.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.08.2017

Sprawa dotyczy zajęcia konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela. Jestem razem z żoną współwłaścicielem sp. z o.o. Ponadto żona jest właścicielem firmy, która jest zadłużona w ZUS-ie. Oba konta są w tym samym banku (firmowe i spółki). Bank dziś zajął konto spółki, twierdząc, że wynika to z prywatnych zobowiązań żony. Wydaje mi się, że sytuacja ta nie jest do końca zgodna z prawem, tym bardziej że na koncie spółki nie ma żadnego zajęcia. Bank twierdzi, że zablokował konto „po numerze PESEL”. Proszę o informację, co można w tej sytuacji zrobić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajęcie konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyjaśniam, że skoro dłużnikiem jest Pana żona, a nie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to komornik nie ma prawa zająć rachunku bankowego spółki. Spółka kapitałowa jest bowiem odrębnym od swoich wspólników podmiotem prawa. To, że żona jest udziałowcem, nie oznacza, że wolno mu zająć jakikolwiek majątek spółki. Możliwe jest jedynie zajęcie np. wynagrodzenia żony, jakie otrzymuje ona od spółki, albo dywidendy, ale nie rachunku bankowego spółki.

 

Zresztą, jak Pan sam wspomniał w pytaniu, rachunek spółki nie został zajęty, tylko bank zablokował wszystkie rachunki po numerze PESEL Pana żony. Oczywiście nie jest to prawidłowe działanie. Uznałabym, że bank jest w tej sytuacji nadgorliwy, ale niestety takie sytuacje się zdarzają.

 

W tej sytuacji, jeśli jest to świeża sytuacja, powinno się wszystko udać Panu „odkręcić” . Proszę jak najszybciej napisać pismo do banku i do komornika z żądaniem odblokowania rachunku bankowego spółki. W treści pisma proszę opisać okoliczności faktyczne, akcentując szczególnie fakt, że zajęciu podlegał rachunek żony, a nie rachunek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, że brak jest podstaw do zajęcia rachunku, w szczególności komornik nie dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko spółce, i żądać kategorycznie odblokowania rachunku, w dodatku natychmiast. Dodatkowo można opisać, że zajęcie rachunku powoduje niemożność dokonywania np. wypłat wynagrodzeń, przelewów dla kontrahentów itd., co naraża spółkę na szkodę, której naprawienia będzie się Pan stosownego postępowania sądowego domagał.

 

Skargi na czynności komornika raczej nie polecam, bo z tego, co Pan napisał w pytaniu, komornik nie postąpił wadliwie, on zajął jedynie rachunek bankowy żony, więc ta droga nie będzie w tym przypadku odpowiednia. Natomiast należy bezwzględnie poinformować o tym fakcie komornika, bo on dokonał poprawnego zajęcia i nie będzie miał wiedzy, skąd pochodzą środki przekazywane mu przez bank. Będzie zakładał, że pochodzą one z zajętego rachunku bankowego żony i przekaże je następnie wierzycielowi. Żeby tego uniknąć, trzeba pisemnie poinformować go o tym, co się stało.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton