Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brytyjskie prawo jazdy odebrane w Polsce

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 21.10.2010

Mieszkam na stałe w Anglii, tam też zdałem egzamin na prawo jazdy. Obecnie jestem dwa tygodnie w Polsce, ale przedwczoraj zostało mi odebrane brytyjskie prawo jazdy za prowadzenie samochodu po wpływem alkoholu (miałem 0,55 mg/l). Co się dzieje z tym dokumentem? Czy mogę prowadzić pojazdy na terenie Anglii?

Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na terytorium Wielkiej Brytanii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,8‰. Jazda pod wpływem alkoholu karana jest grzywną w wysokości do 5000 funtów i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 12 miesięcy oraz/lub karą aresztu do 6 miesięcy,

 

W stosunku do przepisów obowiązujących w Polsce przepisów przepisy brytyjskie są bardziej liberalne. Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) – określa się to jako stan po użyciu alkoholu.

 

Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.

 

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila.

 

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. (art. 14 ustawy z dnia 20.06.1997 r.).

 

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu –przysługuje 10 punktów karnych oraz natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na okres co najmniej 6 miesięcy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niestety sytuacja przez Pana opisana jest skomplikowana i jest przedmiotem sporu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W świetle polskiego Kodeksu karnego (art. 5)ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej”.

 

Nadto zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawie C-1/07 orzekł on, że „państwo członkowskie może odmówić ważności prawa jazdy wydanego w innym kraju, jeżeli wcześniej w stosunku do danej osoby było prowadzone postępowanie sądowe lub administracyjne zakończone wydaniem decyzji o cofnięciu lub zatrzymaniu prawa jazdy”. Takie orzecznictwo pozwoliło na znaczną ingerencję w sferę praw innego kraju.

 

Niestety w omawianej sytuacji zawartość alkoholu w Pańskiej krwi stanowi przestępstwo zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie, należy sięgnąć do przepisów Konwencji o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami, sporządzonej w Luksemburgu dnia 17 czerwca 1998 r. Wskazaną konwencję podpisały wszystkie kraje Unii Europejskiej.

 

Myślą przewodnią dokumentu stało się wzajemne uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Nakłada ona na państwa-strony obowiązek informowania się o orzeczeniach o pozbawieniu obywateli obcych państw uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Według konwencji decyzja o pozbawieniu uprawnień do kierowania pojazdami powinna obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, a nie ograniczać się tylko do terytorium jednego państwa członkowskiego, gdzie zapadło orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdu.

 

Zasadniczą kwestią jest więc uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na terenie całej UE. Co za tym idzie, wszystkie orzeczenia i wyroki wydane przez organy prawne krajów UE są uznane jako obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Zakładając, że zostanie zastosowana wspomniana konwencja, nie będzie Pan mógł prowadzić pojazdów w Wielkiej Brytanii. Możliwe jest również, że sprawa zostanie przekazana organom brytyjskim.

 

Sprawa karna odbędzie się w Polsce, ale część formalności związanych z zatrzymaniem brytyjskiego prawa jazdy może zostać przekazana organom brytyjskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uznanie zagranicznego prawa jazdy

W 2000 r. odebrano mi prawo jazdy ze względu na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Dostałam skierowanie na ponowny egzamin, ale do niego nie podeszłam, gdyż wyjechałam na stałe do Hiszpanii, gdzie mieszkam do dzisiaj. W Hiszpanii zapisałam się na kurs i od ponad roku mam hiszpańskie prawo jazdy. Podczas pobytu w Polsce dostałam jednak mandat za… brak uprawnień do prowadzenia pojazdów. Okazało się, że w bazie danych cały czas znajdują się moje dane z adnotacją, że odebrano mi prawo jazdy. Policjanci nie chcieli uznać mojego zagranicznego prawa jazdy. Czy mieli rację? Co mogę zrobić, aby uregulować tę sytuację?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »