.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak ustalić adres świadka i doręczyć wezwanie do sądu?

• Data: 21-06-2024 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

W dzisiejszych czasach, kiedy procesy sądowe wymagają precyzyjnego i skutecznego działania, lokalizacja i wezwanie świadków odgrywają kluczową rolę. Szczególnie istotne staje się to w przypadkach, gdy świadek mający zeznawać w sprawie rozwodowej, nie jest już dostępny pod znanym adresem. Z podobnym problemem zwróciła się do nas pani Anna. W sprawie rozwodowej miał zeznawać bardzo ważny świadek. Wezwanie zostało wysłane na adres centrali firmy, w której jest zatrudniony. Wspomniana centrala znajduje się w Warszawie. Jednakże do sądu przesłano informację, że wezwany już tam nie pracuje. Jest to międzynarodowa firma i z wiarygodnych źródeł wiadomo, że świadek pracuje właśnie w tej firmie, ale na terenie Anglii. Nasza klientka pyta więc, jak może pozyskać adres świadka. Czy może wnioskować o ustalenie adresu tejże osoby przez sąd?  


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak ustalić adres świadka i doręczyć wezwanie do sądu?

Ustalenie adresu świadka na jaki można wysłać wezwanie do stawiennictwa w sądzie

Zgodnie z art. 258 Kodeksu postępowania cywilnegostrona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe”. Oznacza to, iż strona sama musi podać dane pozwalające zidentyfikować świadka (imię, nazwisko lub pełną nazwę podmiotu gospodarczego, jeżeli świadek jest członkiem go reprezentującym) oraz wskazać adres, na jaki można wysłać wezwanie do stawiennictwa w sądzie, które zostanie skutecznie odebrane przez wzywanego świadka.

Wezwanie takie, co do zasady, wysyła się na adres domowy świadka, jeżeli jest to osoba fizyczna, a w przypadku osób prawnych – na adres siedziby. Jeżeli jednak znany jest adres pobytu lub pracy wzywanej osoby, to dopuszczalne jest również wskazanie takiego adresu celem doręczenia wezwania na rozprawę.

W przypadku, gdy pani Anna nie jest w stanie wskazać adresu świadka, to niestety sąd nie ustali tego adresu za nią. W postępowaniu cywilnym nie ciąży na sądzie obowiązek poszukiwania świadków. W razie trudności z ustaleniem tożsamości świadka sąd może zakreślić stronie termin do wskazania danych dotyczących osoby, która ma być przesłuchana jako świadek.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek do gminy o udostępnienie danych adresowych osoby będącej świadkiem w sprawie sądowej

Jeżeli nie znają się aktualnego adresu zamieszkania świadka, pozostaje zwrócenie się do urzędu gminy ostatniego znanego miejsca zamieszkania z wnioskiem o udostępnienie danych świadka. Wzory formularzy o udostępnienie danych znajdują się w każdej gminie. Przy wypełnianiu wniosku należy podać jak najwięcej danych identyfikujących świadka (imiona, nazwisko, ostatni adres, PESEL, seria dowodu osobistego). Jednocześnie należy zaznaczyć, iż wnosi się o podanie aktualnego miejsca zameldowania na pobyt stały i czasowy. Jako podstawę do dochodzenia danych proszę powołać toczące się postępowanie sądowe i wskazać sygnaturę sprawy. Wniosek ten podlega opłacie skarbowej uiszczanej na konto gminy.

Jeżeli gmina wyda zaświadczenie, iż taka osoba nie zamieszkuje na jej terenie, to pozostaje już tylko złożenie takiego samego wniosku do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, Wydziału Udostępniania Danych, ul. Marynarska 15, 02-532 Warszawa. Ponownie należy uiścić stosowną opłatę. MSW, w odróżnieniu od gmin, posiada pełne dane meldunkowe wszystkich obywateli z całego kraju, a nie tylko w ograniczeniu do pojedynczych gmin lub województw. Niestety minusem jest to, iż na odpowiedź z MSW oczekuje się przez około 30 dni, podczas gdy gmina, we własnym zakresie, odpowiada tego samego lub najpóźniej następnego dnia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Inne sposoby zdobycia adresu świadka

Warto też wspomnieć o ścieżkach postępowania ujętych z innej perspektywy. Otóż inne możliwości na uzyskanie adresu świadka sprawy to:

  • Wyszukiwarki internetowe: Portale społecznościowe, strony zawodowe, bazy danych PESEL itp.
  • Kontakt z firmą, w której pracuje świadek. Możliwość skontaktowania się z działem HR lub przełożonym świadka w celu uzyskania jego danych kontaktowych.
  • Prywatny detektyw. Jest to często skuteczna opcja, ale należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Pani Aliny

Pani Alina, prowadząca sprawę o alimenty, napotkała trudność w lokalizacji swojego byłego męża, który zmienił miejsce pracy i zamieszkania bez aktualizacji tych danych w urzędowych rejestrach. Dzięki wnioskowi złożonemu do urzędu gminy, gdzie ostatnio mieszkał, oraz dodatkowym poszukiwaniom w mediach społecznościowych, udało się ustalić aktualny adres byłego męża w innym mieście, co umożliwiło doręczenie mu wezwania sądowego.

 

Historia Pana Michała

Pan Michał, uczestniczący w sprawie cywilnej jako strona powodowa, potrzebował zeznań kluczowego świadka, byłego współpracownika. Niestety, współpracownik ten odszedł z firmy i wyjechał za granicę. Pan Michał skorzystał z usług prywatnego detektywa, który, wykorzystując swoje narzędzia i sieć kontaktów, zdołał zlokalizować świadka w Wielkiej Brytanii.

 

Sytuacja Pani Katarzyny

Pani Katarzyna, starając się o uzyskanie odszkodowania za wypadek komunikacyjny, miała problem z dotarciem do świadka zdarzenia, który mógł potwierdzić jej wersję wydarzeń. Świadek w krótkim czasie po wypadku przeprowadził się i zmienił numer telefonu. Pani Katarzyna, korzystając z wniosku do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, otrzymała potrzebne informacje adresowe świadka.

Podsumowanie

Uzyskanie adresu świadka do sprawy sądowej może wydawać się zadaniem trudnym, lecz jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu postępowania. Przedstawione metody, od wniosków do urzędu gminy, przez zwrócenie się do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, aż po korzystanie z usług prywatnego detektywa, pokazują, że istnieją różnorodne ścieżki do celu..

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu adresu świadka do sprawy sądowej? Nasz zespół ekspertów prawnych oferuje profesjonalne porady i wsparcie w przygotowaniu niezbędnych pism, aby ułatwić Ci ten proces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu