Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż domu synowi a zachowek dla drugiego syna

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.11.2019

Moi rodzice sprzedali dom młodszemu bratu. Czy po śmierci rodziców będzie przysługiwał mi zachowek od tej nieruchomości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż domu synowi a zachowek dla drugiego syna

Fot. Fotolia

Prawo spadkowe zapewnia członkom najbliższej rodziny spadkodawcy, zaliczonym do kręgu uprawnionych, prawo do zachowku, uzyskanie określonej korzyści ze spadku niezależnie od woli spadkodawcy, to jest choćby spadkodawca pozbawił ich tej korzyści przez rozrządzenia testamentowe lub dokonane darowizny.

 

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Uprawniony może otrzymać należny mu zachowek przede wszystkim w postaci powołania do spadku, zapisu lub uczynionej przez spadkodawcę na jego rzecz darowizny (art. 991 § 2). Gdy jednak to nie nastąpi, przysługuje mu względem spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (roszczenie o zachowek). Stosownie do art. 1000 § 1 w sytuacji, gdy uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

 

Jeśli brat kupił mieszkanie od rodziców, a nie dostał je za darmo, nie ma Pan prawa do zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 8 =

»Podobne materiały

Słup energetyczny który uniemożliwia postawienie domu

W trakcie załatwiania formalności związanych z budową domu nastąpiły komplikacje. Na działce stoi słup energetyczny, który uniemożliwia mi postawienie domu o wymiarach, jakich chcę. W momencie zakupu działki w księdze wieczystej nie było żadnych wpisów. W chwili obecnej słup jest „obsługiwany&

 

Skutki darowania nieruchomości jednemu z dzieci, jeśli pozostałe dzieci nic nie otrzymały

Jeśli rodzice w formie darowizny podarowali mi dom, to czy moja siostra ma jakiekolwiek prawa do tego domu w przyszłości tzn. po śmierci rodziców? Co w sytuacji, gdy siostra otrzymała od rodziców darowiznę pieniężną? Jej wartość jest mi nieznana i nie wiem, w jaki sposób mogę udowodnić np. w sądzie,

 

Zapis testamentowy a zachowek

Zmarła pozostawiła po sobie testament, w którym całość majątku przekazała mężowi i synowi, natomiast drugiego syna wydziedziczyła. Uczyniła też zapis na rzecz swojej wnuczki (córki wydziedziczonego) – zobowiązała dziedziczącego syna do wypłaty wnuczce kwoty 50 tys. zł w momencie ukończenia prz

 

Dziedziczenie szwagra po teściach

Sprawa dotyczy dziedziczenia szwagra po teściach. Przed 8 laty rodzice mojego męża przekazali nam obojgu w formie darowizny dom, stodołę i działkę, na której stoją budynki. W akcie notarialnym uwzględniono nasz wkład w wysokości 30 tys. zł oraz określono wysokość darowizny na 15 tys. zł. W tym samym

 

Darowizna od rodziców z dożywotnią służebnością a zachowek dla rodzeństwa

W 1991 roku dostałem od rodziców aktem notarialnym umowę darowizny – całą nieruchomość – za bezpłatną dożywotnią służebność mieszkania. Od 15 lat jestem żonaty i mam dzieci. Część ziemi sprzedałem – oczywiście za zgodą rodziców. Mam 4 rodzeństwa. Wszyscy wiedzieli o darowiźnie. Czy

 

Zachowek po babci dla pominiętych w testamencie

Zmarła babcia, miała 4 dzieci: trzech synów i córkę. Jej córka zmarła przed nią, pozostawiając trzech synów (wnuczków babci). Babcia pozostawiła testament, w którym spadek zapisała po połowie jednemu z dzieci zmarłej córki i swojemu najstarszemu synowi. Obaj spadkobiercy chcą wypłacić zachowek spadk

 

Darowizna bez dożywocia a zachowek

W 2013 roku aktem notarialnym w postaci darowizny został mi przekazany dom wraz z działką. Dostałam nieruchomość od dziadka, nie zapisano dożywocia. Dziadek już nie żyje. I teraz zaczęła się walka o zachowek. Ciotka wie że darowizna była bez dożywocia i chce zachowku od wartości aktualnej nieruchomo

 

Jakie grożą konsekwencje za składanie fałszywych zeznań na policji?

Moja przyjaciółka złożyła zawiadomienie na policji o wyłudzeniu kredytu, tymczasem sama go wzięła, ale bała się przyznać mężowi, który odebrał list z banku, więc skłamała. Policja rozpoczęła dochodzenie. Teraz z obawy, że i tak się wszystko wyda, chce zgłosić na policji, że to ona wzięła ten kredyt.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »