Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Mam pytanie dotyczące przysługującego urlopu okolicznościowego w razie śmierci ojczyma. Pełnoletniemu pracownikowi zmarł ojczym, jego matka cztery lata temu wzięła ślub. Czy z mocy prawa obecny małżonek matki automatycznie staje się ojczymem i czy w związku z jego śmiercią przysługują pracownikowi 2 dni urlopu okolicznościowego?

Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu okolicznościowego pracownikowi?

Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.; dalej „r.u.n.u.z.”) – pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zwolnienia powyższe są określane zazwyczaj mianem urlopów okolicznościowych, mimo że ustawodawca nie posługuje się tymi pojęciami.

Niespokrewniona rodzina powstająca w wyniku powtórnego małżeństwa przez owdowiałego lub rozwiedzionego rodzica składa się z jednego rodzica, jego rodzonych dzieci, nowego małżonka oraz ewentualnie dzieci własnych tego nowego małżonka.

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w razie śmierci ojczyma?

Dla dzieci rodzica biorącego ślub jego kolejny mąż lub żona jest rodzicem przybranym, którym jest:

  • ojczym (niespokrewniony przybrany ojciec) lub
  • macocha (niespokrewniona przybrana matka).

Przybrane niespokrewnione niepełnoletnie dzieci mogą być adoptowane przez rodzica przybranego bądź wychowywane bez zmiany statusu prawnego rodziny.

Jeśli więc pracownik nie został przysposobiony przez ojczyma, pracodawca nie ma obowiązku udzielania mu dnia wolnego, choć oczywiście może to zrobić.