.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna czy depozyt, darowizna dla małżonka a majątek wspólny

• Data: 02-12-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Mam z mężem wspólnotę majątkowa. Dostał on darowiznę 40 tys. zł od rodziców (rodzice wpisali w tytule przelewu, że to darowizna dla niego). Tę darowiznę mąż wysłał mi na prywatne konto, abym wymieniła w kantorze internetowym i abyśmy wspólnie z tych pieniędzy korzystali, jak również bym je przechowywała. Cały czas myśleliśmy, że darowizny trafiają do majątku wspólnego. Czy to jednak depozyt nieprawidłowy czy darowizna? Jeśli darowizna, to mam to zgłaszać, jak jest wspólnota majątkowa? Nie było tytułu przelewu, tylko „przelew krajowy”. Czy wtedy możemy stworzyć umowę darowizny, jak przelew jest bez tytułu, i z jaką datą (przelewu, czyli miesiąc wstecz, czy z dzisiejszą)? Co zrobić, aby kolejna darowizna trafiła do majątku wspólnego (mąż dostał druga z podpisem, że to dla niego i jest na jego koncie, ale nie chcemy problemów)? Czy wtedy wystarczy przelew na konto wspólne i mogę dysponować środkami ze swojej części konta?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna czy depozyt, darowizna dla małżonka a majątek wspólny

Przesunięcia z majątku osobistego na wspólny

Nie ma żadnego problemu w dokonaniu przesunięć pomiędzy majątkiem osobistym małżonka a majątkiem wspólnym. Nie ma zatem żadnych przeszkód, by przelać pieniądze do korzystania w majątku wspólnym, jak to Państwo uczyniliście.

 

Po ślubie w małżeństwie pojawić się mogą trzy majątki, dwa osobiste każdego małżonka oraz majątek wspólny. W przypadku „wyłożenia” środków osobistych na konkretny majątek wspólny mówimy o nakładach. To najczęściej oczywiście sytuacja nakładów na wspólną nieruchomość, ale dla zobrazowania Pani sytuacji jest adekwatna. W przypadku dokonywania zakupów na wspólną nieruchomość z majątku osobistego nikt nie wymaga od małżonków spisywania umów darowizny i rozliczania jej w urzędzie skarbowym. 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Decyzja o przekazaniu darowizny

W przypadku natomiast przesunięcia w taki sposób, żeby dane środki stanowiły majątek wspólny, także trudno uznać, by była to Nie wiem z jakiego rodzaju kłopotami Państwo się spotkaliście, ale nie widzę niczego błędnego w Państwa działaniu. Jeśli mąż uznał, ze otrzymaną od rodziców darowiznę przeznaczy na majątek wspólny, to miał do tego prawo. Wprowadzenie środków do majątku wspólnego nie wymaga odrębnej umowy. Jedynie w przypadku dokonywania przelewu prawidłowo opisałabym go jako nakład do majątku wspólnego. 

 

Na przyszłość należy tylko właściwie opisać przelew. Natomiast nie próbowałabym dokonywać darowizny przez rodziców męża na Państwa majątek wspólny, ponieważ Pani jako synowa nie jest zwolniona z podatku od darowizn i w tej sytuacji od połowy kwoty należałoby odprowadzić podatek od spadków i darowizn.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu