Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak mam udowodnić, że nie spowodowałem kolizji drogowej?

Autor: Michał Soćko • Opublikowane: 10.12.2018

W zeszłym tygodniu, kiedy wracałem do domu z krzaków wyskoczyła mi przed samochód sarna. Dokonała dużych uszkodzeń w moim samochodzie, ale jakoś udało mi się wrócić do domu. Prawie w tym samym czasie (niedaleko od mojego zderzenia z sarną) miała miejsce stłuczka dwóch aut. Sprawca zbiegł. Po 3 dniach od zdarzenia przyjechała do mnie policja i z góry stwierdzili, że to ja jestem sprawcą, który zbiegł z miejsca wypadku. Dostałem wezwanie na policję w tej sprawie. Jak mam udowodnić, że nie spowodowałem kolizji drogowej?

Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przystępując do odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie, w pierwszej kolejności wskazać należy, że bez względu na to, czy to zdarzenie drogowe będzie uznane za kolizję, a tym samym za wykroczenie, czy za wypadek (przestępstwo), to zawsze będzie korzystał Pan z domniemania niewinności.

 

Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1904), zwanej dalej „K.p.k.”:

 

„Art. 5. § 1. Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.

§ 2. Niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.”

 

Przepis powyższy stosuje się także w sprawach wykroczeniowych (art. 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia; Dz. U. z 2018 r., poz. 475).

 

„Art. 8. W postępowaniu uregulowanym w niniejszym kodeksie stosuje się odpowiednio przepisy art. 2, art. 4, art. 5, art. 7-9, art. 13, art. 14, art. 15 § 2 i 3, art. 16, art. 18 § 2, art. 20, art. 23 i art. 23a Kodeksu postępowania karnego.”

 

Niemniej jednak, skoro funkcjonariusze od razu powiedzieli, że uważają Pana za winnego, to nie może Pan poprzestać tylko na korzystaniu z domniemania niewinności. Powinien Pan w sprawie wziąć aktywny udział oraz przedstawiać także dowody na swoją niewinność.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak mam udowodnić, że nie spowodowałem kolizji drogowej?

 

I tak, jeżeli w Pańskim samochodzie znajdowały się jakieś inne osoby, to należałoby je powołać w charakterze świadka. Natomiast, jeżeli w samochodzie nie było innych osób, to można podać ewentualnie w charakterze świadka osobę, która widziała Pana bezpośrednio przed powrotem do domu oraz osobę, która widziała Pana zaraz po powrocie do domu (np. rodzice, żona etc.). Chodzi o określenie czasu, kiedy Pan wracał oraz trasy jaką Pan pokonał.

 

Jeżeli ma Pan rejestrator samochodowy i nagrywał Pan powrót do domu, to należałoby zgrać nagranie i udostępnić je policji.

 

Dalej, niech Pan się zastanowi, czy po drodze do domu nie mógł nagrać Pana jakiś monitoring, np. na stacji benzynowej czy koło jakiegoś sklepu, czy przejeżdżając przez miasto. Ewentualnie, czy jakaś inna postronna osoba nie widziała Pana w czasie powrotu do domu. Mógłby Pan przez to wykazać stan samochodu w danym czasie, moment uderzenia w sarnę, trasę, którą Pan pokonywał oraz czas, w którym miało to miejsce.

 

Niezależnie od powyższego dobrze byłoby zabezpieczyć przed naprawą samochodu uszkodzenia jakie powstały w związku z uderzeniem w sarnę.

 

Jeśli finanse Panu na to pozwalają to można postarać się o prywatną opinię biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Biegły taki nie powinien mieć problemów z odróżnieniem kolizji z innym samochodem, a kolizji ze zwierzęciem. Natomiast, jeżeli nie byłoby takiej możliwości to niech Pan bardzo dokładnie sfotografuje uszkodzony samochód, żeby zabezpieczyć na swoje potrzeby uszkodzenia jakie powstały na samochodzie w związku z uderzeniem w sarnę.

 

Może Pan zwrócić się również do właściwego nadleśnictwa czy zarządcy drogi z zapytaniem, czy nie została po tamtej nocy w okolicy znaleziona martwa sarna.

 

Odnośnie zaś złożenia wyjaśnień, to jeżeli było tak, jak Pan relacjonuje, to polecałbym zeznawanie zgodnie z prawdą, w sposób jak najbardziej szczegółowy.

 

Na koniec dodać również należy, że ma Pan możliwość korzystania z pomocy adwokata czy radcy prawnego. Zgodnie bowiem z art. 6 K.p.k.:

 

„Art. 6. Oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy, o czym należy go pouczyć.”

 

Gdyby zaś nie mógł Pan sobie pozwolić na obrońcę z wyboru, w toku postępowania można starać się o obrońcę z urzędu (art. 78 K.p.k.):

 

„Art. 78. § 1. Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

§ 1a. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli oskarżony żąda wyznaczenia obrońcy z urzędu w celu dokonania określonej czynności procesowej.

§ 2. Sąd może cofnąć wyznaczenie obrońcy, jeżeli okaże się, że nie istnieją okoliczności, na podstawie których go wyznaczono. Na postanowienie o cofnięciu wyznaczenia obrońcy przysługuje zażalenie do innego równorzędnego składu tego sądu.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako

Przywłaszczenie testera perfumy

Zostałam posądzona o kradzież w sklepie – rzeczywiście pomyłkowo zabrałam tester kosmetyku do kieszeni, myśląc, że biorę próbkę. Nie neguje swojej winy, ale została wezwana policja i otrzymałam mandat karny na 100 zł (cena kosmetyku oryginalnego, nie testera, to 41 zł). Zastana
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »