Przewlekłość postępowania sądowego w sprawie o zniesienie współwłasności

• Data: 03-12-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Potrzebuję porady prawnej. W 2012 r. wystąpiłam z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości w 1/4 udziału. Biegli wykonali niezbędne wyceny, otrzymałam odpowiednie opinie geodezyjne i architektoniczne. Sąd raz na rok przeprowadza rozprawę, z której nic nie wynika. Od 11 lat jestem pozbawiona możliwości korzystania z mieszkania, które zostało mi wydzielone, ponoszę cały czas koszty, a sąd nie potrafi zakończyć sprawy. Mój prawnik również nic nie robi, aby to się zakończyło. Opieszałość sądu i prawnika mnie przeraża. Jestem tym zmęczona. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Gdzie się udać, by to w końcu zakończyć?

Przewlekłość postępowania sądowego w sprawie o zniesienie współwłasności

Skarga na przewlekłość postępowania sądowego

Nie znam niestety szczegółów sprawy, jeżeli jednak tak długo nic nie dzieje się w sprawie, powinna Pani złożyć wniosek o ponaglenie, ewentualnie skargę na przewlekłość postępowania. To, że w sprawie nie dzieje się nic od ponad roku, nie jest sytuacją normalną i wymaga działania, a także złożenia wniosku o podjęcie czynności w sprawie, ewentualnie skargi na przewlekłość postępowania, co spowoduje przyspieszenie rozpatrzenia sprawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy przewlekłość postępowania jest zdefiniowana jako „naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy”. Zgodnie natomiast z art. 4 ustawy „skargę wnosi się do sądu nadrzędnego nad sądem, którego działanie lub bezczynność spowodowała nieuzasadnioną zwłokę”. Należy także dodać, iż sąd orzeka w sprawie skargi w terminie 2 miesięcy od złożenia skargi. Najważniejsze w Pani przypadku jest to, iż w przypadku stwierdzenia przewlekłości postępowania sąd przyznaje odszkodowanie w wysokości od 2 do 20 tys. złotych.

Wniosek o podjęcie czynności w sprawie o zniesienie współwłasności

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, nie może być tak, że sąd nie podejmuje żadnej czynności bez uzasadnienia. Sąd ma obowiązek rozpoznać sprawę niezwłocznie. Dlatego, jeżeli od ponad roku w Pani sprawie nic się nie dzieje, nie zostały w niej podjęte żadne czynności, powinna Pani rozważyć złożenie skargi na przewlekłość postępowania do sądu wyższej instancji. Zanim jednak złoży Pani skargę, może Pani złożyć wniosek o podjęcie czynności w sprawie, który skieruje Pani do sądu rozpatrującego sprawę. Proszę we wniosku wskazać na powstałą przewlekłość i konieczność podjęcia czynności w sprawie. Zazwyczaj taki wniosek mobilizuje sąd i powoduje przyspieszenie sprawy.