.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przewlekłość postępowania sądowego w sprawie o zniesienie współwłasności

• Data: 03-12-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Potrzebuję porady prawnej. W 2012 r. wystąpiłam z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości w 1/4 udziału. Biegli wykonali niezbędne wyceny, otrzymałam odpowiednie opinie geodezyjne i architektoniczne. Sąd raz na rok przeprowadza rozprawę, z której nic nie wynika. Od 11 lat jestem pozbawiona możliwości korzystania z mieszkania, które zostało mi wydzielone, ponoszę cały czas koszty, a sąd nie potrafi zakończyć sprawy. Mój prawnik również nic nie robi, aby to się zakończyło. Opieszałość sądu i prawnika mnie przeraża. Jestem tym zmęczona. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Gdzie się udać, by to w końcu zakończyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przewlekłość postępowania sądowego w sprawie o zniesienie współwłasności

Skarga na przewlekłość postępowania sądowego

Nie znam niestety szczegółów sprawy, jeżeli jednak tak długo nic nie dzieje się w sprawie, powinna Pani złożyć wniosek o ponaglenie, ewentualnie skargę na przewlekłość postępowania. To, że w sprawie nie dzieje się nic od ponad roku, nie jest sytuacją normalną i wymaga działania, a także złożenia wniosku o podjęcie czynności w sprawie, ewentualnie skargi na przewlekłość postępowania, co spowoduje przyspieszenie rozpatrzenia sprawy.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy przewlekłość postępowania jest zdefiniowana jako „naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy”. Zgodnie natomiast z art. 4 ustawy „skargę wnosi się do sądu nadrzędnego nad sądem, którego działanie lub bezczynność spowodowała nieuzasadnioną zwłokę”. Należy także dodać, iż sąd orzeka w sprawie skargi w terminie 2 miesięcy od złożenia skargi. Najważniejsze w Pani przypadku jest to, iż w przypadku stwierdzenia przewlekłości postępowania sąd przyznaje odszkodowanie w wysokości od 2 do 20 tys. złotych.

Wniosek o podjęcie czynności w sprawie o zniesienie współwłasności

Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi, nie może być tak, że sąd nie podejmuje żadnej czynności bez uzasadnienia. Sąd ma obowiązek rozpoznać sprawę niezwłocznie. Dlatego, jeżeli od ponad roku w Pani sprawie nic się nie dzieje, nie zostały w niej podjęte żadne czynności, powinna Pani rozważyć złożenie skargi na przewlekłość postępowania do sądu wyższej instancji. Zanim jednak złoży Pani skargę, może Pani złożyć wniosek o podjęcie czynności w sprawie, który skieruje Pani do sądu rozpatrującego sprawę. Proszę we wniosku wskazać na powstałą przewlekłość i konieczność podjęcia czynności w sprawie. Zazwyczaj taki wniosek mobilizuje sąd i powoduje przyspieszenie sprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu