Odmowa wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS

Chciałabym zasięgnąć informacji, opinii prawnej w sprawie odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. W związku z tym, że ZUS odmówił mi wypłaty ostatniego zwolnienia lekarskiego, które było ciągłością poprzednich zwolnień lekarskich wypłacanych na podstawie wniosku ZUS Z-3b, ostatnie zwolnienie zostało mi nie wypłacone, ponieważ nie złożyłam wniosku o wypłatę na druku ZUS ZAS-53. Dodatkowo okres ostatniego zwolnienia lekarskiego zaliczają mi jako przerwę w płaceniu składek na FUS i żądają złożenia korekty za ten okres i uregulowania składek. Istny cyrk. Bardzo proszę o opinii, czy jest sens iść z tą sprawą do sądu, czy dać sobie spokój, tzn. złożyć korekty i uregulować składki? Przyznam się szczerze, że naprawdę czuję się oszukana przez ZUS, odnoszę wrażenie, że instytucja państwowa z premedytacją odczekała 16 miesięcy, aby wezwać mnie do uregulowania składek. Raz w roku około miesiąca lipca uzgadniam konto w ZUS-ie i pobieram zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. W roku 2018 zaświadczenie takie było wydane mi nawet dwa razy. W załączniku przesyłam pismo (wniosek), które wystosowałam do ZUS-u w sprawie wypłaty zasiłku i uznanie okresu zasiłkowego. Dokumenty załączone do wniosku do ZUS-u mogę przesłać w każdej chwili.

Odmowa wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS

Wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego

Obawiam się, że nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, w ślad za każdym E-ZLA musi iść druk do ZUS-u.

Dopóki wniosek nie wpłynie do ZUS-u, Zakład nie wypłaci zasiłku chorobowego. Wnioski muszą składać prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące, a także duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy, z siedzibą za granicą.

Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Złożenie wniosku w terminie późniejszym niestety musiało spotkać się z odmową.

Prawidłowe naliczanie i opłacanie składek

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 6 i 7a oraz art. 47 ust. 3 ustawy systemowej płatnik składek w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym, jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni imienny raport miesięczny korygujący, a wraz z nim deklarację rozliczeniową korygującą, w formie nowych dokumentów zawierających wszystkie prawidłowe informacje.

Niestety to na Pani jako płatniku spoczywał obowiązek prawidłowego naliczenia składek i niestety nie miała Pani prawa obniżyć składek za okres kiedy nie wypłacono Pani zasiłku chorobowego.

Przepis art. 18 ust. 8 ustawy systemowej zawiera generalną zasadę, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Wyjątki od powyższej zasady ustawodawca wskazał w ust. 9, który stanowi, że za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku (art. 18 ust. 10 ustawy).

Dobrowolne ubezpieczenie przedsiębiorcy

W składanych za siebie dokumentach rozliczeniowych przedsiębiorca deklaruje za dany miesiąc wysokość podstawy wymiaru składek społecznych.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli zaś za część miesiąca został pobrany zasiłek, nieopłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w terminie i w pełnej wysokości powoduje jego ustanie od dnia następnego po dniu, za który zasiłek ten przysługuje.

Ustanie ubezpieczenie chorobowego

Niestety ale bez wniosku – zasiłek nie mógł zostać wypłacony – samo e-zwolnienie, nawet jego kontynuacja, to za mało.

Ustanie ubezpieczenia chorobowego jest niestety także automatyczne, a także obowiązek zapłaty składek za okres, kiedy zasiłek Pani nie przysługiwał. ZUS nie ma obowiązku czuwania na bieżąco nad prawidłowością obliczania składek przez przedsiębiorców.