Emerytura a duży dług w ZUS-ie

• Autor: Michał Berliński

Znajoma prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od kilkudziesięciu lat. Obecnie jest już w wieku emerytalnym, ale nie przeszła na emeryturę. Dowiedziałem się niedawno, że ma duży dług w ZUS, świadomie przez ostatnie 10 lat nie opłacała żadnych składek ZUS (nie ma pieniędzy, aby spłacić zaległość). Jakie konsekwencje może ponieść ta osoba, jak również jej małżonek i pełnoletnie dzieci pozostające w związkach małżeńskich? W jaki najlepszy sposób (bez jednorazowej spłaty) może ona rozwiązać problem długu w ZUS i czy może przejść na emeryturę bez konsekwencji? Zaznaczę, że osoba ta nie wie nawet, jaką ma zaległość wobec ZUS-u, wie tylko że dług jest duży.

Emerytura a duży dług w ZUS-ie

Egzekucja długu w ZUS-ie

Zacznijmy od tego, że, jak rozumiem, ta osoba ma zadłużenie tylko w ZUS-ie. W związku z powyższym należy wskazać, że egzekucję składek na ubezpieczenia społeczne prowadzi najczęściej dyrektor oddziału ZUS lub też naczelnik urzędu skarbowego, zależy to tylko od tego, z jakiego składnika majątku dłużnika egzekucja ta będzie prowadzona. Tutaj warto wskazać, że egzekucja ta prowadzona jest bardzo podobnie jak egzekucja komornicza, tzn. z każdego składnika majątku, takiego jak ruchomości np. pojazdy, rachunki bankowe, świadczenia, wynagrodzenia, przysługujące wierzytelności oraz nieruchomości, a także inne prawa majątkowe. W przypadku egzekucji administracyjnej, a z taką będziemy mieć tutaj do czynienia, różnica polega na tym, że tytuł wykonawczy wydaje sam sobie ZUS lub US. Oznacza to przede wszystkim, że nie musi udawać się do sądu po to, aby uzyskać takie orzeczenie sądowe.

Majątek dłużnika

Odnośnie konsekwencji należy wskazać, że organy te mają prawo dokonać zajęcia określonych składników majątków dłużnika. Nie znam stanu majątkowego tej osoby, ale z tego, co Pani pisze, nie jest on zbyt duży. Na pewno ten dłużnik otrzyma świadczenie emerytalno-rentowe, a zatem należy wskazać, że organ egzekucyjny z tego świadczenia będzie mógł potrącać dłużnikowi 25% na zaległe składki. Wszystko zależy również od wysokości świadczenia. Nie wiem, czy ten pan jest właścicielem innego majątku, np. pojazdów czy też nieruchomości, bowiem w zależności od tego urząd będzie mógł również dokonać zajęcia tych składników, a następnie doprowadzić do ich licytacji. Wszystko zależy od posiadanego majątku, więc bardziej szczegółowo mogę odnieść się do tego tematu dopiero w formie pytań dodatkowych, tryb egzekucji dla każdego składnika majątku jest inny.

Konsekwencje prawne małżonka osoby zadłużonej

Jeśli chodzi o konsekwencje prawne dla małżonka, należy wskazać, że takowe istnieją. Jak rozumiem, małżonkowie posiadają wspólny majątek i nie mają ustanowionej rozdzielności majątkowej małżeńskiej? W związku z powyższym należy wskazać, że egzekucja będzie mogła być skierowana do majątku wspólnego małżonków.

Zgodnie z art. 27c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji „jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków”.

Proszę pamiętać, że co do zasady nie można wprost pociągnąć małżonka do odpowiedzialności za zobowiązania drugiego z nich, reguluje to bowiem Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

„Art. 41. [Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich]

§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa”.

Zgodnie z nim co do zasady małżonek powinien wyrazić zgodę na zobowiązania drugiego małżonka. Jednakże jako, że są to zobowiązania Skarbu Państwa – oczywiście przepisy są bardziej szczegółowe.

„Art. 29. [Zakres odpowiedzialności podatnika pozostającego w związku małżeńskim]

§ 1. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

§ 2. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

1) zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;

2) zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;

3) ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;

4) uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji”.

Dlatego też możliwa jest egzekucja z majątku wspólnego małżonków, chyba że posiadają oni umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W skład majątku wspólnego wchodzi np. nieruchomość czy też wynagrodzenie za pracę, wspólne konto itp.

Dziedziczenie dużego długu w ZUS-ie

Jeśli chodzi o pozostałe osoby, to konsekwencją może być odziedziczenie długów po ewentualnie zmarłym. Jeśli do dnia jego śmierci zobowiązania te nie zostaną uregulowane, wchodzą one w skład spadku. Zatem będą one podlegać dziedziczeniu, jedyną szansą na całkowite uniknięcie spłaty tych zobowiązań jest odrzucenie spadku.

Przejście na emeryturę

Dodam też w kwestii emerytury, że jeśli tylko ta osoba posiada staż pracy i ma wiek emerytalny, to może przejść na emeryturę. Nie ma tutaj przeciwskazań, oczywiście ZUS może od razu zacząć potrącać część należności za zaległości.