Brytyjskie prawo jazdy odebrane w Polsce

• Autor: Dariusz Kostyra

Mieszkam na stałe w Anglii, tam też zdałem egzamin na prawo jazdy. Obecnie jestem dwa tygodnie w Polsce, ale przedwczoraj zostało mi odebrane brytyjskie prawo jazdy za prowadzenie samochodu po wpływem alkoholu (miałem 0,55 mg/l). Co się dzieje z tym dokumentem? Czy mogę prowadzić pojazdy na terenie Anglii?

Dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na terytorium Wielkiej Brytanii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,8‰. Jazda pod wpływem alkoholu karana jest grzywną w wysokości do 5000 funtów i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 12 miesięcy oraz/lub karą aresztu do 6 miesięcy,

W stosunku do przepisów obowiązujących w Polsce przepisów przepisy brytyjskie są bardziej liberalne. Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) – określa się to jako stan po użyciu alkoholu.

Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila.

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. (art. 14 ustawy z dnia 20.06.1997 r.).

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu – przysługuje 10 punktów karnych oraz natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na okres co najmniej 6 miesięcy.

Niestety sytuacja przez Pana opisana jest skomplikowana i jest przedmiotem sporu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W świetle polskiego Kodeksu karnego (art. 5)ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej”.

Nadto zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawie C-1/07 orzekł on, że „państwo członkowskie może odmówić ważności prawa jazdy wydanego w innym kraju, jeżeli wcześniej w stosunku do danej osoby było prowadzone postępowanie sądowe lub administracyjne zakończone wydaniem decyzji o cofnięciu lub zatrzymaniu prawa jazdy”. Takie orzecznictwo pozwoliło na znaczną ingerencję w sferę praw innego kraju.

Konwencja o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami

Niestety w omawianej sytuacji zawartość alkoholu w Pańskiej krwi stanowi przestępstwo zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie, należy sięgnąć do przepisów Konwencji o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami, sporządzonej w Luksemburgu dnia 17 czerwca 1998 r. Wskazaną konwencję podpisały wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Myślą przewodnią dokumentu stało się wzajemne uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami.

Nakłada ona na państwa-strony obowiązek informowania się o orzeczeniach o pozbawieniu obywateli obcych państw uprawnień do kierowania pojazdami.

Według konwencji decyzja o pozbawieniu uprawnień do kierowania pojazdami powinna obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, a nie ograniczać się tylko do terytorium jednego państwa członkowskiego, gdzie zapadło orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdu.

Zasadniczą kwestią jest więc uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na terenie całej UE. Co za tym idzie, wszystkie orzeczenia i wyroki wydane przez organy prawne krajów UE są uznane jako obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej.

Zakładając, że zostanie zastosowana wspomniana konwencja, nie będzie Pan mógł prowadzić pojazdów w Wielkiej Brytanii. Możliwe jest również, że sprawa zostanie przekazana organom brytyjskim.

Sprawa karna odbędzie się w Polsce, ale część formalności związanych z zatrzymaniem brytyjskiego prawa jazdy może zostać przekazana organom brytyjskim.