Przedłużająca się naprawa samochodu, co można zrobić?

Oddałem w połowie ubiegłego roku samochód do lakiernika samochodowego. Przez pierwsze 2 miesiące wymyślał przeróżne trudności i samochodu nie naprawiał. Jakieś 8 miesięcy temu rozpoczął wreszcie prace przy samochodzie, ponieważ potrzebował zaliczki, jednakże polakierował tylko niektóre części. Pobrał sześć miesięcy temu 2 tys. zł na poczet dalszych prac. Początkiem tego roku zacząłem bardziej na niego naciskać, ponieważ elementy karoserii nadal pozostawały w stanie, w jakim je przekazałem, a samochód bez szyb stał u niego na podwórku narażony na warunki atmosferyczne. Mija dziewiąty miesiąc od czasu, gdy przekazałem mu auto, a lakiernik nadal mnie zwodzi. Ciągle tylko obiecuje, że wkrótce dokończy lakierowanie. Mam tego dość! Co mam w tej sytuacji zrobić?

Przedłużająca się naprawa samochodu, co można zrobić?

Fot. Fotolia

Przyjmujący zamówienie na lakierowanie samochodu nie chce dokończyć rozpoczętego zlecenia

Nie wspomina Pan o żadnej spisanej umowie i podejrzewam, że nie została zawarta w formie pisemnej. Niezależnie jednak od tego nawet w formie ustnej doszło do zawarcia między Państwem umowy o dzieło.

Została ona opisana w Kodeksie cywilnym (K.c.), tytuł XV, art. 627 i następne. Ta klasyfikacja jest istotna i ma znaczenie w Pana przypadku. Lakierowanie samochodu zdecydowanie można zakwalifikować jako umowę o dzieło. Zgodnie z wymienionym przepisem – przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Nie napisał Pan, czy umówili się Państwo na jakiś określony termin, domyślam się jednak, że tak nie było, że może on swoją pracę wykonywać w nieskończoność i trzymać Pana samochód tak długo, jak zechce.

Przyjmujący zamówienie opóźnia się z wykonaniem prac

Można więc tutaj zastosować śmiało regulację opisaną w art. 635 K.c. Zgodnie z treścią tego artykułu – jeśli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, iż nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je skończyć w umówionym czasie, zamawiający może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy przed upływem terminu do wykonania dzieła. Jest to uprawnienie przyznane ustawą i nie potrzebuje specjalnego zapisu zawartego w umowie. Wskutek odstąpienia od umowy zostaje ona uznana za niezawartą i strony powinny sobie zwrócić to, co wcześniej sobie świadczyły. W Państwa przypadku będzie to zwrot zaliczki, pomniejszonej jednak o koszt wykonanych już prac. Nie potrafię powiedzieć, ile to by wynosiło, gdyż jest to zależne od zakresu tego, co zostało już zrobione. W tym szczególnym przypadku można się domagać zwrotu całej kwoty ze względu na tak duże jest opóźnienie i można też twierdzić, że spowodowało to u Pana konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów.

Naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania

Dodatkowo, zgodnie z art. 471 K.c. – dłużnik jest zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest to skutkiem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. Tutaj tak naprawdę trudno byłoby temu lakiernikowi wykazać, że nie ponosi on odpowiedzialności i tym samym się z tego wybronić.

Odstąpienie od umowy lakierowania samochodu ze względu na niedotrzymanie terminu usługi

Tak więc przysługują Panu następujące uprawnienia: może Pan odstąpić od umowy, domagając się zwrotu zapłaconych pieniędzy oraz samochodu. Dodatkowo ma Pan prawo żądać odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania. Odszkodowanie takie może obejmować poniesioną już stratę oraz utracony zysk. Mógłby Pan się domagać zwrotu z tytułu pogorszenia stanu samochodu oraz kosztów lakierowania u kogoś innego, skoro będzie Pan musiał zwrócić się teraz do kogoś innego.

Wiadomo jednak, że nie każdy chce wnosić sprawę do sądu, gdyż jest to męczące, stresujące, czasochłonne, wiąże się z kosztami. Na początek doradzałabym wystosowanie do tego pana pisma z żądaniem zapłaty oraz wydania samochodu. Jeśli pismo będzie porządnie sporządzone, dobrze uargumentowane oraz poparte przepisami, istnieje szansa, że się zastosuje do tych wskazań. Co prawda, może niekoniecznie, jeśli chodzi o odszkodowanie, ale za to w zakresie dotyczącym zwrotu zaliczki oraz samochodu.

W tej sytuacji rozumiem, że może Pan już nie być zainteresowany wykonaniem pracy przez tego fachowca. Jeśli jednak chciałby Pan, aby to on wreszcie ją wykonał, może Pan zażądać wykonania umówionej pracy z zagrożeniem, że w przeciwnym przypadku postąpi Pan tak, jak zostało to wyżej opisane. Takie są możliwości przewidziane przepisami prawa.