.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypowiedzenie umowy-zlecenia podczas choroby

Pracuję na umowę-zlecenie od 4 lat. Jest to umowa zlecenie na czas nieokreślony, z opłacaną składką ZUS. Za tydzień przez 3 tygodnie będę przebywać na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie przy następnej wizycie może zostać przedłużone, ale nie musi (w zależności od stanu zdrowia). Dziś otrzymałam telefon z firmy, iż zostanie mi wysłane wypowiedzenie umowy. Czy w trakcie zwolnienia zleceniodawca może wysłać mi wypowiedzenie? Jak zostanie mi wypłacone „chorobowe” – do dnia wypowiedzenia czy do końca trwania zwolnienia? Za zwolnienie płaci zleceniodawca czy ZUS? Co z ewentualnym przedłużeniem zwolnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie umowy-zlecenia podczas choroby

Fot. Fotolia

Wypowiedzenie umowy-zlecenia w czasie przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim

W przypadku umów-zlecenia zleceniobiorcy nie korzystają z takiej ochrony jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Dlatego tez do Pani nie znajdzie zastosowania zasada, że w okresie zwolnienia lekarskiego nie może Pani otrzymać wypowiedzenia.

 

Każda ze stron umowy ma prawo wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Oznacza to możliwość wypowiedzenia w każdym momencie trwania umowy oraz bez względu na okoliczności, bez potrzeby zaistnienia ku temu ważnej przyczyny. Nie wymaga ono podania powodu wypowiedzenia.

Czy wypowiedzenie umowy zlecenia wpływa na prawo do zasiłku chorobowego w czasie trwania zwolnienia lekarskiego?

Tak wiec odpowiadając na Pani pierwsze pytanie – tak, zleceniodawca miał prawo wypowiedzieć Pani umowę w czasie trwania Pani zwolnienia lekarskiego. Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy wypłacany za okres zwolnienia lekarskiego, to wypowiedzenie zlecenia nie wpłynie na Pani prawo do otrzymywania tego zasiłku.

 

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

 

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  •  nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

 

Słowem – skoro Pani choroba rozpoczęła się jeszcze w czasie trwania umowy zlecenia – otrzyma Pani zasiłek chorobowy za całe zwolnienie (przy czym będzie je teraz wypłacał ZUS) i za ewentualne kolejne zwolnienia, jeśli miedzy nimi nie będzie przerw – aż do czasu wykorzystania pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu