.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć jedynego udziałowca spółki z o.o.

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.09.2020

Zmarł jedyny wspólnik spółki z o.o. Udziały w spółce zostały zapisane testamentem na dwoje wnuków. Niestety ze względu na ogólną sytuację i to, że jeden z wnuków przebywa za granicą, nie rozpoczęto postępowania spadkowego i niestety na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Czy można dokonać zmian udziałowców w KRS bez otwierania postępowania spadkowego? A jeżeli nie można, to jakie czynności można na chwilę obecną podjąć. Jestem prezesem zarządu i powinienem zwołać zgromadzenie wspólników celem zatwierdzenia sprawozdania za 2019 rok. Co Państwo mogą mi w tej sprawie doradzić? Jakie działania jako prezes mogę podjąć po śmierci jedynego wspólnika spółki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć jedynego udziałowca spółki z o.o.

Brak możliwości dokonania zmiany udziałowców w KRS

W chwili obecnej, w mojej ocenie, nie jest możliwe dokonanie zmiany udziałowców w KRS, bowiem brak jest dokumentu, na mocy którego wpis taki miałby być przeprowadzony. Nawet jeżeli nikt nie zamierza kwestionować testamentu, to jednak nie można z mocy prawa przyjąć, że wnuki są spadkobiercami, gdyż potrzebny byłby dokument w postaci postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, względnie notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Działania prezesa po śmierci wspólnika spółki z o.o.

W mojej ocenie, by wykazać przed KRS dobrą wolę, winien Pan, mając interes prawny, wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Jako że postępowanie spadkowe prowadzone jest w tzw. trybie nieprocesowym, z wnioskiem może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Pana takowy interes prawny posiada, ponieważ nie jest Pan w chwili obecnej przeprowadzić zgromadzenia wspólników. Nie ma bowiem kogo zawiadomić o takim zgromadzeniu, jako że nie żyje wspólnik.

 

Zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

 

Jako prezes zarządu nie może Pan dłużej czekać, aby nie narazić się na zarzuty i kłopoty ze strony KRS.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl