Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty zasądzone w Polsce, a płacone w Anglii

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 12.11.2010

Ja i była żona mieszkamy w Anglii. Na podstawie orzeczenia polskiego sądu płacę na dzieci alimenty. Była żona pobiera różne świadczenia z tego powodu, że samotnie wychowuje dzieci. Czy mam więc obowiązek płacenia tych alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”.

 

W art. 133 § 1 K.r.io. określono, że „rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.

 

Kolejną podstawę do dochodzenia świadczeń alimentacyjnych stanowi art. 133 § 2 K.r.io. Jeżeli bowiem nie zachodzi przypadek określony powyżej w art. 133 § 1 (obowiązek świadczeń alimentacyjnych wobec dzieci), to „uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku”.

 

Jednocześnie w art. 133 § 3 K.r.io. określono, że „rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

Zakres świadczeń alimentacyjnych ustalono w art. 135 § 1 K.r.io. – zależy on „od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. W przypadku dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego (art. 135 § 2 K.r.io.). Jednocześnie na zakres obowiązku alimentacyjnego nie wpływają świadczenia otrzymywane przez uprawnionego z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 192, poz. 1378 oraz z 2008 r. Nr 134, poz. 850) podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji oraz świadczenia dla rodziny zastępczej (art. 135 § 3 K.r.io.).

 

Zgodnie z art. 138 K.r.io. „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

W Uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16.12.1987 r. w sprawie wytycznych w zakresie wykładni prawa i praktyki sądowej w sprawach o alimenty, sygn. akt III CZP 91/86 (M.P.88.6.60), wskazano, że „szczególne unormowanie obowiązku alimentacyjnego polega na tym, że obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie, stosownie do swoich uzdolnień i predyspozycji, kwalifikacji zawodowych, czyli do chwili usamodzielnienia się, i to niezależnie od osiągniętego wieku (art. 133 § 1 k.r.o.)”.

 

Z powyższych przepisów oraz z prawomocnego orzeczenia sądu o alimentach wynika, że na Panu ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do dzieci.

 

Ma Pan obowiązek zapewnić dzieciom środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania.

 

Nawet jeżeli dziecko wychowuje była żona zarabiająca znacznie więcej od Pana, to fakt ten nie zwalnia ojca dziecka z obowiązku łożenia na utrzymanie dzieci. Pańska sytuacja materialna może mieć jedynie wpływ na wysokość zasądzonego od Pana świadczenia alimentacyjnego.

 

Pańska była żona – jeśli zamieszkuje z dziećmi w UK lub jest to miejsce jej stałego pobytu – może dochodzić roszczeń związanych z alimentami w tym kraju.

 

Wynika to z Rozporządzenia Rady Europy (WE) z dnia 22.12.2001 r., nr 44/2001 (Dz. U. UE L z dnia 16 stycznia 2001 r.) w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

 

Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem (art. 5 pkt 2) „osoba uprawniona do otrzymania alimentów może skierować sprawę do sądu w państwie członkowskim, będącym jego miejscem zamieszkania lub miejscem stałego pobytu, lub do sądu w państwie członkowskim będącym miejscem zamieszkania pozwanego”.

 

W przypadku alimentów na dziecko, które ma rodzica niezamieszkującego wspólnie z nim, a wszystkie strony przebywają w Wielkiej Brytanii, zasadniczo stosuje się ustawę o alimentach na dziecko z 1991 r. (Child Support Act 1991). Sprawą zajmuje się Agencja Alimentacyjna (Child Support Agency).

 

W toku postępowania zarówno Agencja Alimentacyjna, jak i sąd wezmą pod uwagę Pańską obecną sytuację, fakt orzeczenia alimentów przez polski sąd oraz to, jak Pan spełnia to świadczenie.

 

Należy też wspomnieć, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są stronami Konwencji o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, sporządzonej w Lugano dnia 16 września 1988 r., która weszła w życie w stosunku do Polski dnia 1 lutego 2000 r., oraz Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń odnoszących się do obowiązków alimentacyjnych, sporządzonej w Hadze dnia 2 października 1973 r., która weszła w życie w stosunku do Polski dnia 1 lipca 1996 r.

 

Również zgodnie z Konwencją z Lugano istnieje możliwość wytoczenia powództwa przed sąd tego państwa, w którym uprawniony do alimentów ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.

 

Istnieje możliwość, że o podwyższenie alimentów była żona mogłaby się starać również w Anglii. Jednak nie jestem w stanie Panu wskazać, jaka jest procedura w sprawach alimentacyjnych i czy według prawa angielskiego ma Pana była żona szanse na uzyskanie orzeczenia w takiej sprawie.

 

Z pewnością możliwość uzyskania orzeczenia o alimentach w Anglii będzie zależała od tego, czy ten kraj można uznać za miejsce stałego pobytu dzieci.

 

Jeżeli była żona założy sprawę o podwyższenie alimentów w UK, to wówczas będzie Pan zobowiązany do wykonania orzeczenia sądu UK, a orzeczenie sądu polskiego automatycznie straci swoją moc.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - I =

15.02.2011

Co za bzdura panie Thomas - chyba nie w tej Anglii pan przebywa. Nawet jak matka dzieci byla by miliarderka a z tego co widzę to nie jest bo musi pobierać zasiłki - ojciec dziecka ma obowiązek płacić alimenty. Malo tego wysokość alimentów nie wlicza sie w zasiłki - owszem sa pytania czy ojciec dziecka płaci czy tez nie płaci ale alimenty nie wchodzą w dochód i nie obniżają zasiłków. Łatwo począć dziecko a później tak trudno je utrzymać panowie

kasia

15.02.2011

Hej ,
To co ja bym zrobil na Twoim miejscu to jak najszybciej napisal do HM Revenue , ze jest taka sytuacja . Jesli Twoja ex pobiera zasilki na dziecko bedac samotna matka i do tego alimenty od Ciebie to cos tu jest grubo nie tak ! Z tego co mi widomo to w UK moze pobierac albo zasilki albo alimenty -nie oba swiadczenia jednoczesnie !Wiekszosc samotnych matek wybiera opcje z zasilkami bo jest dla nich o wiele bardziej korzystna !Przebywacie oboje na terenie UK wiec wszystko powinno sie odbywac przez urzedy w UK!Tak jak napisalem wczesniej -skontaktuj sie jaknajszybciej z urzedem ktory wyplaca jej swiadczenia!Walcz jak facet z baba ktora Cie wykorzystuje! Pozdrawiam serdecznie .

Thomas

»Podobne materiały

Rodzinne z Niemiec na dzieci mieszkające w Polsce

Czy należy się świadczenie rodzinne z Niemiec na dzieci mieszkające w Polsce? Mieszkam i pracuję w Niemczech, dzieci mieszkają z matką w Polsce. Płacę alimenty na dzieci, z ich matką jestem po rozwodzie. Czy w takiej sytuacji niemieckie kasy rodzinne rzeczywiście wypłacają zasiłek rodz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »