Podjęcie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego a zasiłek

• Opublikowano: 01-08-2022 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i po nim zamierzam wystąpić do pracodawcy o 32-tygodniowy urlop wychowawczy. Czy zachowam prawo do zasiłku wychowawczego, jeśli w trakcie urlopu wychowawczego (po 20 tygodniu od urodzenia dziecka) podejmę pracę u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę? Pracowałabym częściowo w domu, zdalnie. Czy będzie mi przysługiwał u mojego obecnego pracodawcy cały wymiar urlopu wypoczynkowego w przyszłym roku, po zakończonym urlopie wychowawczym bez względu na to, czy podejmę wspomnianą pracę?

Podjęcie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego a zasiłek

Zatrudnienie u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego

Zgodnie z art. 186(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019 r., poz. 1040) – w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli zostanie ustalone, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wezwie go do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Co do zasady, podjęcie pracy u innego pracodawcy nie stanowi przeszkody w kontynuowaniu urlopu wychowawczego, o ile nie wiąże się to z zaprzestaniem sprawowania opieki nad dzieckiem. W przeciwnym wypadku pracodawca ma prawo odwołać Panią z urlopu.

Urlop wypoczynkowy pracownika po urlopie wychowawczym

Zgodnie z art. 155(2) § 1 K.p. pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku, niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Powyższy przepis oznacza, że za czas przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego (jeżeli przebywa na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy, nie nabywa prawa do urlopu za ten rok). Inaczej jest w przypadku, gdy okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, niezależnie od tego, czy powróci do pracy jeszcze w tym samym roku kalendarzowym, czy też do końca roku będzie przebywał na urlopie wychowawczym.

Słowem, za obecny rok ma Pani prawo do urlopu wypoczynkowego (o ile go Pani nie wykorzystała). Jeśli po 1 stycznia nadal będzie Pani na macierzyńskim i dopiero w trakcie roku rozpocznie Pani urlop wychowawczy, to za rok przyszły także będzie Pani miała prawo do całego urlopu. Za kolejne lata już nie, bo nie nabędzie Pani prawa. Dopiero w roku, w którym zakończy Pani wychowawczy, będzie Pani miała prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku po powrocie z urlopu.

Dodatek wychowawczy

Jeśli chodzi o dodatek wychowawczy, to zgodnie z przepisami dodatek nie przysługuje, jeżeli pracownik podjął lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.