Kredyt hipoteczny pod zastaw połowy wartości mieszkania w celu spłacenia drugiego właściciela

Chciałabym kupić mieszkanie, którego właścicielem są moi rodzice (po rozwodzie). Ojciec, nie mogąc porozumieć się z mamą, wystawił mieszkanie na licytację komorniczą. Można to jeszcze odwołać pod warunkiem, że uiścimy ojcu jego część i wynagrodzenie komornika. Pomysł jest taki – mama przepisze swoją część mieszkania na mnie. Czy pod takie zabezpieczenie mogę wziąć kredyt hipoteczny po to, aby spłacić ojca?

Kredyt hipoteczny pod zastaw połowy wartości mieszkania w celu spłacenia drugiego właściciela

Zniesienie współwłasności poprzez sprzedaż lokalu mieszkalnego i podział uzyskanej sumy

Jak wynika z opisanego przez Pana stanu faktycznego, obecnie toczyło się pomiędzy Pana rodzicami postępowanie o zniesienie współwłasności, które ma nastąpić poprzez sprzedaż lokalu mieszkalnego i podział uzyskanej sumy stosownie do wielkości udziałów rodziców. Tak przynajmniej Pana rozumiem, że tego rodzaju postanowienie zostało przez sąd wydane.

Jeśli tak jest, to albo w postanowieniu zarządzającym sprzedaż mieszkania sąd rozstrzygał już o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli, czyli Pana rodziców, albo tylko zarządził sprzedaż, odkładając rozstrzygnięcie o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli oraz o podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży do czasu jej przeprowadzenia. Tak czy owak, generalnie z chwilą orzeczenia rozwodu współwłasność małżeńska rodziców tzw. wspólna przekształciła się w ułamkową i obecnie Pana rodzice są współwłaścicielami po 1/2 części każde z nich.

Sprzedaż nieruchomości zarządzona przez sąd w trybie postępowania egzekucyjnego

Sprzedaży zarządzonej przez sąd dokonuje się stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (art. 1066–1071) w trybie postępowania egzekucyjnego, właśnie w drodze licytacji.

Zgodnie z orzecznictwem ustanie współwłasności następuje dopiero z chwilą sprzedaży rzeczy (por. uchwałę SN z dnia 20 lutego 1989 r., sygn. akt III CZP 4/89), tak więc dopóki nie będzie nieruchomość prawomocnie zbyta, nadal jest ona przedmiotem współwłasności Pana rodziców.

Niestety żaden przepis ustawy nie pozwala na zmianę prawomocnego postanowienia orzekającego pozytywnie co do istoty sprawy w przedmiocie zniesienia współwłasności.

Obecnie właściwie możliwe byłoby tylko złożenie przez Pana tatę wniosku o umorzenie egzekucji, bo inaczej, jeśli w ramach egzekucji Pana mama daruje Panu swój udział w nieruchomości, to zastosowanie będzie miał art. 930 Kodeksu. W myśl bowiem tego przepisu rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Tak więc choć umowa darowizny czy np. sprzedaży będzie oczywiście ważna, to nie będzie miała wpływu na tok egzekucji (jest to czynność rozporządzająca nieruchomością), a wówczas bank z pewnością się nie zgodzi na udzielenie Panu kredytu hipotecznego, bo po pierwsze hipoteka nie będzie stanowić o uprzywilejowaniu banku, a po drugie egzekucja będzie się toczyć dalej.

Bank zatem z pewnością nie będzie zainteresowany takim rozwiązaniem. Z drugiej strony jeśli nie ma innych hipotek, to nie ma wierzycieli uprzywilejowanych i aż tak dużych zagrożeń dla banku, aczkolwiek znając politykę bankową – cechującą się dużą ostrożnością – raczej nie zostanie Panu kredyt przyznany. Tak naprawdę jednak może Pan to ustalić 100% tylko poprzez rozmowy z bankami, bo formalnego zakazu de facto nie ma.

Natomiast gdyby doszedł Pan z tatą do porozumienia, żeby umorzył on egzekucję, a Pan np. zawarł z nim jakąś umowę spłaty długu po zaciągnięciu kredytu, to nie ma formalnych przeciwskazań do takiej czynności i raczej bank nie powinien Panu stwarzać problemów.