Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt hipoteczny pod zastaw połowy wartości mieszkania w celu spłacenia drugiego właściciela

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.04.2016

Chciałabym kupić mieszkanie, którego właścicielem są moi rodzice (po rozwodzie). Ojciec, nie mogąc porozumieć się z mamą, wystawił mieszkanie na licytację komorniczą. Można to jeszcze odwołać pod warunkiem, że uiścimy ojcu jego część i wynagrodzenie komornika. Pomysł jest taki – mama przepisze swoją część mieszkania na mnie. Czy pod takie zabezpieczenie mogę wziąć kredyt hipoteczny po to, aby spłacić ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wynika z opisanego przez Pana stanu faktycznego, obecnie toczyło się pomiędzy Pana rodzicami postępowanie o zniesienie współwłasności, które ma nastąpić poprzez sprzedaż lokalu mieszkalnego i podział uzyskanej sumy stosownie do wielkości udziałów rodziców. Tak przynajmniej Pana rozumiem, że tego rodzaju postanowienie zostało przez sąd wydane.

 

Jeśli tak jest, to albo w postanowieniu zarządzającym sprzedaż mieszkania sąd rozstrzygał już o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli, czyli Pana rodziców, albo tylko zarządził sprzedaż, odkładając rozstrzygnięcie o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli oraz o podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży do czasu jej przeprowadzenia. Tak czy owak, generalnie z chwilą orzeczenia rozwodu współwłasność małżeńska rodziców tzw. wspólna przekształciła się w ułamkową i obecnie Pana rodzice są współwłaścicielami po 1/2 części każde z nich.

 

Sprzedaży zarządzonej przez sąd dokonuje się stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (art. 1066–1071) w trybie postępowania egzekucyjnego, właśnie w drodze licytacji.

 

Zgodnie z orzecznictwem ustanie współwłasności następuje dopiero z chwilą sprzedaży rzeczy (por. uchwałę SN z dnia 20 lutego 1989 r., sygn. akt III CZP 4/89), tak więc dopóki nie będzie nieruchomość prawomocnie zbyta, nadal jest ona przedmiotem współwłasności Pana rodziców.

 

Niestety żaden przepis ustawy nie pozwala na zmianę prawomocnego postanowienia orzekającego pozytywnie co do istoty sprawy w przedmiocie zniesienia współwłasności.

 

Obecnie właściwie możliwe byłoby tylko złożenie przez Pana tatę wniosku o umorzenie egzekucji, bo inaczej, jeśli w ramach egzekucji Pana mama daruje Panu swój udział w nieruchomości, to zastosowanie będzie miał art. 930 Kodeksu. W myśl bowiem tego przepisu rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

 

Tak więc choć umowa darowizny czy np. sprzedaży będzie oczywiście ważna, to nie będzie miała wpływu na tok egzekucji (jest to czynność rozporządzająca nieruchomością), a wówczas bank z pewnością się nie zgodzi na udzielenie Panu kredytu hipotecznego, bo po pierwsze hipoteka nie będzie stanowić o uprzywilejowaniu banku, a po drugie egzekucja będzie się toczyć dalej.

 

Bank zatem z pewnością nie będzie zainteresowany takim rozwiązaniem. Z drugiej strony jeśli nie ma innych hipotek, to nie ma wierzycieli uprzywilejowanych i aż tak dużych zagrożeń dla banku, aczkolwiek znając politykę bankową – cechującą się dużą ostrożnością – raczej nie zostanie Panu kredyt przyznany. Tak naprawdę jednak może Pan to ustalić 100% tylko poprzez rozmowy z bankami, bo formalnego zakazu de facto nie ma.

 

Natomiast gdyby doszedł Pan z tatą do porozumienia, żeby umorzył on egzekucję, a Pan np. zawarł z nim jakąś umowę spłaty długu po zaciągnięciu kredytu, to nie ma formalnych przeciwskazań do takiej czynności i raczej bank nie powinien Panu stwarzać problemów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 7 =

»Podobne materiały

Pełnomocnictwo procesowe w sprawie o alimenty

Mój pełnoletni wnuk pozwał swojego ojca mieszkającego za granicą o podwyższenie alimentów. W pozwie napisał, że nie zna miejsca pobytu ojca; podał natomiast miejsce zameldowania w Polsce. W związku z tym otrzymałam odpowiednie pismo z sądu – o ustalenie adresu nieznanego z miejsca pobytu i wyr

 

Zajęcie nieruchomości przez komornika z powodu niepłaconych alimentów

Mam zasądzone alimenty na dzieci w wysokości 850 zł miesięcznie. Płacę jednak tylko 100 zł komornikowi i po 120 zł na fundusz alimentacyjny. Miesiąc temu zmarł mój ojciec, pozostawiając mi mieszkanie. Czy po sprawie spadkowej komornik może zająć moją nieruchomość? Dodam, że jestem zarejestrowan

 

Czy komornik może zająć moje rzeczy za długi brata?

Jestem właścicielem samochodu, ale jeździ nim mój brat. Brat ma długi i komornik chce zająć mój samochód na poczet jego długów. Czy może to zrobić? Czy może też zająć moją nieruchomość, jeżeli brat u mnie zamieszkuje?

 

Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty

Otrzymałam przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej w związku z umową na zakup sprzętu, spisaną w 2000 r. Otrzymałam informację, że w aktach stwierdzono brak skutecznego doręczenia wezwania do zapłaty. W międzyczasie faktycznie zmieniłam miejsce zamieszkania. Co powinnam tera

 

Zrzeczenie się dziedziczenia – czy można anulować taką umowę?

W 2007 roku podpisałam u notariusza oświadczenie o zrzeczeniu się dziedziczenia po rodzicach. Następnie rodzice przepisali dom na moją siostrę i jej męża aktem notarialnym. Szwagier porzucił moją siostrę, która złożyła już wniosek o separację i alimenty (mają jedno dziecko). Mąż mojej siostry zapowi

 

Osoba nieletnia jako współwłaściciel mieszkania

Niedawno zmarła moja córka, osierociwszy dwunastoletnią dziewczynkę. Mam zamiar – wspólnie z zięciem – kupić dom, w którym chcemy razem zamieszkać. Zależy mi jednak na tym, żeby wnuczka stała się jego współwłaścicielką. Czy osoba nieletnia może być współwłaścicielem nieruchomości? Jeśli

 

Łączny wymiar kary za kilka wyroków skazujących

Mam kilka wyroków skazujących z art. 279 Kodeksu karnego wydanych przez sąd na przestrzeni kilku lat. Jeden z wyroków jest uniewinniający, ostatni skazujący jest z października 2017 r. O jaki łączny wymiar kary mogę wnosić, aby nie wrócić do zakładu karnego?

 

Co grozi za zakup leków nasennych na OLX?

Miałem niedawno osobiste problemy i zamówiłem leki nasenne z ogłoszenia na OLX. Zamówienie złożyłem SMS-em, podałem zmienione dane, ale własny adres. Teraz dostałem wezwanie na policję. Co mi grozi?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »