła moja siostra, która pozostawiła po sobie długi w bankach. Jej mąż oraz nasi rodzice nie żyją, natomiast jej jedyna córka zrzekła się spadku. Czy my, czyli jej rodzeństwo, będziemy obciążeni jej długami? Co możemy zrobić w tej sytuacji, żeby uwolnić się od odpowiedzialności za jej długi i zamknąć temat kłopotliwego dziedziczenia po siostrze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po siostrze, która miała długi

Dziedziczenie po siostrze

Jeżeli siostra w chwili śmierci nie miała męża ani dzieci albo dzieci zrzekły się spadku, spadkobranie ustawowe po niej wygląda następująco.

 

Zgodnie z treścią art. 932 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku”.

 

Rodzeństwo spadkodawcy będzie dochodzić do dziedziczenia z ustawy dopiero wtedy, gdy jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku. W takim przypadku udział, który by temu rodzicowi przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (art. 932 § 4).

 

Ponieważ w przepisie tym jest mowa o dziedziczeniu rodzeństwa spadkodawcy, a nie dzieci (czy szerzej: zstępnych) nieżyjącego rodzica spadkodawcy, należy przychylić się do takiej interpretacji tego przepisu, w myśl której do dziedziczenia na jego podstawie dochodzi całe rodzeństwo spadkodawcy, także to niepochodzące od rodzica spadkodawcy, który nie dożył otwarcia spadku (uchwała SN z 14.10.2011 r., sygn. akt III CZP 49/11, OSNC 2012).

Odrzucenie kłopotliwego spadku

Z uwagi na to, jeżeli rodzice zmarłej nie żyją, a córka spadek odrzuciła i dalej odrzucili spadek jej zstępni, to do dziedziczenia dochodzi rodzeństwo, a więc Pani. Jeżeli chce Pani więc odrzucić spadek, powinna Pani to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o powołaniu do spadkobrania, a więc co do zasady od momentu dowiedzenia się, że córka zmarłej lub jej zstępni spadek odrzucili.

 

Proszę także mieć na uwadze, że jeżeli odrzuci Pani spadek, konieczne jest to, aby w dalszej kolejności spadek odrzucili Pani zstępni. Spadek można odrzucić w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania – składając pisemne oświadczenie, lub u dowolnego notariusza.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl