.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypowiedzenie umowy zlecenia na zwolnieniu lekarskim - co robić?

• Data: 06-05-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Pracuję na umowę-zlecenie od 4 lat. Jest to umowa zlecenie na czas nieokreślony, z opłacaną składką ZUS. Za tydzień przez 3 tygodnie będę przebywać na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie przy następnej wizycie może zostać przedłużone, ale nie musi (w zależności od stanu zdrowia). Dziś otrzymałam telefon z firmy, iż zostanie mi wysłane wypowiedzenie umowy. Czy w trakcie zwolnienia zleceniodawca może wysłać mi wypowiedzenie? Jak zostanie mi wypłacone „chorobowe” – do dnia wypowiedzenia czy do końca trwania zwolnienia? Za zwolnienie płaci zleceniodawca czy ZUS? Co z ewentualnym przedłużeniem zwolnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie umowy zlecenia na zwolnieniu lekarskim - co robić?

Wypowiedzenie umowy-zlecenia w czasie przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim

W przypadku umów-zlecenia zleceniobiorcy nie korzystają z takiej ochrony jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Dlatego tez do Pani nie znajdzie zastosowania zasada, że w okresie zwolnienia lekarskiego nie może Pani otrzymać wypowiedzenia.

Każda ze stron umowy ma prawo wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Oznacza to możliwość wypowiedzenia w każdym momencie trwania umowy oraz bez względu na okoliczności, bez potrzeby zaistnienia ku temu ważnej przyczyny. Nie wymaga ono podania powodu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy wypowiedzenie umowy zlecenia wpływa na prawo do zasiłku chorobowego w czasie trwania zwolnienia lekarskiego?

Tak wiec odpowiadając na Pani pierwsze pytanie – tak, zleceniodawca miał prawo wypowiedzieć Pani umowę w czasie trwania Pani zwolnienia lekarskiego. Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy wypłacany za okres zwolnienia lekarskiego, to wypowiedzenie zlecenia nie wpłynie na Pani prawo do otrzymywania tego zasiłku.

 

Zgodnie z art. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  •  nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Słowem – skoro Pani choroba rozpoczęła się jeszcze w czasie trwania umowy zlecenia – otrzyma Pani zasiłek chorobowy za całe zwolnienie (przy czym będzie je teraz wypłacał ZUS) i za ewentualne kolejne zwolnienia, jeśli miedzy nimi nie będzie przerw – aż do czasu wykorzystania pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Anna, graficzka freelancerka

Anna, pracująca jako graficzka na umowę-zlecenie, niedawno doznała kontuzji ręki, co uniemożliwiło jej pracę. W trakcie leczenia otrzymała zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie, a następnie została poinformowana przez pracodawcę o wypowiedzeniu umowy. Pomimo zakończenia współpracy, Anna otrzymała zasiłek chorobowy od ZUS za cały okres trwania zwolnienia lekarskiego, ponieważ jej choroba wystąpiła jeszcze podczas trwania umowy ubezpieczeniowej.

 

Tomasz, trener personalny

Tomasz, pracujący na umowę-zlecenie w klubie fitness, zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na miesiąc. W tym czasie jego pracodawca zdecydował o restrukturyzacji kadry i Tomasz otrzymał wypowiedzenie umowy. Mimo tego, zasiłek chorobowy był nadal wypłacany przez ZUS do końca okresu zwolnienia lekarskiego, jako że niezdolność do pracy wystąpiła w okresie obowiązywania ubezpieczenia.

 

Ewa, dziennikarka na zlecenie

Ewa, która jako dziennikarka współpracowała z lokalnym portalem informacyjnym, została hospitalizowana z powodu poważnej infekcji. Choć jej umowa-zlecenie została rozwiązana tuż po hospitalizacji, Ewa nadal otrzymywała zasiłek chorobowy z ZUS. Jej niezdolność do pracy rozpoczęła się podczas trwania umowy, a dodatkowo przewlekły charakter choroby sprawił, że zasiłek był jej wypłacany nawet po zakończeniu umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Pracownicy zatrudnieni na umowę-zlecenie mogą napotkać trudności związane z brakiem ochrony przed wypowiedzeniem umowy podczas zwolnienia lekarskiego. Mimo to, prawo do zasiłku chorobowego pozostaje zachowane nawet po zakończeniu umowy, o ile choroba rozpoczęła się w czasie trwania ubezpieczenia. To ważne, aby osoby pracujące na takich umowach były świadome swoich praw oraz mechanizmów ochrony, które oferuje system ubezpieczeń społecznych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w przygotowaniu dokumentów związanych z umową-zlecenie? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online, które zapewnią Ci profesjonalną pomoc i ochronę Twoich praw pracowniczych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
3. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu