Zwrot zadatku za wakacje

• Autor: Marcin Sądej

Wpłaciłam zadatek za rezerwację w hotelu za wakacje pół roku przed, kwotę w wysokości 1700 zł, jednak chcę zrezygnować. Przeczytałam wiele niepochlebnych opinii o hotelu. Ponieważ przeczytałam opinię negatywną o hotelu. Ten jednak twierdzi, że kwota była rezerwacją - zadatkiem i nie zwróci mi jej. Czy mam szansę na zwrot zadatku za wakacje?

Zwrot zadatku za wakacje

Fot. Fotolia

Kwestie prawne związane z zadatkiem

Kwestie związane z zadatkiem reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 394 w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Jeżeli zatem strony umówiły się na wpłatę zadatku przed wykonaniem świadczenia, to w przypadku rezygnacji zamawiającego faktycznie zadatek przepada.

Rezerwacja hotelu a zadatek

Zakładam, że nie została podpisana żadna umowa pisemna, a rezerwacja miała miejsce w formie telefonicznej lub mailowej. Trzeba zatem zastanowić się, czy taka umowa ma moc prawną w świetle przepisów. W kwestii zawierania umów należy sięgnąć do przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 66 § 1 ww. ustawy oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28.09.1990 r., sygn. akt III CZP 33/90: „oferta to skierowana do drugiej strony stanowcza propozycja zawarcia umowy obejmująca minimalną jej treść”. Aby oświadczenie woli oferenta zostało uznane za ofertę, musi określać istotne postanowienia umowy. Jak bowiem podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19.04.2007 r., sygn. akt I CSK 17/07, „art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego nie ogranicza się do stwierdzenia, że oferta powinna być oświadczeniem woli ale wymaga ponadto spełnienia warunku prawnego (conditio iuris) określenia istotnych postanowień umowy, proponowanej oblatowi. W związku z tym oferta, jeżeli nie jest tylko zaproszeniem do negocjacji, powinna określać istotne przedmiotowo warunki umowy, indywidualizujące i charakteryzujące ją.. Złożona oferta wywołała skutek prawny w postaci związania oferenta treścią złożonej oferty oraz zawarciem umowy. Związanie polega na tym, że oferent który złożyć ofertę, nie może nic już w niej zmienić, a decyzja odnośnie tego, czy umowa dojdzie do skutku zależy wyłącznie od woli otrzymującego ofertę. Wszelkie zmiany w tak zawartej umowie mogą być dokonane wyłącznie za zgodnym porozumieniem stron”.

W świetle powyższego nawet jeżeli nie doszło do podpisania umowy w wersji papierowej, to umowa jest ważna, ponieważ hotel złożył Pani ofertę, zaś Pani ją zaakceptowała w formie dokonania rezerwacji. Jeżeli przed dokonaniem wpłaty otrzymała Pani e-maila z informacją, że należy wpłacić zadatek, to niestety, ale na gruncie prawa cywilnego nie podlega on zwrotowi. To w jaki sposób opisała Pani polecenie przelewu nie ma większego znaczenia.

W zakresie ochrony konsumenta na gruncie tego typu zagadnienia wskazać należy, że w jednej z najnowszych decyzji UOKiK zakwestionował praktykę przedsiębiorcy prowadzącego Ośrodek BALT-TUR Vital&Active w Jastrzębiej Górze, polegającą na pobieraniu zadatku w wysokości 100% całej kwoty do zapłaty, która nie była zwracana, gdy konsument zrezygnował z zakwaterowania. UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorcy do pobierania zadatku i jego zatrzymywania, gdy klient wycofa się z umowy. Jednak wysokość zadatku nie może odpowiadać całemu wynagrodzeniu przedsiębiorcy. Praktyka została zaniechana.