.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zajęcie konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela

Sprawa dotyczy zajęcia konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela. Jestem razem z żoną współwłaścicielem sp. z o.o. Ponadto żona jest właścicielem firmy, która jest zadłużona w ZUS-ie. Oba konta są w tym samym banku (firmowe i spółki). Bank dziś zajął konto spółki, twierdząc, że wynika to z prywatnych zobowiązań żony. Wydaje mi się, że sytuacja ta nie jest do końca zgodna z prawem, tym bardziej że na koncie spółki nie ma żadnego zajęcia. Bank twierdzi, że zablokował konto „po numerze PESEL”. Proszę o informację, co można w tej sytuacji zrobić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zajęcie konta spółki z o.o. za długi współwłaściciela

Fot. Fotolia

Blokada na rachunku spółki

W pierwszej kolejności wyjaśniam, że skoro dłużnikiem jest Pana żona, a nie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to komornik nie ma prawa zająć rachunku bankowego spółki. Spółka kapitałowa jest bowiem odrębnym od swoich wspólników podmiotem prawa. To, że żona jest udziałowcem, nie oznacza, że wolno mu zająć jakikolwiek majątek spółki. Możliwe jest jedynie zajęcie np. wynagrodzenia żony, jakie otrzymuje ona od spółki, albo dywidendy, ale nie rachunku bankowego spółki.

 

Zresztą, jak Pan sam wspomniał w pytaniu, rachunek spółki nie został zajęty, tylko bank zablokował wszystkie rachunki po numerze PESEL Pana żony. Oczywiście nie jest to prawidłowe działanie. Uznałabym, że bank jest w tej sytuacji nadgorliwy, ale niestety takie sytuacje się zdarzają.

Zajęcie rachunku spółki z o.o. za długi współmałżonka

W tej sytuacji, jeśli jest to świeża sytuacja, powinno się wszystko udać Panu „odkręcić” . Proszę jak najszybciej napisać pismo do banku i do komornika z żądaniem odblokowania rachunku bankowego spółki. W treści pisma proszę opisać okoliczności faktyczne, akcentując szczególnie fakt, że zajęciu podlegał rachunek żony, a nie rachunek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, że brak jest podstaw do zajęcia rachunku, w szczególności komornik nie dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko spółce, i żądać kategorycznie odblokowania rachunku, w dodatku natychmiast. Dodatkowo można opisać, że zajęcie rachunku powoduje niemożność dokonywania np. wypłat wynagrodzeń, przelewów dla kontrahentów itd., co naraża spółkę na szkodę, której naprawienia będzie się Pan stosownego postępowania sądowego domagał.

 

Skargi na czynności komornika raczej nie polecam, bo z tego, co Pan napisał w pytaniu, komornik nie postąpił wadliwie, on zajął jedynie rachunek bankowy żony, więc ta droga nie będzie w tym przypadku odpowiednia. Natomiast należy bezwzględnie poinformować o tym fakcie komornika, bo on dokonał poprawnego zajęcia i nie będzie miał wiedzy, skąd pochodzą środki przekazywane mu przez bank. Będzie zakładał, że pochodzą one z zajętego rachunku bankowego żony i przekaże je następnie wierzycielowi. Żeby tego uniknąć, trzeba pisemnie poinformować go o tym, co się stało.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu