
Jak uzyskać adres świadka do sprawy? |
Opis Problemu: W sprawie rozwodowej miał zeznawać bardzo ważny świadek. Wezwanie zostało wysłane na adres centrali firmy, w której jest zatrudniony. Wspomniana centrala znajduje się w Warszawie. Jednakże do sądu przesłano informację, że wezwany już tam nie pracuje. Jest to międzynarodowa firma i z wiarygodnych źródeł wiem, że świadek pracuje właśnie w tej firmie, ale na terenie Anglii. Jak mogę pozyskać adres świadka? Czy mogę wnioskować o ustalenie adresu tejże osoby przez sąd?
|
![]() |
Ustalenie adresu świadka na jaki można wysłać wezwanie do stawiennictwa w sądzieZgodnie z art. 258 Kodeksu postępowania cywilnego „strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe”. Oznacza to, iż strona sama musi podać dane pozwalające zidentyfikować świadka (imię, nazwisko lub pełną nazwę podmiotu gospodarczego, jeżeli świadek jest członkiem go reprezentującym) oraz wskazać adres, na jaki można wysłać wezwanie do stawiennictwa w sądzie, które zostanie skutecznie odebrane przez wzywanego świadka.
Wezwanie takie, co do zasady, wysyła się na adres domowy świadka, jeżeli jest to osoba fizyczna, a w przypadku osób prawnych – na adres siedziby. Jeżeli jednak znany jest adres pobytu lub pracy wzywanej osoby, to dopuszczalne jest również wskazanie takiego adresu celem doręczenia wezwania na rozprawę.
W przypadku gdy nie jest Pani w stanie wskazać adresu świadka, to niestety sąd nie ustali tego adresu za Panią. W postępowaniu cywilnym nie ciąży na sądzie obowiązek poszukiwania świadków. W razie trudności z ustaleniem tożsamości świadka sąd może zakreślić stronie termin do wskazania danych dotyczących osoby, która ma być przesłuchana jako świadek. Wniosek do gminy o udostępnienie danych adresowych osoby będącej świadkiem w sprawie sądowejJeżeli nie znają Państwo aktualnego adresu zamieszkania świadka, pozostaje Państwu zwrócenie się do urzędu gminy ostatniego znanego miejsca zamieszkania z wnioskiem o udostępnienie danych świadka. Wzory formularzy o udostępnienie danych znajdują się w każdej gminie. Przy wypełnianiu wniosku należy podać jak najwięcej danych identyfikujących świadka (imiona, nazwisko, ostatni adres, PESEL, seria dowodu osobistego). Jednocześnie należy zaznaczyć, iż wnosi Pani o podanie aktualnego miejsca zameldowania na pobyt stały i czasowy. Jako podstawę do dochodzenia danych proszę powołać toczące się postępowanie sądowe i wskazać sygnaturę sprawy. Wniosek ten podlega opłacie skarbowej uiszczanej na konto gminy.
Jeżeli gmina wyda zaświadczenie, iż taka osoba nie zamieszkuje na jej terenie, to pozostaje już tylko złożenie takiego samego wniosku do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, Wydziału Udostępniania Danych, ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa. Ponownie należy uiścić stosowną opłatę. MSW, w odróżnieniu od gmin, posiada pełne dane meldunkowe wszystkich obywateli z całego kraju, a nie tylko w ograniczeniu do pojedynczych gmin lub województw. Niestety minusem jest to, iż na odpowiedź z MSW oczekuje się przez 6-9 miesięcy, podczas gdy gmina, we własnym zakresie, odpowiada tego samego lub najpóźniej następnego dnia.
Jeżeli to nie pomoże, to w celu ustalenia adresu świadka pozostaje jedynie sprawdzenie portali internetowych lub prywatny detektyw.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>