.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podjęcie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego a zasiłek

• Opublikowano: 01-08-2022 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i po nim zamierzam wystąpić do pracodawcy o 32-tygodniowy urlop wychowawczy. Czy zachowam prawo do zasiłku wychowawczego, jeśli w trakcie urlopu wychowawczego (po 20 tygodniu od urodzenia dziecka) podejmę pracę u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę? Pracowałabym częściowo w domu, zdalnie. Czy będzie mi przysługiwał u mojego obecnego pracodawcy cały wymiar urlopu wypoczynkowego w przyszłym roku, po zakończonym urlopie wychowawczym bez względu na to, czy podejmę wspomnianą pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podjęcie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego a zasiłek

Zatrudnienie u innego pracodawcy w trakcie urlopu wychowawczego

Zgodnie z art. 186(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019 r., poz. 1040) – w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli zostanie ustalone, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wezwie go do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

 

Co do zasady, podjęcie pracy u innego pracodawcy nie stanowi przeszkody w kontynuowaniu urlopu wychowawczego, o ile nie wiąże się to z zaprzestaniem sprawowania opieki nad dzieckiem. W przeciwnym wypadku pracodawca ma prawo odwołać Panią z urlopu.

 

Urlop wypoczynkowy pracownika po urlopie wychowawczym

Zgodnie z art. 155(2) § 1 K.p. pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

 

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

 

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku, niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Powyższy przepis oznacza, że za czas przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego (jeżeli przebywa na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy, nie nabywa prawa do urlopu za ten rok). Inaczej jest w przypadku, gdy okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, niezależnie od tego, czy powróci do pracy jeszcze w tym samym roku kalendarzowym, czy też do końca roku będzie przebywał na urlopie wychowawczym.

 

Słowem, za obecny rok ma Pani prawo do urlopu wypoczynkowego (o ile go Pani nie wykorzystała). Jeśli po 1 stycznia nadal będzie Pani na macierzyńskim i dopiero w trakcie roku rozpocznie Pani urlop wychowawczy, to za rok przyszły także będzie Pani miała prawo do całego urlopu. Za kolejne lata już nie, bo nie nabędzie Pani prawa. Dopiero w roku, w którym zakończy Pani wychowawczy, będzie Pani miała prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku po powrocie z urlopu.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dodatek wychowawczy

Jeśli chodzi o dodatek wychowawczy, to zgodnie z przepisami dodatek nie przysługuje, jeżeli pracownik podjął lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu