Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdobycie brakującej dokumentacji rozwodu przeprowadzonego w Anglii

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 04.01.2011

Ślub wzięłam w Polsce, ale rozwiodłam się w Anglii. By rozwód był uznany w Polsce, muszę przedstawić odpowiednie dokumenty. Proszę o poradę, jak zdobyć brakującą dokumentację, nie odbywając podróży do Polski. Brakuje mi dokumentu „Degree Nici” i załącznika (wypełnianego przez sąd) z rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Procedura jest regulowana przez rozporządzenie Rady (WE) Nr 2201/2203 z 27.11.2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Dz. U. UE L z 2003 r. Nr 338, poz. 1).

 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia: „orzeczenie wydane w jednym państwie członkowskim jest uznawane w innych państwach członkowskich bez potrzeby przeprowadzania specjalnego postępowania”. W szczególności (oraz bez uszczerbku dla ust. 3) nie wymaga się przeprowadzania specjalnego postępowania dla celów dokonywania wpisów w księgach stanu cywilnego państwa członkowskiego na podstawie wydanego w innym państwie członkowskim orzeczenia o rozwodzie, separacji lub unieważnieniu małżeństwa, od którego zgodnie z prawem tego państwa członkowskiego nie mogą zostać wniesione żadne dalsze środki zaskarżenia.

 

Oznacza to, iż rozwód orzeczony w Anglii (jeśli został orzeczony po przystąpieniu Polski do UE) będzie w Polsce wpisywany do ksiąg stanu cywilnego bez potrzeby przeprowadzania jakiejkolwiek procedury. Dotychczas było wymagane przeprowadzenie procedury tzw. uznania wyroku zagranicznego przez polski sąd. Obecnie, zgodnie z ust. 3 bez uszczerbku dla sekcji 4, każda zainteresowana strona może wystąpić w trybie postępowania przewidzianego w sekcji 2 z wnioskiem o ustalenie, że orzeczenie podlega lub nie podlega uznaniu. W przypadku spraw bezspornych nie ma jednak takiej potrzeby.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Musi Pani złożyć więc odpowiedni wniosek w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca, gdzie małżeństwo było zawarte. Do aktu małżeństwa wpisuje się wzmiankę o rozwodzie, wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 11 zł, którą należy uiścić na konto urzędu stanu cywilnego przelewem lub w kasie urzędu przy składaniu wniosku.

 

Do wniosku należy dołączyć:

 

  1. Oryginał wyroku rozwodowego oraz tłumaczenie przysięgłe tego wyroku na język polski.
  2. Dokument o uprawomocnieniu się wyroku – to Pani posiada – w związku z czym inne dokumenty nie są potrzebne.
  3. Tłumaczenie przysięgłe dokumentu o uprawomocnieniu się wyroku na język polski. Pani dysponuje tłumaczeniem uwierzytelnionym (a nie przysięgłym, choć dokonanym przez tłumacza przysięgłego), nie jestem pewien, czy urząd takie tłumaczenie uzna, być może konieczne będzie sporządzenie tłumaczenia przysięgłego;
  4. Dokument, o którym mowa w art. 39 rozporządzenia nr 2201/2003. Zgodnie z tym przepisem „właściwy sąd albo właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia wystawia zaświadczenie na wniosek uprawnionej strony, przy użyciu formularza znajdującego się w załączniku I (orzeczenia w sprawach małżeńskich) lub w załączniku II (orzeczenia w sprawach odpowiedzialności rodzicielskiej)”. Istnieje wzór polski, natomiast każdy kraj ma swoje wzory. Zaświadczenie wypełnia sąd, który orzeczenie rozwodowe wydał. Pani rola ogranicza się jedynie do napisania stosownego wniosku do Sądu. Wniosek należy skierować do sądu, który wydał orzeczenie, należy podać sygnaturę akt sprawy, a najlepiej załączyć po prostu kopię wyroku. Wniosek należy wysłać w formie pisemnej, jednakże z doświadczenia wiem, iż często wystarczy wysłanie wniosku faxem lub nawet e-mailem, należy to każdorazowo ustalić z pracownikiem sądu. Najszybszym sposobem (z doświadczenia) jest zawsze zadzwonienie. Oczywiście do tego samego sądu należy się zwrócić o wydanie odpisu wyroku rozwodowego.
  5. Tłumaczenie przysięgłe na język polski zaświadczenia z art. 39 rozporządzenia 2201/2003.

 

Musi więc Pani złożyć wniosek do sądu angielskiego o następującej treści:

 

„W związku z rozwodem orzeczonym przez tutejszy sąd w dniu … pomiędzy … a …, który uprawomocnił się 11 …, i koniecznością zarejestrowania tego rozwodu w Polsce, uprzejmie proszę o:

 

  1. przesłanie na mój adres poświadczonego za zgodność z oryginałem odpisu wyroku rozwodowego,
  2. wydanie w trybie art. 39 rozporządzenia Rady (WE) 2201/2003 r. z 27.11.2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Dz. U. UE L 2003 Nr 338, poz. 1) dotyczącego tegoż wyroku”.

 

Wniosek musi być sporządzony w języku angielskim. Z doświadczenia jednak wiem, że w tych krajach dużo da się załatwić po prostu przez telefon – czasami wystarczy zadzwonić do sądu, podać sygnaturę, powiedzieć dokładnie, o co chodzi, i wysłać fax. Być może zajdzie konieczność uiszczenia opłaty za odpis wyroku, wtedy o wysokości opłaty zostanie Pani poinformowana, dowód uiszczenia opłaty trzeba będzie przesłać do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - IX =

04.05.2015

Oto link do angielskiej wersji dokumentu o ktorym mowa w powyzszym artykule http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R2201:EN:HTML. Zdecydowanie przydatne kiedy angielski sad nie wie o czym mowa.

gpsq

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Mieszkam na stałe w Norwegii. Chciałabym złożyć wniosek o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego (z 2001 r.) w Polsce, ale nie znam adresu zamieszkania mojego byłego męża. Czy jest konieczne jego wskazanie? Jak powinna w ogóle wyglądać cała procedura uznania rozwodu?

Czy poker online w Wielkiej Brytanii jest legalny?

Mam zamiar wyjechać do Wielkiej Brytanii i utrzymywać się z gry w pokera online. Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda tam sytuacja podatkowa w tym aspekcie (jakie podatki musiałbym uiszczać, czy musiałbym uiszczać również podatki w Polsce z osiąganych zysków, kiedy mógłbym starać

Wyrok w Anglii a wpis w centralnym rejestrze skazanych

Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy. &nb

Odszkodowanie po wypadku – czy mogę je zapisać w testamencie żonie?

Toczy się sprawa o odszkodowanie z powodu wypadku, któremu uległem. Boję się, że umrę, zanim dostanę to odszkodowanie, dlatego chciałem zapytać, czy mogę je zapisać w testamencie mojej żonie (i ewentualnie dzieciom)? Jak sporządzić taki testament? Dodam, że mieszkam w UK i tu pr

Prawa rodzica w UK

Mam dziecko w wieku 2 lat, jestem po rozwodzie. Obecnie ustaliłem z byłą żoną, że co drugi tydzień dziecko będzie mieszkać u mnie. W związku z tym zamierzam przestać płacić alimenty – czy mogę? Jak uzyskać pełną opiekę nad dzieckiem? Jakie są jeszcze prawa rodzica w UK &ndas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »