.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Mam pytanie dotyczące przysługującego urlopu okolicznościowego w razie śmierci ojczyma. Pełnoletniemu pracownikowi zmarł ojczym, jego matka cztery lata temu wzięła ślub. Czy z mocy prawa obecny małżonek matki automatycznie staje się ojczymem i czy w związku z jego śmiercią przysługują pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu okolicznościowego pracownikowi?

Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.; dalej „r.u.n.u.z.”) – pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Zwolnienia powyższe są określane zazwyczaj mianem urlopów okolicznościowych, mimo że ustawodawca nie posługuje się tymi pojęciami.

 

Niespokrewniona rodzina powstająca w wyniku powtórnego małżeństwa przez owdowiałego lub rozwiedzionego rodzica składa się z jednego rodzica, jego rodzonych dzieci, nowego małżonka oraz ewentualnie dzieci własnych tego nowego małżonka.

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w razie śmierci ojczyma?

Dla dzieci rodzica biorącego ślub jego kolejny mąż lub żona jest rodzicem przybranym, którym jest:

 

  • ojczym (niespokrewniony przybrany ojciec) lub
  • macocha (niespokrewniona przybrana matka).

 

Przybrane niespokrewnione niepełnoletnie dzieci mogą być adoptowane przez rodzica przybranego bądź wychowywane bez zmiany statusu prawnego rodziny.

 

Jeśli więc pracownik nie został przysposobiony przez ojczyma, pracodawca nie ma obowiązku udzielania mu dnia wolnego, choć oczywiście może to zrobić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu