Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za pobicie żony w Wielkiej Brytanii

Autor: Katarzyna Brzezińska • Opublikowane: 11.01.2011

Mieszkam z żoną i córką w Wielkiej Brytanii. Od pewnego czasu żona nadużywa alkoholu, co jest powodem konfliktów w naszym małżeństwie. Nasza pełnoletnia córka niestety zaczęła ostatnio też imprezować razem z matką. Pracuję tylko ja. Przed tygodniem, gdy wróciłem z pracy, w domu zastałem libację. Wyrzuciłem gości, a żona zrobiła mi o to awanturę. Niestety, nie wytrzymałem i uderzyłem ją kilkakrotnie. Wezwała policję i oskarżyła mnie o pobicie. Nie wiem, czy zrobiła obdukcję, ale w szpitalu jej nie zatrzymano. Policja mnie aresztowała, chociaż to ona była całkiem pijana. W złożonym zeznaniu nie przyznałem się do winy i nadmieniłem, że ślady, które ma na ciele, nie są wynikiem pobicia, tylko jej trybu życia, bo ona nałogowo pije, nie wraca często do domu przez kilka dni, a jak przychodzi, jest poobijana i w strasznym stanie (na co mam świadków). Po podpisaniu zeznania zostałem zwolniony. Niestety przeciwko mnie z pewnością będzie zeznawała córka i jej przyjaciel, jakie więc mam szanse na wybronienie? Podniosłem rękę na żonę pierwszy raz, nie mam pojęcia, jaka kara za pobicie żony może mi grozić w Wielkiej Brytanii. Proszę o pomoc, sprawę w sądzie mam za 2 tygodnie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Procedura przeprowadzona przez Policję (to jest aresztowanie Pana) jest normalną czynnością, którą Policja w UK ma obowiązek wykonać. Biorąc pod uwagę fakt, że został Pan wypuszczony po tak krótkim okresie czasu, sprawa będzie toczyć się w Magistrate Court. Pana żona i córka będą miały obowiązek stawić się w sądzie w celu złożenia zeznań, tylko jeżeli Pan nie przyzna się do winy, czyli do pobicia żony.

 

Od strony prawa karnego końcowy wyrok zależy od dwóch czynników:

 

  • od powagi popełnionego czynu;
  • od wcześniejszego podobnego zachowania oskarżonego.

 

Zatem wyrok może polegać na warunkowym zawieszeniu wykonania kary, na karze wiezienia, karze grzywny lub na uniewinnieniu, jeżeli dowody przedstawione przez Pańską żonę nie będą wystarczające lub Pana dowody będą w stanie oczyścić Pana z zarzutów.

 

Biorąc pod uwagę Pana relację z zajścia, to jest fakt, że podobny incydent miał miejsce po raz pierwszy oraz że żona była pod wpływem alkoholu, orzeczenie kary powinno być raczej łagodne i skończyć się najwyżej na warunkowym zawieszeniu wykonania orzeczonej kary, czyli jednym z przewidzianych w prawie karnym środków probacyjnych, polegający na wstrzymaniu realizacji orzeczonej represji prawnokarnej na ściśle oznaczony okres próby, którego przebieg decyduje, czy represja ta zostanie ostatecznie zastosowana. Po orzeczeniu takiego wyroku może Pan nadal mieszkać z rodziną, jednak, jeżeli żona będzie czuła się zagrożona, może użyć środków ochrony cywilnej (prawa cywilnego) w postaci:

 

A non – molestation order, który ma na celu ochronę żony i dziecka i polega np. na zakazie kontaktowania się z tymi osobami (zakaz nękania telefonami, nachodzenia w miejscach publicznych). Może on być ustanowiony na okres 6 miesięcy albo na czas nieokreślony.

An Occupation Order ma na celu ograniczenie dostępu do mieszkania zajmowanego przez żonę, pod warunkiem że jej imię i nazwisko widnieje na umowie wynajmu mieszania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus III =

»Podobne materiały

Zagubione rzeczy w przesyłce międzynarodowej

Mieszkam w Anglii. Jakiś czas temu na moje zlecenie firma przewozowa odebrała w Polsce przesyłkę od koleżanki zaadresowaną do mnie. W paczce znajdowało się kilka opakowań papierosów. Papierosy oraz kilka innych przedmiotów jednak do mnie nie dotarły. Zdaniem przewoźnika wyroby tytoniowe zostały skon

 

Rozwód z Węgrem w Anglii

Pięć lat temu wyszłam za mąż za Węgra (na Węgrzech). Ślub został zarejestrowany i uznany w Polsce. Od kilku lat mieszkamy w Anglii. Ze względu na nałóg męża chcę się jednak z nim rozwieść. Jak uzyskać rozwód, gdzie złożyć pozew? Czy mogę wyjechać do Polski z dzieckiem bez pozwolenia ojca?

 

Sprawdzenie przez sąd polski, czy na dziecko pobierany jest zasiłek w Anglii

Czekam na rozprawę w sądzie dotyczącą kwoty alimentów na dziecko. Występuję jako pozwana. Czy sąd polski może sprawdzić, czy na dziecko pobieram zasiłek w Anglii (chodzi mi o child tax credit)?

 

Wykroczenie drogowe w Anglii a wymiana prawa jazdy na polskie

Kilka tygodni temu zostałem zatrzymany w Wielkiej Brytanii za naruszenie przepisów. Posiadam brytyjskie prawo jazdy (dawniej miałem polskie, ale je wymieniłem), na nim mam 8 punktów karnych, a niedługo odbędzie się sprawa w związku z moim przewinieniem. Czy mógłbym wymienić prawo jazdy na polskie, a

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »