.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak umowy przedwstępnej a zwrot zadatku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.10.2015 • Zaktualizowane: 16.03.2021

Chciałem kupić na kredyt samochód w komisie. Właściciel komisu zapewnił mnie o pomocy w uzyskaniu kredytu. Przelałem na jego konto 2000 zł, wpisując w tytule (zgodnie z zaleceniem właściciela komisu) „zadatek na zakup samochodu”. Po kilku dniach okazało się, że banki odmówiły udzielenia kredytu. Musiałem zrezygnować z zakupu i właściciel komisu zaakceptował tę sytuację. Niestety nie spisałem żadnej umowy przedwstępnej, a właściciel komisu nie oddał mi zadatku. Co mogę teraz zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak umowy przedwstępnej a zwrot zadatku

Możliwość odzyskania zadatku

Sytuacja nie jest prosta. Tym bardziej, że nie mamy żadnych pisemnych ustaleń.

 

Co do zasady zadatek nie podlega zwrotowi, ale tylko gdy od umowy odstępuje Pan jako kupujący.

 

Pan natomiast od umowy nie odstąpił. Zgodnie z tym co Pan napisał – właściciel komisu wyraził zgodę na rozwiązanie umowy.

 

A tu już mamy do czynienia z inną sytuacją. W przypadku rozwiązania umowy za zgodą obu stron, zadatek powinien być zwrócony konsumentowi, wtedy sprzedawca nie ma już obowiązku zapłaty sumy dwukrotnie wyższej. To samo dotyczy przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zatrzymanie przedpłaty przez sprzedawcę mimo rozwiązania umowy

W związku z powyższym, nawet jeżeli pisemna umowa nie została zawarta, doszło zapewne do pewnych ustaleń ustnych bądź korespondencyjnych (np. drogą mailową), które też mogą stanowić umowę. Należy zatem zweryfikować jakim tytułem dokonana została przedmiotowa przedpłata. Gdyby okazało się, że zatrzymanie przedpłaty przez sprzedawcę jest nienależne – trzeba wysłać do niego wezwanie do zwrotu kwoty w wyznaczonym terminie (np. 7 dni). Pismo należy najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

 

Podnieść należy, że właściciel komisu zobowiązał się załatwić kredyt, ale mu się nie udało, strony uzależniły więc zawarcie umowy od załatwienia kredytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton