Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty

Otrzymałam przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej w związku z umową na zakup sprzętu, spisaną w 2000 r. Otrzymałam informację, że w aktach stwierdzono brak skutecznego doręczenia wezwania do zapłaty. W międzyczasie faktycznie zmieniłam miejsce zamieszkania. Co powinnam teraz zrobić?

Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty

Jak odpowiedzieć na przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty?

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Panią stanem faktycznym sprawy, odpowiadając na Pani pytanie, wskazać należy, iż jeżeli z posiadanych przez Panią informacji otrzymanych z sądu wynika, że wydany przez sąd nakaz zapłaty wysłany został na Pani prawidłowy adres zamieszkania, to powinna Pani przede wszystkim poczekać na jego otrzymanie, a następnie złożyć w sądzie sprzeciw od tego nakazu.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu.

§ 2. Pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu, o treści art. 503 § 1 zdanie trzecie oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu”.

Sprzeciw od zakazu zapłaty

Z kolei zaś stosownie do treści art. 503:

„§ 1. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

§ 2. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy”.

W związku zaś z tym, że przedmiotowe przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty wydane zostało w postępowaniu elektronicznym, zastosowanie w sprawie znajdzie również przepis art. 50535, który stanowi, że „sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. W pozostałym zakresie przepisu art. 503 § 1 zdanie drugie nie stosuje się”.

Niemniej, w treści nakazu sąd zamieści dla Pani pouczenie co do możliwości i sposobu zaskarżenia tego nakazu (przedegzekucyjnego wezwania do zapłaty).

Przedawnienie roszczeń powoda

Jeżeli chodzi zaś o podstawę merytoryczną wniesienia takiego sprzeciwu, to jest nią zarzut przedawnienia roszczeń powoda.

O ile kwestia ta wymaga głębszej analizy dokumentacji, jaka zostanie Pani doręczona wraz z nakazem zapłaty, o tyle można już na tym etapie przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że roszczenia powoda są przedawnione, szczególnie jeśli powód lub jego poprzednik nie występował ze swoim roszczeniem przeciwko Pani w ciągu ostatnich trzech lat na drogę sądową, a Pani nie składała w tym czasie powodowi żadnych oświadczeń zawierających uznanie przez Panią tego długu.

Wskazać bowiem należy, że zgodnie z treścią art. 118 Kodeksu cywilnego „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”.

W związku z tym, że powód dochodzi roszczeń związanych właśnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, termin ich przedawnienia wynosi 3 lata.

Zarazem podniesienie przez Panią zarzutu przedawnienia, o ile okaże się on skuteczny, spowoduje oddalenie powództwa przeciwko Pani i obciążenie powoda kosztami wytoczonego procesu. Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty nie będzie miało żadnego znaczenia.