.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego

Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym na cztery miesiące przez orzecznika ZUS. Minęły już dwa miesiące. Czuję się dobrze i chciałabym podjąć pracę. Mój lekarz prowadzący potwierdza, że mogę wrócić do pracy. Chcę również zrezygnować z sanatorium. Jak to zgłosić do ZUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego

Skrócenie okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby ubezpieczonej, która ze względu na stan zdrowia nie może świadczyć pracy. O świadczenie takie występuje się wtedy, kiedy leczenie rokuje powrót do zdrowia, ale jak wiadomo, trudno określić czas powrotu do pełnej zdolności do pracy. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia (ale nie dłużej niż na 12 miesięcy), nie jest to więc potwierdzenie, że pobierający świadczenie będzie przez cały ten okres niezdolny do pracy. Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie się powiodło, świadczeniobiorca będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Odzyskanie zdolności do pracy przed upływem terminu na który ZUS przyznał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy (lub podjąć nową pracę) pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.

Badania kontrolne przed powrotem do pracy po skróceniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Oznacza to, że pracownik, który zgłasza chęć powrotu do pracy, powinien wykonać badania kontrolne, które ustalą, czy rzeczywiście pracownik może podjąć pracę na dotychczasowym stanowisku – zgodnie z art. 229 § 2 K.p. Przepis ten mówi, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

 

Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza pracownik może wrócić do dotychczasowej pracy (lub podjąć nową pracę), ale powinien o tym fakcie poinformować organ wypłacający świadczenie rehabilitacyjne, czyli złożyć do ZUS wniosek o skrócenie okresu pobierania świadczenia i braku konieczności skorzystania z sanatorium.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu